Dikkat! E- kayıt bugün sona eriyor
Üniversiteye yerleşmeye hak kazanan öğrenciler bu yıl kayıtlarını e- kayıt işlemleri üzerinden yaptı.28 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arasında gerçekleşen e-kayıt işlemlerinde bugün sona eriyor. Peki üniversitelere e-kayıt nasıl yapılır? Hangi belgeler gerekli? İşte ayrıntılar...
 
Üniversite öğrencilerinin kayıt işlemleri artık kolaylaşıyor. Üniversiteye yeni kayıt yaptıracak öğrenciler YÖK tarafından yürütülen Yükseköğretim Bilgi Sistemi çalışmaları sayesinde, bu yıl ilk kez 32 üniversitede yapılmak üzere elektronik Kayıt (E-kayıt) sistemi uygulanacak. 'E-kayıt işlemleri 28 Temmuz 2015 - 5 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılacak.
 
Uygulama ile söz konusu üniversiteye yeni yerleşen öğrenciler isteğe bağlı olarak bildirilen tarihler arasında ‘e-devlet' kapısı üzerinden elektronik olarak kayıtlarını gerçekleştirebilecekleri gibi 3-7 Ağustos 2015 tarihleri arasında üniversitelerine giderek şahsen kayıt da yaptırabilecekler.
 
Elektronik kayıt olmayı tercih eden öğrencilerin üniversitelere giderek tekrar kayıt yaptırmalarına gerek olmayacak. Öğrenciler, elektronik kayıt işleminin ardından üniversitelerin duyurduğu tarihte ders kayıtlarını yaptırarak eğitime başlayabilecekler.
 
Öğrencilerin üniversitelerine gitmeden elektronik kayıt yaptırabilecekleri üniversiteler geçen sene 32 pilot okulda yapıldı. Bu sene bütün okullara e-kayıt yapabiliyoruz. İşte pilot okulların listesi:
 
ADIYAMAN ÜNİVERSİTESİ
 
İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ
 
AFYON KOCATEPE ÜNİVERSİTESİ
 
İZMİR KATİP ÇELEBİ ÜNİVERSİTESİ
 
AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ
 
KAFKAS ÜNİVERSİTESİ
 
ANADOLU ÜNİVERSİTESİ
 
KARADENİZ TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
 
ATATÜRK ÜNİVERSİTESİ
 
KARAMANOĞLU MEHMETBEY ÜNİVERSİTESİ
 
BATMAN ÜNİVERSİTESİ
 
KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ
 
BİTLİS EREN ÜNİVERSİTESİ
 
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ
 
BOZOK ÜNİVERSİTESİ
 
NECMETTİN ERBAKAN ÜNİVERSİTESİ
 
Bülent Ecevit ÜNİVERSİTESİ
 
ORDU ÜNİVERSİTESİ
 
ÇANKIRI KARATEKİN ÜNİVERSİTESİ
 
ORTA DOĞU TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
 
ÇUKUROVA ÜNİVERSİTESİ
 
OSMANİYE KORKUT ATA ÜNİVERSİTESİ
 
ERZİNCAN ÜNİVERSİTESİ
 
RECEP TAYYİP ERDOĞAN ÜNİVERSİTESİ
 
ERZURUM TEKNİK ÜNİVERSİTESİ
 
SİİRT ÜNİVERSİTESİ
 
GAZİOSMANPAŞA ÜNİVERSİTESİ
 
SİNOP ÜNİVERSİTESİ
 
İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ
 
Süleyman Demirel ÜNİVERSİTESİ
 
İSTANBUL MEDENİYET ÜNİVERSİTESİ
 
YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİ
 
Üniversite e-kayıt yaptırmak için aşağıdaki linke tıklayın.
 
Üniversitelere e-kayıt nasıl yapılır?
 
Elektronik kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler (https://www.turkiye.gov.tr/) adresinde ‘e-hizmetler' bölümü altında yer alan ‘Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı' başlığı altında ilgili tarihlerde açılacak ‘Üniversite E-Kayıt' seçeneğini tıklayarak kayıt işlemini gerçekleştirebilecek.
 
Kayıt için PTT aracılığı ile dağıtımı yapılan e-Devlet kapısı şifresi ile "https://www.turkiye.gov.tr" adresine ya da e-Devlet mobil uygulamasına giriş yapmak ve e-hizmetler sekmesindeki YÖK-"Üniversite e-kayıt" hizmetini tıklamak gerekiyor.
 
Öğrenciler, kayıtlarını başarıyla tamamladıklarını gösteren belgeyi barkodlu olarak alabilecek.

E- devlet üniversite kayıt belgeler ve gerekli evraklar
 
a) Adayın mezun olduğu ortaöğretim kurumundan aldığı diplomanın aslı ya da yeni tarihli mezuniyet belgesi
 
b) Aday ek puandan yararlanarak ya da sınavsız geçişle yerleştirilmiş ancak alanı diplomasında veya mezuniyet belgesinde belirtilmemişse, hangi okul ve alandan mezun olduğunu gösterir resmî belge (METEM programlarından mezun olanların diplomalarında okul adı olarak, diplomayı düzenleyen merkezin adı yazılmaktadır.)
 
c) 12 adet 4,5 cm x 6 cm boyutunda fotoğraf
d) Katkı payının/öğretim ücretinin ödenmesi ile ilgili belge
 
e) Kayıttan önce belirlenip üniversite tarafından ilan edilecek diğer belgelerin aslı veya üniversite onaylı suretleri ÖSYS ile bir yükseköğretim programına yerleşen yükümlülerin askerlik durumları, üniversiteler tarafından (http://kamu.turkiye.gov.tr) İnternet adresinde görülebilecektir.
 
Adayların askerlikle ilgili sorunları için askerlik şubelerine, kredi konusunda ayrıntılı bilgi için de üniversite rektörlüklerine veya Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna başvurmaları gerekmektedir. Kazanan adayları gösteren fotoğraflı sınav sonuçları adayların yerleştirildikleri yükseköğretim programlarının bağlı olduğu üniversite rektörlüklerine ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığına (YÖK) ÖSYM tarafından elektronik ortamda gönderilecektir. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.