Türkiye İnovasyon Haftası 29 Mayıs’ta İzmir’de Başlıyor
Türkiye İnovasyon Haftası ilk defa İstanbul dışına çıkarak İzmir’de düzenlenecek. 29-30 Mayıs tarihleri arasında ihracatçılar, sanayiciler ve üniversiteler proje ve tasarımlarını paylaşacak. TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, düzenlediği basın toplantısında, ilk iki yıl İstanbul'da düzenlenen etkinliği, bu yıl İstanbul dışına taşıyarak inovasyonu Anadolu'ya yaymayı hedeflediklerini söyledi.
Türkiye İnovasyon Haftası Anadolu Buluşmaları İzmir’den başlıyor. Konuyla ilgili Swissotel’de bilgilendirme toplantısı yapıldı. Toplantıya Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, EİB Başkanı Mustafa Türkmenoğlu, İAOSB Başkanı Hilmi Uğurtaş, KOSBİ Başkanı Kamil Porsuk’un yanı sıra Ege Bölgesi’ndeki 14 üniversitenin rektör ve temsilcileri katıldı.
Anadolu'nun inovasyon kıvılcımını İzmir'den ateşleyeceklerini belirten Büyükekşi, 29-30 Mayıs'ta düzenlenecek etkinlikte ihracatçı birliklerinin Ar-Ge Proje Pazarı ve tasarım yarışmalarından çıkan ödüllü eserlerinin sergileneceğini söyledi. Büyükekşi, üniversitelerin projelerinin katılımcılarla buluşturulacağını, Ar-Ge merkezleri, teknoparklar, bilim ve teknoloji merkezlerinin çalışmalarını tanıtacağını, inovasyon alanında yetkin konuşmacıların sunum yapacağını anlattı.
Büyükekşi, geçen yıl 145 milyar dolarlık dış satım gerçekleştiren Türkiye'nin ihraç edilen bir kilo ürün karşılığında 1,5 dolar kazanmasına karşılık, küresel inovasyon listesinde ilk sıradaki İsviçre'nin 4 dolar 20 sent, İngiltere'nin 3 dolar 66 sent, ABD ve Güney Kore'nin yaklaşık 3 dolar kazandığına dikkati çekerek, "Türkiye, şayet Güney Kore gibi her kilogram ürünü 3 dolardan ihraç etmiş olsaydı, karşılığında 294 milyar dolar kazanacaktı. Dolayısıyla 2023 yılı 500 milyar dolar ihracat hedefimize ulaşmak için geçen yıl 1 dolar 58 sent olan, ihraç ettiğimiz her kilogram ürün karşılığındaki kazancımızın 3 doların üstüne çıkması gerekiyor" dedi.
Orta ve yüksek teknolojili ürünlerin ihracattaki payının artırılıp gelişmiş ülkeler seviyesine çıkarılması için yüksek katma değerli ihracat artışının dört bileşeni inovasyon, tasarım, Ar-Ge ve markalaşmaya odaklanılması gerektiğine işaret eden Büyükekşi, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Özellikle ihracatçı firmalarımızın rekabette bir adım öne çıkması, inovasyonla fark oluşturmalarına bağlı. Biz de firmalarımızın rekabet gücünü artırmak adına şubat ayında Türkiye'nin ilk inovasyon geliştirme programı İnovalig Projemizin startını verdik. 5 inovasyon kategorisinde, Türkiye'nin inovasyon şampiyonlarını belirleyeceğiz. Her kategoriden ilk 3 firmaya, İnovasyon Ligi Avrupa Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil etme şansı vereceğiz. İnovalig'e başvurular, büyük hızla devam ediyor. Lige son katılım tarihi, 31 Mayıs. Buradan İzmirli ihracatçı firmalarımızı İnovalig'e katılmaya davet ediyoruz."
"TEK YUMRUK OLMAYA İHTİYAÇ VAR"
Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Mustafa Türkmenoğlu da Türkiye İnovasyon Haftası Anadolu Buluşmaları'nın ilkinin İzmir'de yapılacağını belirterek, etkinliği kent ve bölge için önemli fırsata dönüştürmeyi hedeflediklerini söyledi.
Türk firmalarının, proje bazlı ve inovasyon odaklı çalışma yaklaşımından uzak faaliyetlerini sürdürmesi dolayısıyla uluslararası arenada istenen düzeyde rekabet gücüne ulaşamadığına dikkati çeken Türkmenoğlu, şunları kaydetti:
"Örneğin, Ar-Ge ve inovasyona yönelik birçok hibe kaynağının, firmalar tarafından kullanılmadığını görüyoruz. Mevcut kaynakları en etkin şekilde kullanmaya, sektörlerimizin tüm dünyada rekabetçi hale gelmesini sağlamaya ve sonucunda ekonomik kalkınmayı ilerletip sürdürülebilir hale getirmek için yenilikçi olmaya, bugün her zamankinden çok ihtiyacımız var. Yeniliği ön plana çıkarmak ve daha çok katma değer yaratan yapı ve süreçlerle çalışmak, artık tüm sektörler için vazgeçilmez konumda bulunuyor."
DÜNYACA ÜNLÜ İSİMLER
Türkmenoğlu, Türkiye İnovasyon Haftası çerçevesinde dünyaca ünlü birçok ismin kente gelip deneyimlerini aktaracağına, birçok yenilikçi projenin de sergilenme imkanı bulacağına değinerek sözlerini şöyle tamamladı: "İzmir, tüm kurumları, üniversiteleri, firmaları, odaları ve borsalarıyla, inovasyon gücünü bir bütün olarak dünyaya gösterecektir. Bizlerin, ülkemizin rekabetçilik düzeyini artırmaya giden yolda, daha fazla işbirliği yapmaya ihtiyacımız var. İzmir'in geleceği için tek yumruk olmaya ihtiyacı var. Biz, bu çalışmayı tek başımıza anlamlı kılamayız, bölgemizdeki tüm paydaşların desteğine ihtiyacımız var ancak bu şekilde inovasyon kültürünü geniş kitlelere yayabiliriz."
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.