Marka Yönetimi
Marka oluşturmak ve markanın hedef kitlenin gözündeki değerini artırmak en önemli pazarlama stratejisi olarak kabul edilebilir. Marka yönetimi neden gereklidir? Çünkü ürettiğiniz ürün ne kadar kaliteli olursa olsun müşteriye doğru şekilde yansıtılmıyorsa hedeflenen satış rakamlarına ulaşmak zor olabilir. Bu konuda sık olarak gösterilen, klasik sayılabilecek örnek turizm alanından verilmektedir. Ülkemizdeki turistik tesisler en modern ve yeni tesisler, denizlerimiz Avrupa’nın en temiz denizleri, tarihi eserler ve doğal güzellikler konusunda da oldukça şanslı bir ülkeyiz. Yine de Fransa ya da İspanya’ya giden turist sayısına ulaşamıyoruz. Hatta ülkemize gelen turistler anılan ülkelerde yer bulamadıkları, az para harcamak istedikleri ya da son dakika planı yaptıkları için ülkemize geliyorlar. Dolayısıyla bu alandaki markalarımız iyi bir şekilde yönetilmiyor. Bunun sonucunda da geriliyorlar ya da rakiplerinin eline geçme tehlikesi içine giriyorlar.

Marka yönetimi nasıl yapılır? Bu soruya cevap vermek için çok uzun açıklamalar yapmak gerekebilir. Öncelikle sistemli ve planlı bir çalışma yapmak gerekeceğini bilmek gerekir. Bu konunun uzmanı olan Ekseriya Bilişim gibi firmalardan yardım almak uygun olacaktır. Marka yönetimi çok uygun bir süreç olsa da belli başlıklar altında toplanarak genel hatları ile anlatılabilir.
Pazarın Analizi
Marka yaratma ve yönetme sürecinde ilk adım pazarı analiz etmek olacaktır. Pazarın büyüklüğü, rakipleriniz ve faaliyetleri, müşteriniz olan kişilerin gelir durum – ihtiyaçları – alışkanlıkları – demografik bilgileri, pazarın sunduğunuz ürüne ne kadar doymuş olduğunu yani penetrasyonunu belirleme, markanızı nerede konumlandıracağınıza karar verme gibi analizlerin doğru şekilde yapılması gerekecektir.
Marka Durum Analizi
Yönetilecek olan markanın güçlü ve zayıf yönlerini belirleme, bulunduğun konumu değerlendirme işlemi olarak açıklanabilir.
Markanızı Getirmek İstediğiniz Konum Nedir?
Markanızın tüketiciye ne şekilde yansıtılacağı, tüketiciye sağlayacağı faydalar, pazarın bölünüp-bölünmeyeceği öngörüleri, söz verdiğiniz hizmetleri sağlayıp sağlayamayacağınız, ne kadar büyüyeceğiniz gibi konuları analiz etme ve değerlendirme sürecidir.
Pazardaki Fırsatları Test Etmek
Büyümek için önünüze çıkan fırsatları, teklifleri deneme sürecidir. Örneğin turistik bir tesis iseniz ve 4 otelden oluşan bir zincir için size satış teklifi gelmiş. Bu durumda söz konusu otellerin markanızın sunduğu hizmetleri sağlayıp sağlayamayacağını, markaya değer katıp katmayacağını ve hedeflerinize ulaşmak için yapacağı katkıyı pilot bölge seçeceğiniz alanlarda araştırmaktır.
Planlama ve Yapılan Çalışmaların Değerlendirilmesi
Belirlediğiniz hedeflere ulaşmak için yaptığınız planlar belirli bir sürede ve belirli bir bütçe ile gerçekleştirilmek üzere hazırlanmıştır. Bu süreçte planlarınızın hedefinize ulaşma yolunda uygun bir şekilde ilerleyip ilerlemediğini değerlendirirsiniz.
Sonuç olarak ‘marka yönetimi nedir?’ sorusuna basit bir şekilde cevap vermek için bu başlıkları vermek yeterli olacaktır. Ama bu görevin uygun bir şekilde yapılmasını sağlamak için profesyonellerden yardım almak gerekecektir. Çünkü konuya ait başlıklar bu kadar kabul edilse bile her konu için çok sayıda alt başlık ve takip edilmesi gereken yöntemler bulunmaktadır.
 
Dijital Anlamda Marka Yönetimi Nasıl Yapılıyor ?
Marka sadece tek bir platform üzerinde yapılan tanıtılan ile yapılmaz. Dijital mecra üzerinden tanıtım gerçekleştirmek markanın globalleşmesinde önemli bir rol oynar. SEO, SEM, 
Sosyal Medya, Tanıtım Yazıları vb. Dijital pazarlamanın konu dahilinde olan başlıklar üzerine yapılacak olumlu sistemli çalışmalar ciddi anlamda marka bilinirliği sağlar.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.