2014 PYBS Tercih Yapmak İçin Tıklayınız (MEB PYBS Tercih İşlemleri)
2014 PYBS Tercih, MEB PYBS Tercih İşlemleri

2015-2016 Yılı Parasız Bursluluk ve Yatılılık Sınavı (PYBS) diğer adıyla Devlet Parasız Yatılılık Sınavı (DPY) tercihleri 6 Ağustos 2014 Çarşamba itibari ile başladı. Tercihler 6 Ağustos ile 15 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

PYBS Tercihleri İçin tercih kılavuzu yayınlandı. Peki MEB PYBS-DPY 2014-2015 Yılı Tercih İşlemleri Nasıl Yapılacak? MEB PYBS-DPY 2014-2015 Yılı Tercih Süresi Açıklandı mı? MEB PYBS Tercih Yapmak için Tıklayınız.. MEB PYBS Sınavı Sonuçları Açıklandı, PYBS Sınavı Tercih, EB PYBS-DPY 2014-2015 Yılı Bursu Ne Kadar Olacak ve Puanları Nedir? PYBS-DPY MEB 2014-2015 Yılı Tecihleri Başladı (MEB 2014-2015 Yılı PYBS-DPY Tercih Başvuru Ekranı) haberi, 2014 Yılı Parasız Bursluluk ve Yatılılık Sınavı diğer adıyla Devlet Parasız Yatılılık Sınavı (DPY) tercih işlemleri 6 Ağustos 2014 Çarşamba itibari ile başladı. MEB PYBS DPY 201-2015 Tercihleri Nasıl yapılır? MEB PYBS DPY 201-2015 Tercih Başvuru Ekranına Nasıl Ulaşabilirim? MEB PYBS DPY 201-2015 Yılı Tercih Kılavuzu ve Puanlara Nasıl Ulaşabilirim? MEB PYBS-DPY 2014-2015 Yılı PYBS Tercih Süreci Ne Zaman BAşlayacak ve Bitecek? MEB PYBS-DPY 2014-2015 Yılı Tercih Kılavuuna Nasıl Ulaşabilirim? MEB PYBS-DPY 2014-2015 Yılı Bursunu Nasıl Alabilirim?

An İtibariyle PYBS Sınavı Tercih İşlemleri Başlamış Bulunmakta. Heyecanla Bekleyen Adaylar Sonuçları öğrendikten Sonra Tercih İşlemlerinin Başlamasını Bekliyordu. Tercih İşlemlerinin Bugün Başlamasıyla Birlikte Adaylar Tercihlerini Yapmaya Başladı. Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) Sınavı Tercih Yapmak için aşağıdaki Linke tıklayınız..

2014 YILI MEB PYBS TERCİH YAPMAK İÇİN TIKLAYINIZ

DİKKAT :

SINAV SONUÇ BELGESİ nde verilen "Güvenlik Kayıt No" değerini girmelisiniz.

Dikkat: Güvenlik Kayıt Numarasını kaybettiyseniz öğrencinin kayıtlı olduğu okul müdürlüğüne şahsen başvurarak Güvenlik Kayıt Numarası nı öğrenebilirsiniz.

PYBS TERCİHLERİ BAŞLADI
Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) sonuçlarına göre yapılacak yerleştirme işlemleri için tercihler alınmaya başlandı.

PYBS Tercih ve Yerleştirme Kılavuzuna göre, başvuru şartlarını taşımadıkları halde sınava girerek parasız yatılılık veya bursluluk hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları yapılmayacak. PYBS sonucunda yatılılığı kazanan öğrenciler, nakil şartlarını taşısalar bile en az bir ders yılı öğrenimlerini tamamlamadan parasız yatılı olarak nakilleri yapılamayacak. Öğrencilerin, tercihlerini bu durumu göz önüne alarak yapmaları gerekiyor.

Cinsiyetine, okul türüne ve alan ya da dalına uygun pansiyonu olmayan okulları tercih edip kazananlar parasız yatılılık hakkından faydalanamayacak. Bu durumdaki öğrencilerin bursluluğa geçirilmeleri de mümkün olmayacak. Tercihleri doğrultusunda bir okulu parasız yatılı olarak kazanan öğrenci bu hakkını başka okulda kullanamayacak.

