SGK Sigorta Sorgulama ve SGK Hizmet Dökümü Alma
SGK Hizmet dökümü alarak ne zaman emekli olabilirsiniz, kaç sigorta prim gününüz var, ne kadar süre daha çalışmanız gerekiyor, SGK hizmet dökümü alarak SGK Sigorta sorgulama yapabiliriniz.

Modern teknoloji yaşamın her alanında son derece yoğun ve sık bir şekilde kullanılıyor. Özellikle kurumsal alanda son derece yoğun ve sık bir şekilde internet teknolojisi ile birlikte SGK hizmet dökümü sorgulama işlemlerini internet kolaylığında yapabilme imkânına sahip olunabiliyor. Özellikle de son dönemlerde oldukça yoğun ve sık bir şekilde kullanılmakta olan modern teknolojinin sağlamakta olduğu yeni nesil olanakların kamu hizmetlerinde de aktif olarak kullanılması, vatandaşın işlemlerini daha hızlı ve daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilmelerine yardımcı oluyor. Dünyanın her yerinde internet teknolojisi, kamu kurumları tarafından en yoğun şekilde kullanılırken, son dönemlerde Türkiye’de de kamu kurumları tarafından internet teknolojisi en aktif şekilde kullanılmaya başlandı. Türkiye’de modern internet teknolojisini en aktif şekilde kullanan kamu kurumlarının başında ise Sosyal Güvenlik Kurumu geliyor. Özellikle de 2006 yılında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Türkiye’deki sigorta hizmetlerinin çağdaş dünya standartlarını yakalayabilmesi ve vatandaşın sigorta hizmetlerinde modern standartlardan yararlanabilmesini sağlamak amacı ile kurulan Sosyal Güvenlik Kurumu bu amaç doğrultusunda internet teknolojisini en aktif şekilde kullanıyor.

SGK SORGULAMAİÇİN TIKLAYINIZ!  

SGK HİZMET DÖKÜMÜ İÇİN TIKLAYINIZ! 

NE ZAMAN EMEKLİ OLURUMUYGULAMASI İÇİN TIKLAYINIZ! 

SGK BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ! 

Dijital platform üzerinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından oluşturulan geniş online hizmet ağı ile sigorta mükellefleri son derece pratik bir şekilde pek çok resmi sigorta işlemini mesai saati, hafta sonu tatili ve diğer resmi tatiller gibi işlem engelleyici unsurlar ile karşı karşıya kalmadan ve günün her saatinde kolay bir şekilde yapabiliyor. Ayrıca sigorta mükellefleri sigortaları ve emeklilik ile ilgili olarak da Sosyal Güvenlik Kurumu’nun dijital platform üzerinde yer alan online hizmet uygulamalarını kullanarak bilgi alabilme kolaylığından yararlanabilme imkanına sahip olabiliyor. İnternet teknolojisini en aktif şekilde kullanan kamu kurumlarının başında gelen Sosyal Güvenlik Kurumu’nun dijital platform üzerinde yer alan online hizmet uygulamaları arasında en sık kullanılan online hizmet uygulaması olarak E-SGM uygulaması öne çıkıyor. Dijital platform üzerinden sigorta mükelleflerinin SGK hizmet dökümü sorgulama işlemlerini kolay ve şifresiz olarak gerçekleştirebilmelerine olanak sağlamakta olan E-SGM uygulamasına kısa bir süredir erişim sağlanamıyor.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun E-SGM uygulamasında vatandaşa daha güvenli, daha hızlı ve daha kaliteli hizmetler sunabilmek amacı ile bakım çalışması gerçekleştirmekte olduğundan E-SGM uygulamasından SGK hizmet dökümü sorgulama ve diğer tüm işlemler gerçekleştirilemiyor. Bu sebeple de sigorta mükellefleri internet üzerinden SGK sorgulama işlemlerini gerçekleştiremeyeceklerini düşünüyor. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu’nun E-SGM uygulamasının aktif olarak hizmet vermekte olduğu dönemde dahi sigorta mükellefleri internet üzerinden ikinci bir alternatif olarak e-devlet sisteminde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu’ nunonline hizmet uygulamalarını kullanarak, sigorta bilgilerine kolay bir şekilde erişim sağlayabiliyor. Bu kapsamda Sosyal Güvenlik Kurumu ‘nun dijital platform üzerinde yer alan E-SGM uygulamasındaki bakım çalışması sona erene kadar SGK sorgulama işlemleri sigorta mükellefleri tarafından sadece e-Devlet sistemi üzerinden yapılabiliyor. Dijital platform üzerindeki tüm kamu online hizmet uygulamalarını tek bir çatı altında bir araya getirmeyi amaçlayan e-Devlet portalı üzerinde bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun online hizmet uygulamalarını kullanarak SGK sorgulama işlemlerini internet kolaylığında yapabilmek için sisteme giriş yapılması gerekiyor.

 

Bu kapsamda sigorta mükelleflerinin herhangi bir PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi almaları veya ‘mobil imza ile giriş’, ‘elektronik imza ile giriş’ ve ‘T.C. kimlik kartı ile giriş’ giriş yöntemlerinden birisini kullanarak sisteme giriş yapmaları gerekiyor. Sisteme giriş yapan sigorta mükellefleri son derece pratik bir şekilde güncel sigorta bilgilerini öğrenebilme fırsatlarından yararlanabiliyor. E-Devlet sistemine giriş işlemlerinde genel olarak tercih edilen e-Devlet şifresi ile sisteme giriş yapan sigorta mükellefleri e-hizmetler kategorisinden kolay bir şekilde sigorta sorgulamalarını yapabiliyor. Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e-Devlet sisteminin e-hizmetler kategorisinde yer alan online hizmetleri çatısı altında yer alan SSK, BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı sigortaları için ayrı ayrı olarak listeleniyor. Bu kapsamda sigorta mükelleflerinin hangi sigorta koluna bağlı olarak çalıştıklarına göre e-Devlet sisteminde yer alan online hizmet uygulamalarını kullanmaları gerekiyor. Bu kapsamda e-Devlet sisteminin e-hizmetler sayfasında Sosyal Güvenlik Kurumu’ nun her sigorta kolu için ayrı ayrı listelediği online hizmet listesi içerisinde her sigorta koluna özel ‘hizmet bilgisi’ seçeneğine tıklanarak güncel sigorta bilgilerine erişim sağlanabiliyor. Yani SSK sorgulama işlemi için vatandaşın e-Devlet sisteminde ‘4A hizmet bilgisi’ uygulamasını kullanmaları gerekiyor.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.