Bank Asya battı mı? (Bank Asya haberleri)
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bank Asya'yı batırmakla suçlayan CHP lideri Kılıçdaroğlu'na "O banka şu anda batmış zaten. Fakat bu, taşıma suyla ayakta durmaya çalışıyor" diye cevap verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Four Seasons Otelde TÜSİAD Yüksek İstişare Toplantısı'nda konuşma yaptı. Erdoğan'ın gündemimde Bank Asya, paralel yapı ve Batı basınında çıkan Türkiye aleyhtarı yayınlar vardı. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkan satırbaşları:

BİZİM OLMADIMIZIZ YERDE KİMSE OLMASIN DEDİLER

Türkiye'de öyle bir sistem inşa edilmiş ki ne zaman işler iyiye gimişsi işte o zaman darbe olmuş, kriz ortaya çıkmış. Menderes'in başındaki hükümet ekonomiyi büyütüyor, manşetlerle kaos pompalanıyor, en son darbeyle görevden uzaklaştırdılar.

70'lerde aynı ivme yakalanınca anarşi geldi, Özal'ın kalkınma süreci akamete uğratıldı, Erbakan'ın reform süreci 28 şubat ile kesintiye uğratıldı. Birileri biz kazanalım da millete ne olursa olsun dediler. Bizim olmadığımız yerde kimse olmasın dediler. 3 kasım 2002'de iktidarımız bu kısır döngüyü kırmanın mücadelesi içinde olmuştur. İtilmişlere ötelenmişlere el uzattık. İşsizi yoksulları garipleri unutmadık.

BİZE DÜŞEN ÖN AÇMAKTIR

Sanayide ilerlemeyi devlet olarak biz yapmayacağız. Bize düşen ön açmaktır. Hükümete bunu rahatlıkla söyleyebilirim. Yeter ki yatırım yapın, bizler de bunun hizmetkarı oluruz. 4.5. bölgede yapılacak yatırımlarla ciddi sıçramalar olacak. Büyüme sadece belli kesimlere değil 77 milyona refah sağlasın istiyoruz. Artık borç almaktan çok borç veren ülke konumuna yükseliyoruz. Her bir sanayicinin kazandığı Türkiye inşa edilmiştir.


BİR BANKAMIZIN YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Mesela bir bankamızın yönetim kurulu başkanı bir ifade kullanıyor. Son derece karamsar bir tablo ortaya koyuyor. Neymiş elde edilen başarılara gölge düşmüş Türkiye'nin yurtdışındaki itibarı zedelenmiş. Bunu söyleyen bankada inceleme yaptırdım. Mevduatları 8 kat aktifleri 6 kat büyümüş. Yani artık yan gelip yatan bir başbakan yok cumhurbaşkanıyım şimdi yan gelip yatan cumhurbaşkanı da yok. Nerede yanlış var bunu incelettirmek zorundayız. Geri gidiyorsak kendimize çeki düzen vermek zorundayız. Görünce el insaf dedim.

GEZİ OLAYLARI

Gezi olayları ve 17-25 Aralık darbe girişimleri karşısında dik durduğumuz için bazıları çıkıyor rahatsızlıklarını ifade ediyor. Ağaç, park dediler günlerce sokakları ateşe verdiler. Bir tanesi hala anlamadınız mı o ağaç meselesi değil diyor. Sanıkların ifadesi çok ilginç telefonda konuşurken alkollüydüm kız arkadaşıma hava atıyordum diyor. Türkiye'deki Gezi olaylarının benzeri Mısır'da, Ukrayna'da yaşandı. Demokrasiyi katlettiler. Gezi olayları karşısında biz dik durmasaydık, çok farklı bir Türkiye'de yaşıyor olacaktık.

ANANAS MESELESİ

Bizi kıyasıya eleştirenlerin ananas meselesinde ağızlarından bir söz çıkmadı. Her türlü hakareti yapanların, tespih meselesinde, rafineri meselesinde ağızlarını bıçak açmadı. Yargıda tehditler, şantajlar, en iğrenç hukuksuzlar ortaya çıkarken kimse çıkıp da bunları eleştirmedi.