Ortaöğretim kurumlarının ara sınıflarında okuyan öğrenciler, halen öğrenim gördükleri okul türü, sınıf ve alan ya da dal dışında başka bir okul türü, sınıf ve alan ya da dalı bulunmayan pansiyonlu okulu tercih edemeyecek. Öğrencilerin PYBS sonucuna göre yatılılık ya da bursluluk hakkından faydalanması, Yatılı Bölge Ortaokulunda (YBO) parasız yatılı olarak öğrenimini tamamlayanların sınavsız olarak, ortaöğretim kurumları pansiyonlarına yerleştirilmesi için belirtilen tarihlerde tercih başvurusu yapılmasından öğrenci velisi, bilgilendirme ve elektronik onaylamadan ise okul müdürlüğü sorumlu olacak.

YEP ile öğrenci alan pansiyonlu okulları kazanarak kayıtlarını yaptıran ve parasız yatılı olarak öğrenim görmek isteyen öğrencilerden parasız yatılı okuma şartlarını taşıyanlara, cinsiyetine uygun pansiyon bulunması halinde, yatılılık kontenjanı çerçevesinde İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumlarında Parasız Yatılılık, Burs ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği hükümleri gereğince; Yerleştirmeye Esas Puana (YEP) göre yapılacak sıralama ve yerleştirme ile parasız yatılı olarak öğrenim görme hakkı sağlanacak. Bu öğrencilerde ayrıca
PYBSyi kazanma şartı aranmayacak. Pansiyonlarda paralı yatılı kalmak isteyen öğrenciler ise kontenjanlar ölçüsünde paralı yatılı kalabilecek.

PYBSye başvuruda bulunarak parasız yatılılığı tercih edenler ile Yatılı Bölge Ortaokulunu (YBO) başarı ile tamamlayarak parasız yatılılık hakkından yararlanmak isteyen öğrencilerin; parasız yatılı olarak yerleştirilmeleri İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumlarında Parasız Yatılılık, Burs ve Sosyal Yardımlar Yönetmeliği hükümleri ile Parasız Yatılılık ve Bursluluk e-Kılavuzunda belirtilen şartlara göre Kontenjan Tablolarında belirtilen durumlarına ve cinsiyetlerine uygun okulları tercih etmeleri halinde gerçekleştirilecek.

Adaylardan, bursluluk tercihi dahil toplam 5 tercih alınacak. Adaylar tercihlerini 15 Ağustosa kadar yapabilecek.

MEB PYBS 2014 Burs Sorgulama (2014 MEB PYBS Sınav Sonuçları - 2014 MEB Burs Kontenjanları) 2014 MEB PYBS Sınavı Sonuçları (2014 Burs Sorgulama) 2014 MEB PYBS Sınav Sonuçları, Ne Kadar Burs Aldım, Burs İçin Yeterli Puanlar, 2014 MEB PYBS Kazanmak İçin Kaç Puan Almak Gerekir? Burs İçin Kaç Puan Gerekiyor (MEB Burs Sorgulama - 2014 MEB PYBS Soru ve Cevapları) PYBS sonuçları açıklandı! (MEB PYBS 2014 soruları ve cevap anahtarı) PYBS sonuçları ne zaman açıklanacak? PYBS Sonuçları Açıklandı Mı? PYBS sınav soruları açıklandı. PYBS sınavına 5, 6, 7, 9, 10, 11’inci sınıf öğrencilerinin bulunduğu tam 851 bin 701 aday başvurdu. Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı kaç puanla kazanılır? PYBS Kazanmak İçin Nelere Dikkat Etmeliyim? PYBS için Kaç Puan Gereklidir? PYBS 2014 cevap anahtarı indir, PYBS soruları ve cevapları, MEB PYBS 2014 soruları, (MEB PYBS Sonuçları Açıklandı mı 2014) 2014 MEB PYBS Sınav Giriş Belgesi Alma, PYBS Nedir,Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) Sınav Sonuçları Açıklandı (MEB PYBS Sınav Sonuçları Sorgula) Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) Sınav saatleri değişti, Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı ve cevaplarını MEB internet sayfası üzerinden yayınladı.İşte PYBSye dair tüm detaylar haberimizde..

