Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Nurettin Kaldırımcı:
Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Nurettin Kaldırımcı, Türkiye’deki birçok sanayici ve işadamını ilgilendiren motorlu taşıtlar sektör araştırması sonuçlarını yarın Bursa’da açıklayacaklarını söyledi.
Rekabet Kurumu heyeti, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ile birlikte gerçekleştirilen ‘Rekabet Savunuculuğu’ faaliyetleri kapsamında BTSO’yi ziyaret etti. BTSO Başkan Yardımcısı İsmail Kuş tarafından karşılanan Rekabet Kurumu heyeti, BTSO üyeleriyle bir toplantı düzenledi. Görüşmeler öncesinde basın mensuplarının sorularını cevaplandıran Rekabet Kurumu Başkanı Prof. Dr. Nurettin Kaldırımcı, motorlu taşıtlar sektör araştırması sonuçlarını yarın Bursa’da açıklayacaklarını ifade etti.
“RAKAMLARI YARIN KAMUOYUYLA PAYLAŞACAĞIZ”
Sektör araştırma raporlarını geleneksel hale getirdiklerini ifade eden Kaldırımcı, “Her yıl bir şehrimizde, bir üniversitemizle iş birliği yaparak hazırladığımız raporumuzu bugüne kadar kamuoyumuzla paylaştık. Raporlarımızın belki başlangıcı daha önce rekabet hukukunda ve iktisadında güncel gelişmeler şeklinde devam eden programımızdı. Bir o programımızı, raporumuzla da buluşturmuş olduk. Bu sene motorlu taşıtlar tebliğimizin uygulanmasına ilişkin olarak ne oldu, ne bitti? Bunu devam ettirelim mi? Değişiklik yapalım mı? Bu konularda yeterli bilgiye ulaşmak, değerlendirme yapmak amacıyla 3 yıldır devam eden programımızı tamamladık. Ve Uludağ Üniversitesi işbirliğiyle kamuoyumuzda yarın paylaşacağız” dedi.
“REKABET HUKUKU, EKONOMİNİN, TİCARETİN OYUN KURALLARINI İFADE EDİYOR”
Bursa’nın Türkiye için önemli şehirlerden biri olduğunu ifade eden Kaldırımcı, “Sanayi, ticaret, ekonomi denince İstanbul'u, Bursa'yı, Kocaeli'yi, İzmir'i neredeyse bir dörtlü olarak öne çıkartmak, ayrıştırmak lazım. Şimdi bizi davet eden BTSO’yu ziyaret ediyoruz. Onlarla toplantı yapacağız. Rekabet hukukunun anmanın önemi üstüne oda yönetimi ve üyeleriyle konuşacağız. Karşılıklı görüş telakkisinde bulunacağız. Rekabet hukuku, ekonominin, ticaretin bir bakıma oynanacağı zemini, oyun kurallarını ifade ediyor. Böyle bir düzenin var olması bir toplumun geliştiğini, modern dünyadaki önemli göstergelerinden biri. Bir kara düzende haksız kazancı, kolay kazanmayı esas alan bir ortamda çalışmak yerine hakkaniyetin, adaletin esas olduğu bir ahlak ve hukuk zemininde çalışmak herkes için ve ticaret ve sanayi erbabı için çok önemli. Biz rekabet kurulu olarak bir kamu hizmeti yaparken tabii ki ticaret ve sanayi erbabımızla buluşmak, konuşmak istiyoruz. Bu bizim de başarılı olmamızın bir gereğidir. Bu çerçevede yarınki toplantımızın başarılı geçeceğine inanıyorum” diye konuştu.
“HUKUKU REKABET GÜCÜNÜ ARTIRACAK BİR İMKAN GİBİ GÖRÜYORUZ”
Bir gazetecinin, firma isimlerinin artık haberlerde açıkça belirtilmeyeceği hususundaki çalışmaları sorması üzerine Prof. Dr. Kaldırımcı, Rekabet Kurumu’nun esasen haksız rekabet konusuna bakmadığını ifade ederek, şöyle konuştu:
“Biz kartelleşmeyi, tekelleşmeyi, birleşme ve devralmaları esasen inceliyoruz. Bu konularda kararlar veriyoruz. Firmalarımızın, teşebbüslerimizin rekabet gücünü artıracak her şey bizim esasen istediğimiz gelişmedir. Hukuku biz rekabet gücünü artıracak bir imkan gibi görüyoruz. Yani kurallara uygun hareket eden, hakkaniyeti esas alan, alın terine önem veren, hak ettiğini elde etmek isteyen bir teşebbüsün bir işletmenin var olduğu bir ekonomide rekabet gücü yüksektir. Firmaların rekabet gücü de yükselecektir. Bunu temin için biz hukukun, kanunun çerçevesinde bize verilen yetkileri kullanmaya çalışıyoruz. Bir hukuk düzeninin oluşması spekülasyonların önlenmesi, ortadan kaldırılması için düzenlemeler gerekli. Kamu adına bir kısım düzenlemeler yapılıyorsa sebebi hikmeti daha sürdürülebilir uygulanabilir bir ortamın oluşmasıdır.”
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.