IŞİD'in arkasında kimler var? (IŞİD'in arkasında ABD ve İsrail mi var? - IŞİD Haberleri)

Gizli bilgileri sızdırdığı için kaçarak Rusya'ya sığınan ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı ve ABD ulusal güvenlik dairesi eski çalışanı Edward Snowden, IŞİD ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya attı. Snowden, Irak'ta kaosa neden olan IŞİD'in arkasında ABD, İngiltere ve İsrail istihbaratı olduğunu ileri sürdü.

"IŞİD İSRAİL'İN GÜVENLİĞİNİ SAĞLIYOR"

IŞİD'in bölgede İsrail'in güvenliğini tesis ettiğini söyleyen Snowden'a göre ABD, İngiltere ve İsrail istihbaratları dünyadaki bütün terörü "eşek arısı yuvası" adlı bir strateji ile bir araya getirmeye çalışıyor.

Eski ajan Snowden, İsrail'i korumak için, Ortadoğu 'da İsrail'e karşı olan grupların kendi içlerinde savaştırıldığını ileri sürdü. Daha önce de IŞİD Lideri Ebubekir El Bağdadi'nin bir yıl boyunca MOSSAD tarafından yoğun bir askeri eğitim, dini kurslar ve konuşma becerisi kursları aldığı iddia edilmişti. Ayrıca Bağdadi'nin Washington'daki bir görüşmede eski senatör John MC Cain ile aynı fotoğraf karesinde yer aldığı ileri sürülmüştü.


AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı
, 49 elçilik personelimizi rehin alan IŞİD'le ilgili olay yaratacak açıklamalarda bulundu.

AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, “Çok net ifade ediyorum, IŞID İngiliz anahtarı gibi bir şey. IŞİD’in metodu İslami anlayışa terstir. IŞİD’in metodu İngiliz siyasetine benziyor. IŞİD bir süre sonra ortadan kaybolacak. Çünkü üst yönetiminin büyük bir bölümü İngilizlerden oluşuyor” dedi.

Bölgedeki IŞİD ile ilgili gelişmeleri değerlendiren AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, “IŞID’e ben şöyle bakıyorum; çok net ifade ediyorum, IŞID İngiliz anahtarı gibi bir şey. Düşünebiliyor musunuz İngiltere’den dünya kadar insan geliyor, İngiliz vatandaşı bunlar. Avrupa’dan dünya kadar insan geliyor, çok vahşi bir yapı, eylemleri çok vahşi bir eylem. Ama üstünde bulunduğu coğrafya aynı zamanda emperyalizme karşı patlamaya hazır, yıllarca işkence görmüş, Amerikan postalı görmüş bir toplumun desteğini arkasına alıyor. IŞİD’i sadece terör örgütü olarak tarif edersek, çok iyi tarif etmiş olmayız.

Eksik kalıyor. IŞİD bir terör örgütü olabilir, insanın kanını donduracak vahşette eylemleri olabilir, ama bölge halkından ciddi destek aldığı ortada. Orada bir kin patlaması, bir nefret patlaması olduğu çok açık. Ama bu kin ve nefret tamda İngiliz anahtarı dediğim şey bu; İngiliz siyasetinde toplumun gittiği yeri görürsünüz, tespit edersiniz, onun ufkuna gideceği modelin en çirkinini ve en vahşisini oluşturursunuz, o toplum gider, korkar, geri döner sizin kucağınıza gelir.

IŞİD böyle bir yapı. Bu çok açık ve çok net. IŞİD’in metodu İslami anlayışa terstir. İslam’da böyle bir savaş metodu yoktur. Ölen Müslüman, öldüren Müslüman, parası Müslümanlardan çıkıyor, Müslüman coğrafyasında devam ediyor. Sonuçta İngiliz’in sofrasında meyveleri duruyor” ifadelerini kaydetti.“BÖLGEDEKİ PETROLÜ KONUŞMADAN IŞİD’İ KONUŞURSANIZ YANILIRSINIZ”