Gezi olaylarında dik durmasaydı bugün çok farklı bir Türkiye yaşıyor olacaktık. 17-25 aralık darbe girişimiydi amaç da eski Türkiye'ye geri dönmekti. Eski Türkiye'yi diriltmek ve kazanç elde etmek istediler. Faiz lobileri ellerini ovuşurdu.

3 TANE YALAN HABER ÇIKTI DİYE

Amerikan medyasında, Avrupa medyasında 3 tane yalan haber çıktı diye bu ülkenin itibarı zedelenmez. Biz onların ne yapmaya çalıştıklarını çok iyi biliyoruz. Böyle bir anlayış, böyle bir mantık, böyle bir dezenformasyona karşı biz Türkiye'de ülkemizin bütün STK'ları, etkin kuruluşları hep birlikte tavır almamız gerekmez mi? Onlar meşreplerinin gereğini yapacaklar ama biz şuna inanıyoruz; bu kervan yürümeye devam edecek.

EKONOMİYLE HÜKÜMETİ DEVİRMEK İSTİYORLAR

Kredi derecelendirme kuruluşlarının verdikleri nota bak. Güler misin ağlar mısın. Batmış ülkeye 6 derece birden yükseltiyorsun. Ekonomisi büyümeye devam eden ülkeye sen kalkıp böyle not veriyorsun. Siyaseten deviremedik ekonomik olarak ne yapalım hükümeti devirelim diyorlar. Bu karar siyasidir.

İŞ ADAMLARINA PARALEL YAPIYA TAVIR ALDIĞI İÇİN TEŞEKKÜR ETTİ

Bir işadamı için sanayici için de hukuk sistemi de hayati derecede önemli. Hukuk sistemi adalet dağıtmıyorsa orada yatırım da olmaz istihdam da olmaz. Türkiye'ye gelmesi için hukuk sisteminin güvenilir olduğunu görmesi lazım. En başta iş dünyası şikayetçi olması lazım hukuk sistemine sızmış paralel yapıya dair. Bu yapıya dair bugün ilk kez kararlı bir ses duydum teşekkür ediyorum.

Bunlar bugün yargıya sızmış paralel yapıyla rant elde ediyor olabilir. Yarın bu yapı döner onu destekleyenlere vurur. Çünkü bunlar doyumsuz. Yeni Türkiye kurulurken iş dünyasının yeni vizyon koyması gerekir. Darbeleri savunarak kazanma dönemi geride kalmıştır.

ZATEN BATMIŞ

Dün bir açıklama duyuyorum çok enteresan ve örnek, o da manidar. İşte 2000'li yıllarda malum 26 bankanın battığını söylüyor beyfendi, şimdi diyor bir bankanın batırılması için çalışılıyor. Bir bankanın batırılması için çalışılmıyor. O banka şu anda batmış zaten. Fakat bu, taşıma suyla ayakta durmaya çalışıyor. O, 26 batık bankanın olduğu dönemden biz farklı bir finans dünyasını devraldık. Şu anda bankalarımızın geldiği nokta çok açık net ortada. Şimdi bu batan böyle bir finans kuruluşunu, biz de o dönemde olan yanlışları tekrarlayarak aynen devam mı ettirelim?

ZAMAN YUMRUKLARI SIKMA ZAMANI DEĞİL

Zaman yumrukları sıkma zamanı değil, tokalaşma zamanıdır. Demokrasinin standartlarını daha ileri seviyelere taşıyarak, insan hak ve özgürlüklerini daha da genişleterek, yasakları, kısıtlamaları bırakarak, kardeşçe ve kardeşlik hukuku içinde büyümeyi sürdürmek zorundayız. Allah'ın izniyle gayret ettiğimiz sürece ulaşamayacağız hiç bir hedef yoktur. Yeter ki birbirimize inanalım, güvenelim. Yeter ki kurulan tuzakları hep birlikte fark edip, bu tuzaklardan uzak kalalım
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.