2014 MEB PYBS Sınavı Sonuçları (PYBS Cevap Anahtarı) Burs Sorgulama PYBS sonuçları açıklandı! (MEB PYBS 2014 soruları ve cevap anahtarı) PYBS sonuçları ne zaman açıklanacak? PYBS sınav soruları açıklandı. Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı kaç puanla kazanılır? PYBS 2014 cevap anahtarı indir, PYBS soruları ve cevapları, MEB PYBS 2014 sorularını ve cevaplarını MEB internet sayfası üzerinden yayınladı.İşte PYBSye dair tüm detaylar...

2014 MEB PYBS Sınavı Sonuçları (PYBS Cevap Anahtarı) Burs Sorgulama 2014 MEB PYBS Sınav Sonuçları (MEB Burs Sorgulama - 2014 MEB PYBS Soru ve Cevapları) PYBS sonuçları açıklandı! (MEB PYBS 2014 soruları ve cevap anahtarı) PYBS sonuçları ne zaman açıklanacak? PYBS sınav soruları açıklandı. Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı kaç puanla kazanılır? PYBS 2014 cevap anahtarı indir, PYBS soruları ve cevapları, MEB PYBS 2014 soruları, (MEB PYBS Sonuçları Açıklandı mı 2014) 2014 MEB PYBS Sınav Giriş Belgesi Alma, PYBS Nedir,Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) Sınav Sonuçları Açıklandı (MEB PYBS Sınav Sonuçları Sorgula) Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) Sınav saatleri değişti, Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı ve cevaplarını MEB internet sayfası üzerinden yayınladı.İşte PYBSye dair tüm detaylar..

"Öğrencilerimizin eğitim hayatları için önem arz eden bu sınavın gerçekleşmesinde emeği geçen tüm görevlilerimize teşekkür eder; sınavın başta öğrenci, öğretmen ve velilerimiz olmak üzere eğitim camiamıza ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz.”

Polis kolejlerinden sonra akademi de kapatılıyor

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde on binlerce kişi görevlerinden uzaklaştırıldı. Bazı emniyet mensupları ise ‘uydurma’ gerekçelerle ya açığa alındı ya da meslekten ihraç edildi. Bu adımların ardından İçişleri Bakanı efkan ala’nın talimatıyla kritik bir çalışma daha başlatıldı. Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre, polis kolejlerinin ardından teşkilata akademik personel yetiştiren Polis Akademisi Başkanlığı’nın da kapılarına kilit vurulacak. Yapılan çalışmayla akademide eğitim gören yaklaşık 500 öğrenci, Yükseköğretim Kurumu’na (YÖK) bağlı herhangi bir üniversitedeki İdari Bilimler Fakültesi’ne gönderilecek. Yapılacak kanuni değişiklikle Polis Akademisi YÖK’e bağlanacak. Akademide eğitim veren yaklaşık 150 profesör, doçent, doktor ve araştırma görevlileri de YÖK’e gönderilecek. Öte yandan yönetmelikteki yeni değişiklikle Polis Koleji mezunlarına da fakülteye girişte ‘mülakat’ engeli getirildi.

Polis Akademisinden ayrılan tazminat ödemeyecek.

PYBS SINAV SORU VE CEVAPLARI İÇİN TIKLAYINIZ

PYBS SINAV SONUÇLARINI ÖĞRENMEK İÇİN TIKLAYINIZ

PYBS 2014 BAŞVURU KıLAVUZU İÇİN TIKLAYINIZ

Anayasa Mahkemesi, Polis Akademisinden ayrılanların, kendilerine yapılmış öğretim masraflarının dört katını tazminat olarak ödeyeceğine ilişkin Polis Yüksek Öğretim Kanunu hükmünü iptal etti. Kırıkkale İdare Mahkemesi, baktığı bir davada, 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanunundaki, tazminat miktarına ilişkin hükmü Anayasaya aykırı bularak, iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.Yüksek Mahkeme de polis öğrencilerinden, mezun olup olmadığına bakılmaksızın mecburi hizmetle yükümlü olduğu süre içinde ilişiği kesilen ya da sağlık sebebi hariç ayrılanların, kendilerine yapılan öğretim masraflarının dört katını tazminat olarak ödemek zorunda olmalarına ilişkin hükmü iptal etti.