Fındıklı, şunları söyledi: “Bizim Kuzey Irak’la yapmış olduğumuz 50 yıllık petrol anlaşmamız var. Biz Kuzey Irak’ın petrolünü boru hattıyla Ceyhan’a taşıyoruz ve orada kendi petrollerini satıyorlar. Bu ciddi anlamda hem İngilizleri, hem Avrupalıları ve özellikle Almanları fevkalade rahatsız ediyor. Bunun yıllık cirosu 36 milyar dolar ve kuzey Irak diyor ki 'bu para Halk Bankası'nda kalsın.' Dolayısıyla ciro olarak 36 milyar dolar Halk Bankası’nı dünyanın sayılı ilk 5 bankasının arasına sokacak. Bu paranın peşinde olan uluslararası güçler ve sermayeler var. İkincisi özellikle Barzani, ‘bu para Amerika’da olmasın, Amerikalılar yarın paraya el koyar, İran’a el koyduğu gibi. Yarın bize siyasi baskı olarak kullanırlar’ diyorlar. ‘IŞİD’in petrolünü satıyorlar’ diyorlar ya. Aslında Kuzey Irak’ın petrolünü biz de satmıyoruz. Kuzey Irak kendisi satıyor, alan belli, satan belli, parasını yatıran belli. Biz boru hattı kirası, liman ve cirodan pay alma gibi kalemlerden yıllık otomobil ihracatından elde ettiğimiz parayı alıyoruz. Dolayısıyla bu bölgede petrolü konuşmadan IŞİD’i konuşursanız yanılırsınız, bu bölgede petrolü konuşmadan, Amerika’nın ve Avrupa’nın Suriye politikalarını konuşursak yanılırız, Irak’ın petrolünü konuşursak yanılırız. Rusya’nın bakışını petrol olmadan neden diye konuşursak yanılırız.”

“SEÇİM BİTTİ, BÖLGEDEKİ YANGIN AZALDI”

AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı, “Cumhurbaşkanlığı seçimine gidene kadar içeride biz bir sürü operasyonlarla uğraşırken, hükümete karşı, devlete karşı darbe senaryolarından bahsederken, çevremizdeki coğrafyada yangın havaya çıkmıştı, zirvelere çıkmıştı. Cumhurbaşkanlığı seçimini yaptık, bakın bu yangınların hepsi zayıfladı. Türkiye bu bölgede kendi aklıyla, bölgenin tüm halklarının, hatta ve hatta bütün ümmetin selameti ve geleceği ile alakalı üzerinde oturduğu kaynaklarla birlikte, zenginlikle birlikte emperyalizme karşı bir tavır ve duruş sergiliyor. Bunun farkında olmamız lazım” diye konuştu.

“IŞİD KONSOLOSUMUZU REHİN ALDI, KAPIMIZI AMERİKA VE İNGİLTERE ÇALDI”

Türkiye’nin bölgeye yönelik operasyona katılmayacağını ve katılmaması gerektiğini de söyleyen Fındıklı, “Oynanan oyun, tamamen Türkiye’deki sürecin bu şekilde değişeceğini ve dönüşeceğini hiç hesaba katmadılar. 'Gezi' olayları ile başlayan 'paralel' yapıyla devam eden, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçlarına kadar ve hatta partinin değişip dönüşmesine kadar, çok suretli bir şekilde bu süreç hiç tartışmasız ve kriz çıkmadan bitmiş olması yeni Türkiye ile Avrupa’yı da, İngiltere’yi de, Amerika’yı da yüz yüze getirdi. Evet, yaptıklarınızı biliyoruz, işte biz buradayız, gücünüz yetmedi, oturun yeni baştan konuşalım. Söylediğimiz şey budur. IŞID denen hadiseden çok sonuç çıkabilir. IŞİD elçilik marifetiyle bizim ülkemize yönelik bir tehdittir.

Bu tehdidi ileride tarih yazacak. Birini rehine aldıysanız, kapınızı birinizin çalıyor olması lazım. Kapıyı Amerika çalmıştır, İngiltere çalmıştır. Birinin gelip bir talebini size iletmesi lazım. İngiltere medyasında, Türkiye’nin Kuzey Irak petrolünden almış olduğu pay, İngiltere’yi çok ciddi bir şekilde rahatsız ettiği belirtiliyor. IŞİD bir süre sonra ortadan kaybolacak.

