İş Güvenliği Uzmanlığı

 İş Güvenliği uzmanı, Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen yetki belgesine sahip olan mimar, mühendis ya da teknik elemanlardır. İş güvenliği uzmanı olarak Bakanlık tarafından yapılmakta olan yeterlilik sınavına katılabilecek olan teknik elemanlar ise, fen ya da fen – edebiyat fakültelerinin fizik, kimya bölümü mezunları ile meslek yüksekokullarının iş sağlığı ve güvenliği bölümü mezunlarını ifade etmektedir.

İşyerinin faaliyet alanına, risk durumuna ve çalışan sayısına göre mesleki risklerin belirlenmesi ve önlenmesinin sağlanması amacı ile işveren iş güvenliği uzmanı görevlendirir. İş güvenliği uzmanlığı görevini yürütecek olan kişi, işletmede görev yapan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından verilen sertifikaya sahip olmalıdır. İşveren işletmesine çalışmakta olan personelleri arasından yasalar ile belirlenen kriterlere sahip olması koşulu ile görevlendirebilir ya da işveren yine yasalar ile belirtilen şartlara haiz olması koşulu ile kendisi de bu görevi yürütebilir.


Ancak eğer böyle bir durum söz konusu değil ise işveren Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimlerinden hizmet alabilme imkânına da sahiptir. İş güvenliği uzmanlığı görevini yürütmek isteyen kişilerin İş güvenliği kursuna katılım göstermesi şarttır. İş sağlığı ve güvenliği kursu toplam 220 saattir. Bunun 180 saati teorik eğitimden oluşurken 40 saati ise pratik eğitimden oluşmaktadır.


Pratik eğitim aynı zamanda staj olarak da adlandırılmaktadır. Katılması zorunlu olan bu eğitimlerin tamamlanmasının ardından Bakanlık tarafından belirli tarihlerde açılan sınava katılarak 100 üzerinden 70 alan kişiler iş güvenliği uzmanı sertifikasının sahibi olmaktadırlar. Bu sertifikaya sahip iş güvenliği uzmanları her 5 yılda bir yenileme eğitimine katılmak ve bu eğitimlere katıldıklarını belgelemek sureti ile sertifikalarının Bakanlık tarafından vize edilmesi sureti ile görevlerine devam edebilirler.
İş güvenliği uzmanı olarak görev yapacak kişiler belirtilen kurslara katılmak ve sınavda başarılı olması sonucunda C sınıfı belgeye sahip olurlar. C sınıfı yeterlilik belgesine sahip olan uzmanlar az tehlikeli sınıflarda görev yapabilmektedirler. Yasalar ile belirlenen iş deneyimi ve yine açılan sınavlarda başarılı olunması sonucunda B ve A sınıfı yeterlilik belgesi alabilmektedirler. B sınıfı yeterlilik belgesine sahip iş güvenliği uzmanları az tehlikeli ve tehlikeli sınıflarda görev yapabilmektedir.


C sınıfı yeterlilik belgesine sahip uzmanlar ise tüm sınıflar da görev yapabilme olanağına sahiptir. İş güvenliği uzmanlarının görev, yetki ve sorumlulukları ile eğitimleri 29 Aralık 2012 tarih 28512 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren iş güvenliği uzmanlarının görev, yetki, sorumluluk ve eğitimleri hakkında yönetmelik ile tanımlanmıştır.


İş güvenliği uzmanları görevlerini yerine getirirken bağımsız ve iş ahlakına uygun olarak yerine getirmesi büyük önem arz etmektedir. İnsan sağlığının ve güvenliğinin söz konusu olduğu işyerlerinde iş güvenliği uzmanlığı çok daha büyük öneme sahiptir. Bu nedenle uzmanların herhangi bir ihmali çalışanlar açısından olumsuz sonuçlar ile karşılaşılmasına yol açabileceği göz önünde bulundurulmak sureti ile görev bilincinin tam olarak yerine getirilmesinin sağlanması gerekmektedir. Yasalar ve yönetmelikler ile belirlenen iş sağlığı ve güvenliği uzmanlığının görev ve yetkilerini tam anlamı ile yerine getirmesi esastır.
 
İş Güvenliği Uzmanlığı eğitimi vermekte olan Tema Akademi Ortak Sağlık Güvenlik Birmi http://www.temaakademi.com.tr/temaakademi_pratikegitim den konu hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.


Bu konuda görev ve yetkilerin hem teorik hem de pratik olarak eğitimleri Bakanlık tarafından yetki belgesine sahip eğitim kuruluşları tarafından verilmektedir. Bu eğitimler uzmanların görev ve yetkileri ile iş deneyimi kazanmaları açısından önemlidir. Bakanlık tarafından verilen yetki belgesine sahip olmayan iş sağlığı ve güvenliği kursları Bakanlık tarafından açılmakta olan sınava girme hakkı tanımamaktadır. Bu nedenle iş sağlığı ve güvenliği uzmanı olacak kişilerin eğitim alacakları kursları seçerken dikkatli olması gerekmektedir. 
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.