TEOG sonuçları- TEOG sonuçları sorgulama

Bu yıl ilk kez gerçekleştirilen TEOG sonuçları Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Danıştay kararı üzerine baştan hesaplandı.

TEOG sınavına giren öğrenciler tercih için MEB'in sitesini ziyaret etmeliler.

Ortaöğretime Geçiş Uygulaması Tercih ve Kontenjan Listeleri öğrenciler için büyük kolaylık sağlıyor. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yeniden hesaplanan Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş Sınavı (TEOG) yüzdelik dilimlerinin ardından sonuçlarda büyük oranda değişiklik olmadığını belirten Uğur Dershanesi Rehberlik Danışmanı Damla Argan, “Yeniden açıklanan yüzdelik dilimler sonucunda yüzde 1 ve 2'lik bir oynamalar oldu. Öğrenciler açısından korkulacak ve tedirgin olunacak bir durum yok” dedi.
Tercihlerin başladığı ilk gün açıklanan yeni yüzdelik dilimlerin öğrencilerde birtakım tedirginliklere neden olduğu ifade eden Uğur Dershanesi Rehberlik Danışmanı Damla Argan öğrencileri ve velileri rahat olmaları konusunda uyardı.

Tercih işleminde yüzdelik dilimi temel aldıklarını vurgulayan Argan, “Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tekrardan hesaplanan yüzdelik dilimler 31 Ağustos'ta açıklandı. İkili kopya nedeniyle oluşan bu değişikliğin, sonuçlarda büyük değişikliklere neden olmadığını gördük. Yüzde 1 ve 2'lik oynamalar var. Dolayısıyla öğrencilerin tedirgin olacağı bir durum yok. 31 Ağustos günü okulda tercihlerini yapmış öğrenciler 8 Ağustos'a kadar tekrar tercih yapmalıdırlar” dedi.

TEOG YERLEŞTİRME TAKVİMİ


7 TEMMUZ: 8. sınıf Yerleştirmeye Esas Puanların (YEP) ilanı
31 TEMMUZ-8 AĞUSTOS: Tercihlerin alınması (Saat 17.00'ye kadar)
22 AĞUSTOS: Yerleştirme sonuçlarının açıklanması 25 -28 AĞUSTOS: Nakil başvuruları alınacak
29 AĞUSTOS: Nakil işlemleri saat 19.00'da bitecek
15 EYLÜL: Okulların açılış tarihi
EYLÜL SONU: Ay sonuna kadar haftalık periyotlar halinde nakil işlemleri sürecek


A VE B GRUBU TERCİH LİSTELERİNE DİKKAT

Bu yıl ki lise tercihlerinde A ve B gruplarından oluşan tercih listelerinin uygulanacağını belirten Argan, “Öğrenciler A ve B grubundan oluşan 2 tane tercih listesi oluşturacak. A grubu tercih listesinde 15 tane tercih hakkı bulunuyor. A grubu tercih listesinde öğrenciler, isterlerse evlerine yakın bir meslek lisesini ya da şehir dışındaki herhangi bir liseyi tercih edebilecekler. B grubu tercih listesinde ise, 6 tane okul türünden 4 tanesini tercih etmek gerekiyor. Bunlar Fen Lisesi, Anadolu Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Anadolu Meslek ve Teknik Lisesi, Çok Programlı Anadolu Lisesi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi olacak. Tercih sistemi bu şekilde işleyecek. Tercih yaparken öğrenciler yüzdelik dilimi temel alarak tercih yapıyorlar. Bu durum daha sağlıklı olacaktır ve yüzdelik dilimimizin üstünde ve altına tercihler bulundurmalıyız. Öğrenciler tercihlerini hem internet üzerinden hem de mezun oldukları ilkokullarından yapabilecekler” ifadelerine yer verdi.Tercih sonucunda yerleşemeyen öğrencilerin neler yapacağı hakkında bilgi veren Argan, şunları söyledi: “A grubu tercih listesinde 15 tercih yapmış bir öğrenci, 15. Tercihine yerleşemediği takdirde B grubu listesine bakılacak. Bu listeden de 4. Tercihine yerleşemeyen bir öğrenci evinin bulunduğu ilçede ve civarındaki 3 ilçedeki herhangi bir okula yerleştirilebilecek.”
Öğrencilerimizin puanları ve yüzdelik dilimleri 31 Temmuz 2014 günü saat 19.00 itibariyle www.meb.gov.tr ve https://e-okul.meb.gov.tr adreslerinde yer alan e-Okul veli bilgilendirme sayfasında yayımlanmaya başlamıştır. 31 Temmuz 2014 günü saat 19.00'dan önce başvurularını yapan öğrencilerimiz de güncellenen yüzdelik dilimleri dikkate alarak, tercihlerini gözden geçirip yenileyebileceklerdir."