Çünkü üst yönetiminin büyük bir bölümü İngilizlerden oluşuyor. Bölgede bir İngiliz aklı yine var. Bununla yeni bir yapı dizayn ediliyor, yeni pazarlıklar yapılıyor, yeni tehditler oluşturuluyor. Dolayısıyla biz bütün bu şeytan oyunlarının içine girmeden mağdur olan hakkı gasp edilen, hak ve hukukunu arayan herkesin yanında durmaya, o ilkede ve o ahlakta durmaya devam etmek zorundayız” şeklinde konuştu. İHA

Özellikle İngiliz basının son dakika olarak yayınladığı bir video, tüm dünyayı tedirgin etti. IŞİD tarafından yayınlanan yeni bir videoda tutuklu ingiliz gazeteci John Cantlie, örgüt hakkındaki gerçekleri açığa çıkaracağını söylüyor.IŞİD’in elindeki ingiliz gazeteci: Bana kulak verin

Cantlie daha önce, İngiliz basın kuruluşları Sun ve Sunday Telegraph’ta çalıştığını söyledikten sonra 2012′de Suriye’ye geldiğini açıklıyor. Geldiğinden beri bir şeylerin değiştiğini belirten Cantlie, İslam Devleti’nin genişlediğinden bahsediyor. IŞİD’in, Suriye’nin ve Irak’ın büyük bir kısmını ele geçirdiğini söyleyen gazeteci, örgütün İngiltere’den daha büyük bir toprak parçasını ele geçirdiğinin altını çiziyor.

‘DEVLETİM TARAFIMDAN TERKEDİLDİM’

Rehin gazeteci video kaydında, “Bunları sadece tutuklu olduğum ya da kafama silah dayalı olduğu için söylediğimi düşünüyorsunuz. Bunu zorla yaptığımı düşünüyorsunuz değil mi? Evet, bu doğru. Ben bir tutukluyum. Devletim tarafımdan terkedildim. Bu yüzden kaderim IŞİD’in ellerinde. Kaybedecek hiçbir şeyim yok. Belki yaşayacağım, belki öleceğim. Ama bu fırsatı gerçekleri ortaya koymak için kullanmak istiyorum. Bu gerçeklerin üzerine düşünürseniz, belki hayat kurtarabilirsiniz.” şeklinde konuşuyor.
IŞİD İstanbul'da tramvayda IŞİD İstanbul’da tramvayda

‘GERÇEKLERİ AÇIKLAYACAĞIM’

Cantlie Batı medyasını, IŞİD’e yeni bir savaş açtığı için suçluyor: “Önümüzdeki programlarda Batı medyasının bizi nasıl cehenneme geri sürüklemeye çalıştığıyla ve ilgili bazı gerçekleri sunacağım.”

IŞİD’in yayınladığı videoda Cantlie, “Irak ve Afganistan’da yürütülen saçma savaşlardan sonra, devletlerimiz neden kazanamayacağı bir savaşa bu kadar hevesli? IŞİD’in sistemleri ve motivasyonları hakkında sizi aydınlatacağım. Benim daha önceden çalıştığım batı medyasının gerçekleri nasıl çarpıttığını anlatacağım.” diyor.
IŞİD'e katılan Türk genci konuştuIŞİD’e katılan Türk genci konuştu.
Cantlie şöyle devam ediyor:

“Madalyonun her zaman iki yüzü vardır. Daha önce rehin alınan birçok Avrupalı, devletlerinin yaklaşımı sayesinde serbest bırakılırken Amerikan ve İngiliz hükümetleri, bunu farklı şekilde çözebileceklerini düşündü. Ancak Amerikan ve İngiliz vatandaşları evlerine dönemediler. Tarih tekerrür ediyor.”

Yayınlanan videodaki farklı kamera açıları, görüntü kalitesi ve sunum, tıpkı bir televizyon programını andırıyor.Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.