Türkiye-Tataristan Akdeniz Ekonomi ve Ticaret Forumu

MERSİN (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 500 milyar dolarlık ihracat ve 150 milyar dolarlık hizmet geliri hedefini yakalamak için sadece Türkiye'deki potansiyelinin yeterli olmayacağını, bunun için Türk şirketlerinin dünyadaki şirketlerle ortaklık yapması gerektiğini söyledi.

Bakan Zeybekci, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) organizasyonuyla Mersin Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde Mersin HiltonSA'da düzenlenen "Türkiye-Tataristan Akdeniz Ekonomi ve Ticaret Forumu"nda yaptığı konuşmada, artık herşeyin hızlı yaşandığını, dünyadaki değişimlerin çok kısa süreler içerisinde gerçekleştiğini ifade etti.

Tataristan ile kalben olduğu gibi fiilen de bir araya gelinmeye başlandığını dile getiren Zeybekci, Rusya Federasyonu Tataristan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Rustam Minnihanov'un Türkiye'ye olan ilgisinin herkes tarafından bilindiğini anlattı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın kendisine Minnihanov için "‘Kardeşime, dostuma selamları ilet lütfen" dediğini aktaran Zeybekci, Rusya Federasyonu içerisinde Tataristan'a çok önem verdiklerine vurgu yaptı.

Zeybekci, Minnihanov kılavuzluğunda, Tataristan'la iş birliği yaparak Rusya Federasyonu'yla 33 milyar dolar civarındaki ticaret hacminin 100 milyar dolarlara çıkartmak istediklerini, tarihten gelen güçlü ilişkilerin 1992 yılından sonra daha da artmasını memnuniyetle karşıladıklarını kaydetti.

Türkiye'nin geçen yıl 820 milyar dolar milli geliriyle dünyanın 16'ncı, Avrupa'nın ise 6'ncı büyük ekonomisi haline geldiğini anımsatan Zeybekci, Türkiye'nin son 11 yılda yüzde 5,1 ortalamayla büyümeyi başarabilen dünyadaki ilk 5 ülkeden biri olduğunu bildirdi.

Zeybekci, Tataristan'ın hammadde ve sanayi üretim dengesini kurmuş Rusya Federasyonu'ndaki nadir ülkelerden biri olduğunun altını çizerek, "Türkiye ve Tataristan ekonomilerinin birbirini tamamlayan ekonomiler olduğuna inanıyorum. Bu nedenle işbirliği imkanlarının son derece geniş olduğunu ve en büyük görevin de özel sektör temsilcilerine düştüğünü hatırlatmak istiyorum" dedi.

Her iki ülkenin sahip olmadığı birçok şeyi birbirinde bulabileceğine dikkati çeken Zeybekci, bu özelliklerin bir araya getirilerek eksiklerin tamamlanması gerektiğini söyledi.

Özel sektörler arasında kurulan bağları desteklemeye her iki devletin de sonuna kadar hazır olduğunu vurgulayan Zeybekci, şöyle konuştu:

"Aramızda kardeşlik temeline dayalı bir işbirliği atmosferi zaten var. Uluslararası ilişkilerde, ülke ilişkilerinde önemli olan iki ülke vatandaşlarının arasındaki sempati iklimidir. Bugün Türkiye'de sokakta yürüyen insanlara 'Tataristan, Kazan, Tatar kardeşlerimiz' diye söylediğimizde yüzde 100'ünün istinasız yüzlerinde gülümseme işareti alırsınız. Bu da Tataristan ile Türkiye arasında, Tataristan ile Rusya Federasyonu arasındaki ticari, ekonomik ve siyasi ilişkileri çok olumlu yönde etkilemektedir."

Tataristan şirketlerinin Türkiye'de başta petro-kimya olmak üzere çok sayıda alanda yatırım yapabileceğine işaret eden Zeybekci, şöyle devam etti:

"Türk ve Tatar özel sektörünü beraber iş yapmaya davet ediyorum. Türkiye olarak bugün gelmiş olduğumuz noktada 152 milyar dolar ihracat, 50 milyar dolarlık hizmet gelirleri, 250 milyar dolarlık ithalatımız, yaklaşık 460-470 milyar dolarlık dış ticaret hacmimizle hedefimiz, 500 milyar dolarlık ihracat, 150 milyar dolarlık hizmet geliriyse bunu Anadolu'nun kapasitesiyle, Türkiye'nin potansiyeliyle yapamayacağımızı çok iyi biliyoruz. Onun için Türk şirketlerimize özellikle dünyadaki şirketlerle ortak olmalarını tavsiye ediyoruz. Tabi ki kardeş coğrafyamızın şirketleriyle ortaklık yapmalarını da çok önemsiyoruz. Tataristan'la ticaret hacmimizin 2013 yılında 660 milyon dolara ulaştığını görmekteyiz. Şüphesiz ki bu önemli bir rakam ancak potansiyelimizin çok altındadır. İki ülkenin potansiyeli milyar dolarlara çok rahatlıkla çıkabilecek seviyededir."

Zeybekci, Türkiye'nin yabancı yatırımcılar için önemli bir çekim merkezi olduğunu dile getirerek, özellikle bu yılın ilk 4 ayının Türkiye'nin doğrudan yabancı yatırımlarla ilgili çok başarılı bir döneme yeniden girdiğinin göstergesi olduğunu belirtti.

Gelecek 10 yılda Türkiye'nin enerji sektöründe ve ulaştırma alanında yaklaşık 150'şer milyar dolarlık yatırım yapması gerektiğini ifade eden Zeybekci, bilim sektörüne de yatırımların olacağını kaydetti.

Ekonomi Bakanı Zeybekci, Türkiye ve İstanbul'un yatırım imkanlarını da anlatarak, Tataristan firmalarını yatırıma davet etti.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.