Merakla beklenen o açıklama geldi. Parasız yatılılık ve bursluluk sınavına (PYBS) giriş yerleri açıklandı. MEB PYBS 2014 sınavları ne zaman? PYBS sınav giriş belgesi al. PYBS sınav yerleri ve çıktısı al. 2014 Devlet Parasız Yatılı ve Bursluluk Sınavı (PYBS) giriş yerleri açıklandı? PYBS sınav yerleri ve PYBS 2014 ile ilgili herşey haberimizde..

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 5, 6, 7, 9, 10 ve 11inci sınıflara yönelik 22 Haziranda yapılacak 2014 yılı parasız yatılılık ve bursluluk sınavı (PYBS) başvuruları, 17-28 Mart 2014 tarihleri arasında alınacak. 8inci sınıf öğrencileri için ayrıca PYBS yapılmayacak; bu öğrencilerin ortak sınavlardan aldığı puanlar kullanılarak parasız yatılılığa ve bursluluğa yerleştirme işlemleri yapılacak

MEB tarafından 2014 PYBS Başvuru ve Uygulama e-Kılavuzu yayımlandı. Klavuza göre, 5, 6, 7, 9, 10 ve 11inci sınıflara yönelik PYBS, 22 Haziran 2014 tarihinde saat 10.00da, MEB tarafından yapılacak.

PYBS, tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az 10 (on) öğrenci olmak kaydıyla; Lefkoşa, Riyad, Medine, Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşkabat, Taşkent, Bakü ve Bişkekte yapılacak.
5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11inci sınıfların sınav başvurusu, 17-28 Mart 2014 tarihleri arasında yapılacak. Başvuru iş ve işlemleri http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılacak.

Ancak, 8inci sınıf öğrencileri ayrıca PYBSye katılmayacak; sadece başvuru şartları ile ilgili belgelerini bu tarihler arasında okul müdürlüklerine ibraz edecekler.

Parasız yatılılık ve bursluluk hakkından yararlanmak için sınava giren öğrenciler, 6-15 Ağustos 2014 tarihleri arasında okul müdürlüklerine başvurarak tercihlerini yapacaklar. Tercih yapmayan öğrenciler bu haklarından yararlanamayacak. 8inci sınıf öğrencileri için ayrıca PYBS yapılmayacak; bu öğrencilerin ortak sınavlardan aldığı puanlar kullanılarak parasız yatılılığa ve bursluluğa yerleştirme işlemleri yapılacak.

Parasız yatılılık veya bursluluk hakkından yararlanmak isteyen 8inci sınıf öğrencileri, başvuru şartlarını öğrenmek üzere halen eğitim gördükleri okul müdürlüklerinden bilgi alarak, başvuru için gerekli belgeleri hazırlayacaklar. Tercih döneminde ise tercihlerini okul müdürlüklerinden yapacak.

PYBS Sınav Sonuçları 2014-PYBS Puan Hesaplama - MEB PYBS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? PYBS 2014 soruları ve cevapları açıklandı - Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) Sınav Soruları indirYBS Bursluluk Sınavı Soruları ve Cevapları 2014 yayınlandı. 2014 Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) Sınav Soruları Açıklandı. MEB PYBS soru ve cevapları açıklandı. İşte PYBS soruları ve cevapları açıklandı.

PYBS Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak? (MEB - PYBS Kaç Puanla Kazanılır-PYBS Puan Hesaplama) PYBS Sonuçları Ne Zaman? (PYBS Kaç Puanla Kazanılır-PYBS Puan Hesaplama) PYBS sınavı gerçekleştiridi. Peki PYBS (Parasız yatılılık ve bursluluk sınavı) soruları açıklandı. PYBS (Parasız yatılılık ve bursluluk sınavı) soruları ve cevapları PYBS 2014 Sonuçları


Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı 2014 puan hesaplama motoru, Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı 5. sınıf soruları ve cevapları, Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı sonuçları 5.sınıf 2014 ne zaman açıklanacak? Devlet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı kaç puanla kazanılır gibi sorularınıza haberimizde cevap bulabilirsiniz.