“E-OKULDA YER ALAN '?' İŞARETİNE DİKKAT EDİN”

Öğrenci ve velilerin e-okulda yayınlanan kontenjan tabloları listesindeki sağ sütunda yer alan '(?)' işaretini tıklayarak okulda hangi alan ve dalların olduğunu bilmeleri konusunda uyaran Argan “Öğrenciler Anadolu ve Fen Liselerini tercih ederken bu yüzdelik dilime göre yapılıyor. Meslek liselerinde herhangi bir puan ve yüzdelik dilim açıklanmadı. Dolayısıyla öğrenciler öncelikle kendilerine bir bölüm belirlesinler. Bölüm araştırması yapsınlar. E-okul sisteminde okulun yanında bulunan soru işaretin tıklayarak bu teknik bilgiye ulaşabilirler ve okulda okutulacak, okutulması planlanan alanları görebilirler” dedi.

AİLELER SEÇİMİ ÖĞRENCİLERE BIRAKSIN

Öğrencilerin senenin başından itibaren sistemin getirdiği yeniliklerden dolayı tedirgin ve stresli olduğunu ifade eden Argan tercih döneminde ailelerin baskıcı olmamaları konusunda uyararak, “Aileler tercih döneminde seçimi öğrencilere bıraksınlar. Mutlaka velilerimizin tecrübeleri var ama bu okula gidip gelecek ve mesleği yapacak olan öğrenciler. Bu nedenle aileler açısından çocuklarının fikirlerini göz önünde bulundurmak önemli” dedi. 31 Temmuz döneminde başlayan tercih işlemleri 8 Ağustos'ta sona erecek ve sonuçlar 22 Ağustos'ta açıklanacak.

Öğrenci yada Veli e okul'un sağladığı bilgilere nasıl ulaşır.

1- Numaralı bölgeye Güvenlik Kodunu yazın.

2- Numaralı bölgeye öğrencinin TC. Kimlik numarasını giriniz.

3- Numaralı bölgeye de öğrencinin Okul Numarası'nı girerek öğrencinin tüm bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Okullar açıldı. Eskiden böyle şeyler yoktu, ama şimdi veliler çocuklarını e okul ile takip ediyor. Çocuklarının devamsızlıklarını ve ders notlarını görebilen veliler, SBS sonuçlarını da e-okul vasıtasıyla öğreniyorlar. Teknoloji geliştikçe her şey daha bir kolay, daha bir güzel oluyor. İşte bunun son örneği e okul. Öğrenci velileri çocuklarının okul durumlarıyla ilgili son duruma e okul vasıtasıyla ulaşarak, içleri ferah bir şekilde her şeyi öğrenebiliyorlar.

e-Okul Nedir?

e-Okul Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2007 yılının Ocak ayında kullanıma açılmış olan bir okul yönetim bilgi sistemi yazılımıdır. Bir öğrencinin okula kaydından başlayıp, mezuniyetine kadar olan tüm süreci içerir.


e-Okulun Kapsamı

- Şu anda e-Okul modülüne tüm resmi ve özel ilköğretim okulları, anaokulları ve özel eğitim okulları giriş yapmaktadır. İleride ortaöğretim kurumlarının da sisteme dahil edilmesi düşünülmektedir.

e-Okulda Neredeyiz?

- Şu an itibariyle öğrencinin okula kaydı, dosya bilgilerinin ve resminin sisteme işlenmesi, nakil alma ve nakil verme işlemleri, devamsızlık girişi ve devamsızlık takibi, okulun ders programının, okutulacak derslerin ve dersi okutacak öğretmenlerin bilgilerinin işlenmesi, sınav tarihleri ve gelişim raporu işlemleri e-okul sistemi üzerinden yapılabilmektedir.

e-Okulda Neler Olacak?

Kısa vadede öğrencilerin sınav ve projelerden aldıkları notların sisteme işlenmesi, öğrenciye karne, takdir, teşekkür gibi belgelerin verilmesi ile ilgili ekranlar devreye alınacaktır.

-Orta ve uzun vadede ise öğrencilerin bedensel gelişim grafiklerinin sistemden alınabilmesi, aşı kartlarının sisteme işlenmesi gibi, bir ilköğretim okulunda öğrencilerle ilgili olarak yapılan tüm iş ve işlemleri yapabilmek için oldukça detaylı ekranlar eklenecektir.

- Ayrıca sistem öğrenci velilerine de açılacak olup, bir öğrenci velisinin öğrenciye ait notları, gelişim raporlarını ve devamsızlık durumunu internet üzerinden takip edebilmesi sağlanacaktır.
 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.