İngilizce Enerji Muhabirliği eğitiminde ilk ders heyecanı

ANKARA (AA) - Anadolu Ajansı (AA) Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, 2020'ye gelmeden dünyanın en büyük ilk 5 ajansı arasına gireceklerini ifade ederek, "Bunu da bu kadro gerçekleştirecek. Bu kadronun tamamı Anadolu çocuklarından oluşur. Anadolu çocuklarının devrimi daha da güçlü şekilde devam edecek" dedi.

Öztürk, AA Haber Akademisi tarafından düzenlenen İngilizce Enerji Muhabirliği Eğitimi'nin "Anadolu Ajansı ve Yeni Nesil Gazetecilik" konulu ilk dersini verdi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ile sektöre ilişkin kurumlarla yaptıkları istişareler sonucunda özel bir eğitim programı hazırladıklarını kaydeden AA Haber Akademisi Başkanı Öztürk, hazırlayacakları enerji bülteninin İngilizce ve Türkçe olarak yayınlanacağını, bu çerçevede yetiştirecekleri İngilizce enerji muhabirlerinin bölge için ilk olacağını bildirdi.

Körfez ülkeleri gibi bölgelere sadece enerji konusunda uzmanlaşmış enerji muhabirleri göndereceklerini ifade eden Öztürk, "Bu arkadaşlarımızın bütün görevi o ülkedeki enerji haberlerini takip etmek olacak. Bunun haricinde o ülkelerdeki muhabirlerimiz de online olarak eğitimden geçecek. Onlar da ayrıca enerji haberlerini yazacak ve bunların hepsi Enerji Terminalinde toplanacak. Bu terminalin altyapısını, yazılımını kendimiz hazırlıyoruz. Sadece terminale abone olanlar, bu haberleri görecekler. Bu haberleri normal basına vermeyeceğiz. Daha sonra haber niteliğinde olanlar ayrıca yayımlanacak" diye konuştu.

Türkiye'deki enerji aktörlerinin, AA'nın hazırlayacağı enerji bültenini merakla beklediklerini ifade ettiğini aktaran Öztürk, "Sakın bu bültenin Türkiye'ye yönelik olduğunu düşünmeyin. Lokal bir mantıkla yazmayacağız. Bu bülten, herkesi ilgilendirecek. Bu haberlerle Amerika da İngiltere de ilgilenecek. Haber açısına uluslararası perspektifle bakacağız" dedi.

Öztürk, 3 yıl öncesine kadar yerel bakış açısıyla haber üreten AA'da, artık haberlerin uluslararası bakış açısıyla yapıldığını belirtti.

"Türk medyasının, dünyayla beraber düşünme sorunu olduğunu" ifade eden Öztürk, şöyle konuştu:

"Gazetecinin, haber yaparken, bu haberin Avrupa'daki, Ortadoğu'daki yansımalarının ne olduğuna bakması gerekiyor. Bazı haberler Türkiye için haber değeri taşımayabilir ama Ortadoğu için taşıyabilir. Bunun için de yabancı dille yayın yapmak lazım. Üzülerek belirtiyorum ki uluslararası medyada izlenen bir televizyonumuz, okunan bir gazetemiz yok. Konuşma yaptığında o bölgede etki uyandıran bir gazetecimiz yok. Dolayısıyla çok içine kapanmış, lokal bir medya sektörü var.

 

Ülkemiz, Avrupa'nın 6. büyük ekonomisi, Ortadoğu'nun, Balkanlar'ın en büyük ülkesi olmasına rağmen, aynı derecede güce sahip bir medyaya sahip değil. Satranç tahtasında oynadığı taşlardan birkaç tanesi eksik olmuş oluyor. Bu taşlardan en önemlilerinden birisi medyadır, bunlardan maalesef yoksun durumdayız."

AA'nın Ortadoğu'da en çok Arapça haber üreten ajans konumunda olduğuna dikkati çeken Öztürk, Tunus'ta Fransızca yayınların açılışını gerçekleştirdiklerini, Fransızca'da da Arapça'daki başarılarının aynısını elde edeceklerini ümit ettiklerini söyledi.

Öztürk, AA'nın birçok alanda medyanın ilklerini gerçekleştirdiğini belirterek, "Türk medya sektöründe ilk defa Fransızca yayın yapan, ilk defa bu denli büyük çapta Arapça yayın yapan medya kuruluşuyuz. İlk defa Boşnakça yayın yapan, enerji muhabiri, diplomasi muhabiri yetiştiren yayın kuruluşuyuz'' dedi.

- Kadro müjdesi

"Bugün birçok arkadaşımızın kadro yazılarını da imzaladım" diyen Öztürk, şöyle devam etti:

"Göreve geldiğimizde arkadaşlarımıza verdiğimiz bir söz vardı, 'Hiç kimse AA'da sigortasız çalışmayacak' demiştik. Daha sonra herkesi gücümüz yettiğince kadroya alacağımızı söylemiştik. Bugün de onun son imzasını atmış olduk. Fakat şunu söylemem gerekiyor ki çok zor kadro aldılar. Çok büyük emek sarf ederek aldılar. İmtihanlardan geçtiler, komisyona girdiler ve bir kısmı maalesef ajans standartının altında kaldığı için alamadı.

Anadolu Ajansı, herkese eşit fırsatlar sunan ve Türkiye'de uluslararası fırsat sunan tek kurum durumundadır. Çektiğiniz bir fotoğraf, Türkiye'de sadece AA'da uluslararası bir arenada görünme fırsatı sunar. Bunlar İzmir'de, Diyarbakır'da ya da Iğdır'da olabilir. Düşünün ki o fotoğraf dünyanın en güçlü gazetelerinde kapak olabiliyor. O yüzden AA'da çalışmak hem büyük bir ayrıcalık hem de fırsattır. Akademiden mezun olan her kişinin yayın yönetmeni, başmuhabir, yayın yönetmeni olma şansı vardır. Fırsat eşitliği, 20 yıllık gazetecilik geçmişim için söylüyorum, hiçbir zaman bu kadar rahat, bu kadar adil olmamıştır."

- "Anadolu çocuklarının devrimi devam edecek"

AA'nın 100. Yıl Vizyonu kapsamında 2,5 seneyi geride bıraktıklarını, dünyanın en etkin 5 ajansından biri olma hedefleri olduğunu belirten Öztürk, şu anda dünyanın en büyük ilk 10 ajansı içinde olduklarını kaydetti. Öztürk, "AA, 2020'ye gelmeden inşallah ilk 5'te olacak. Bunu da bu kadro gerçekleştirecek. Bu kadronun tamamı Anadolu çocuklarından oluşur. Hindistan'da meydana gelen bir olayın fotoğrafını TIME, AA'dan alıyorsa biz buna 'Anadolu çocuklarının devrimi' diyoruz. İnşallah bu devrim daha da güçlü bir şekilde devam edecek" değerlendirmesinde bulundu.

Öztürk, enerji muhabirliği eğitiminin ardından Arap gazetecilere savaş muhabirliği eğitimi vermeyi planladıklarını bildirdi.

(Bitti)

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.