Nihayet Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) 14.00da Türkiye Genelinde yapıldı. Sınava giren binlerce aday soru ve cevapların Milli Eğitim Tarafından açıklanmasını bekliyordu. MEB adayların bu çağrısına kulak verdi ve akşam saatlerinde Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) soru ve cevapları cevap anahtarı açıklandı. Gelişmeleri haberimizde takip edebilirsiniz.

5. Sınıf Bursluluk Sınavını Kazanmak İçin Kaç Puan Gerekiyor 2014?

2012 PYBS taban puanları
-Diğer çocuk kontenjanı: 450,184 puan
-Öğretmen çocuğu kontenjanı: 311,902 puan
-Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı: 143,976 puan
-Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı: 439,906 puan

6. Sınıf Bursluluk Sınavını Kazanmak İçin Kaç Puan Gerekir 2014?

2012 PYBS taban puanları
-Diğer çocuk kontenjanı: 419,755
-Öğretmen çocuğu kontenjanı: 172,85
-Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı: 118,702
-Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı: 415,313

7. Sınıf Bursluluk Sınavını Kazanmak İçin Kaç Puan Gerekir 2014?

2012 PYBS taban puanları
-Diğer çocuk kontenjanı: 409,379
-Öğretmen çocuğu kontenjanı: 163,983
-Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı: 129,643
-Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı: 410,205

8. Sınıf Bursluluk Sınavını Kazanmak İçin Kaç Puan Gerekir 2014?

2012 PYBS taban puanları
-Diğer çocuk kontenjanı: 438,910
-Öğretmen çocuğu kontenjanı: 192,77
-Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı: 135,12
-Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı: 437,15

9. Sınıf Bursluluk Sınavını Kazanmak İçin Kaç Puan Gerekir 2014?

2012 PYBS taban puanları
-Diğer çocuk kontenjanı: 394,447
-Öğretmen çocuğu kontenjanı: 152,052
-Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı: 129,576
-Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı: 344,631

10. Sınıf Bursluluk Sınavını Kazanmak İçin Kaç Puan Gerekir 2014?

2012 PYBS taban puanları
-Diğer çocuk kontenjanı: 388,864
-Öğretmen çocuğu kontenjanı: 187,762
-Korunmaya muhtaç çocuk kontenjan: 138,222
-Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı: 338,206

11. Sınıf Bursluluk Sınavını Kazanmak İçin Kaç Puan Gerekir 2014?

2012 PYBS taban puanları
-Diğer çocuk kontenjanı: 405,668
-Öğretmen çocuğu kontenjanı: 205,417
-Korunmaya muhtaç çocuk kontenjanı: 148,879
-Bulunduğu yerde okul yok kontenjanı: 352,656

2014 Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) Sınav Soruları

PYBSnin 857si yurt içi, 1i yurtdışı olmak üzere toplam 858 sınav merkezinde Türkiye saatiyle 14.00de başladığı ve özel eğitim öğrencilerine verilen 30 dakika ek süre ile birlikte saat 16.30da sorunsuz şekilde tamamlandığı belirtilen MEB açıklamasında, şunlar yer aldı:

"PYBSye 5, 6, 7, 9, 10, 11inci sınıf öğrencisi toplam 852 bin 701 aday başvuruda bulunmuştur. Sınav soruları ve cevapları, bugün (22 Haziran) saat 17.30da www.meb.gov.tr adresinde yayımlandı. 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11inci sınıfların PYBS sonuçları ise 21 Temmuz 2014 tarihinde http://www.meb.gov.tr ve http://oges.meb.gov.tr internet adreslerinde ilan edilecektir. Öğrencilerimizin eğitim hayatları için önem arz eden bu sınavın gerçekleşmesinde emeği geçen tüm görevlilerimize teşekkür eder; sınavın başta öğrenci, öğretmen ve velilerimiz olmak üzere eğitim camiamıza ve ülkemize hayırlı olmasını dileriz."

Dün gerçekleşen Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS)nın, 10:00 olarak duyurulan başlama saati 14:00 olarak değiştirildi. . Pybs sınav saati - 2014 (Bursluluk sınav soruları) Pybs 2014

Bu arada 17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturması sonrasında kapatılması gündeme gelen Ankara Polis Koleji, 64. dönem mezunlarını verdi. Ancak daha önceki yıllarda büyük bir coşkuyla kutlanan mezuniyet töreni bu kez sönük geçti. Alınan bilgiye göre, okul yönetimi tarafından mezuniyet törenine velilerin alınmaması kararı alındı. Ancak ailelere bu yönde bir bilgilendirmede bulunulmadı. Bundan dolayı da Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelen öğrenci velileri, büyük bir heyecanla okul dışında beklemeye başladı. Daha sonra aileler, okul bahçesine alındı. Fakat törenin yapıldığı salona girmelerine izin verilmedi. Aileler, çocuklarının mezuniyet törenini izleyememenin üzüntüsünü yaşarken duruma tepki gösterdi. Törene, Emniyet Genel Müdürlüğü ile İçişleri Bakanlığı bürokratlarından da hiçbir katılım olmadı. Bu yılki törende önceki yılların aksine sadece Polis Koleji Müdürü Abdi Yarbay hazır bulundu.

Polis kolejlerinden sonra akademi de kapatılıyor

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasının ardından Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde on binlerce kişi görevlerinden uzaklaştırıldı. Bazı emniyet mensupları ise ‘uydurma’ gerekçelerle ya açığa alındı ya da meslekten ihraç edildi. Bu adımların ardından İçişleri Bakanı efkan ala’nın talimatıyla kritik bir çalışma daha başlatıldı. Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre, polis kolejlerinin ardından teşkilata akademik personel yetiştiren Polis Akademisi Başkanlığı’nın da kapılarına kilit vurulacak. Yapılan çalışmayla akademide eğitim gören yaklaşık 500 öğrenci, Yükseköğretim Kurumu’na (YÖK) bağlı herhangi bir üniversitedeki İdari Bilimler Fakültesi’ne gönderilecek. Yapılacak kanuni değişiklikle Polis Akademisi YÖK’e bağlanacak. Akademide eğitim veren yaklaşık 150 profesör, doçent, doktor ve araştırma görevlileri de YÖK’e gönderilecek. Öte yandan yönetmelikteki yeni değişiklikle Polis Koleji mezunlarına da fakülteye girişte ‘mülakat’ engeli getirildi.

Polis Akademisinden ayrılan tazminat ödemeyecek

Anayasa Mahkemesi, Polis Akademisinden ayrılanların, kendilerine yapılmış öğretim masraflarının dört katını tazminat olarak ödeyeceğine ilişkin Polis Yüksek Öğretim Kanunu hükmünü iptal etti. Kırıkkale İdare Mahkemesi, baktığı bir davada, 4652 sayılı Polis Yüksek Öğretim Kanunundaki, tazminat miktarına ilişkin hükmü Anayasaya aykırı bularak, iptali istemiyle Anayasa Mahkemesine başvurdu.Yüksek Mahkeme de polis öğrencilerinden, mezun olup olmadığına bakılmaksızın mecburi hizmetle yükümlü olduğu süre içinde ilişiği kesilen ya da sağlık sebebi hariç ayrılanların, kendilerine yapılan öğretim masraflarının dört katını tazminat olarak ödemek zorunda olmalarına ilişkin hükmü iptal etti.


22 Haziran Pazar Günü yapılacak olan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS)nın, 10:00 olarak duyurulan başlama saati 14:00 olarak değiştirildi. Merakla beklenen o açıklama geldi. Parasız yatılılık ve bursluluk sınavına (PYBS) giriş yerleri açıklandı. MEB PYBS 2014 sınavları ne zaman? PYBS sınav giriş belgesi al. PYBS sınav yerleri ve çıktısı al. Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS) - PYBS Sınav Giriş Yerleri Belgesi? (Bursluluk Sınavı 2014 Saat Kaçta?)

Milli Eğitim Bakanlığı Merkezi Sistem Sınav Yönergesi kapsamında, Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce yürütülmekte olan sınavlardan, 22 Haziran 2014 tarihinde yurt içi ve yurt dışında Suudi arabistan Ciddede yapılacak olan Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS)nın, aynı tarihte ÖSYM tarafından gerçekleştirilecek olan 2014-Lisans Yerleştirme Sınavı ile aynı saatte olması nedeni ile herhangi bir mağduriyet yaşanmaması için, 13 Haziran 2014 tarihli Bakanlık Makam oluru gereğince, 10:00 olan başlama saati 14:00 olarak değiştirildi. 10 Haziran 2014 tarihinde okul müdürlüklerince onaylanarak öğrencilere verilen sınav giriş belgelerinde sınav başlama saati 10:00 olarak belirtilmişti. Sınav Başlama Saati ile ilgili bu husus dikkate alınmayacağı öğrenildi. Yayımlanmaya tekrar başlanan yeni sınav giriş belgelerinin öğrencilerin kayıtlı bulunduğu okul müdürlüklerince sistem üzerinden çıktıları alınarak öğrencilere dağıtılmasına başlandığı söylendi.

22 Haziran 2014 Pazar Günü Saat 14:00de yapılacak Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınavı (PYBS)ye Sakarya genelinde 6 Bin 750 öğrenci katılacak.
Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB) 5, 6, 7, 9, 10 ve 11inci sınıflara yönelik 22 Haziranda yapılacak 2014 yılı parasız yatılılık ve bursluluk sınavı (PYBS) başvuruları, 17-28 Mart 2014 tarihleri arasında alınacak. 8inci sınıf öğrencileri için ayrıca PYBS yapılmayacak; bu öğrencilerin ortak sınavlardan aldığı puanlar kullanılarak parasız yatılılığa ve bursluluğa yerleştirme işlemleri yapılacak

MEB tarafından 2014 PYBS Başvuru ve Uygulama e-Kılavuzu yayımlandı. Klavuza göre, 5, 6, 7, 9, 10 ve 11inci sınıflara yönelik PYBS, 22 Haziran 2014 tarihinde saat 10.00da, MEB tarafından yapılacak.

PYBS, tüm il merkezleri ile başvuru sayısına göre gerekli görülen ilçe merkezlerinde, yurt dışında ise sınava girecek en az 10 (on) öğrenci olmak kaydıyla; Lefkoşa, Riyad, Medine, Cidde, Tebük, Kuveyt, Aşkabat, Taşkent, Bakü ve Bişkekte yapılacak.
5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11inci sınıfların sınav başvurusu, 17-28 Mart 2014 tarihleri arasında yapılacak. Başvuru iş ve işlemleri http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya https://e-okul.meb.gov.tr internet adreslerinden yapılacak.

Ancak, 8inci sınıf öğrencileri ayrıca PYBSye katılmayacak; sadece başvuru şartları ile ilgili belgelerini bu tarihler arasında okul müdürlüklerine ibraz edecekler.
Parasız yatılılık ve bursluluk hakkından yararlanmak için sınava giren öğrenciler, 6-15 Ağustos 2014 tarihleri arasında okul müdürlüklerine başvurarak tercihlerini yapacaklar. Tercih yapmayan öğrenciler bu haklarından yararlanamayacak. 8inci sınıf öğrencileri için ayrıca PYBS yapılmayacak; bu öğrencilerin ortak sınavlardan aldığı puanlar kullanılarak parasız yatılılığa ve bursluluğa yerleştirme işlemleri yapılacak.

Parasız yatılılık veya bursluluk hakkından yararlanmak isteyen 8inci sınıf öğrencileri, başvuru şartlarını öğrenmek üzere halen eğitim gördükleri okul müdürlüklerinden bilgi alarak, başvuru için gerekli belgeleri hazırlayacaklar. Tercih döneminde ise tercihlerini okul müdürlüklerinden yapacak.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.