Disa Otomotiv'den İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitimi
Disa Otomotiv, yasal düzenlemeler sonrası her çalışanın 12 saat eğitim almasını şart gören Çalışanların İş Sağlığı Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Yönetmeliği’nin ardından kendi eğitim planını yürürlüğe koydu.
Çalışma ortamlarının güvenliği ve çalışan sağlığı açısından yapılan yasal düzenlemeler, zorunlu eğitimler ve iş yeri sorumlulukları ülkemizde iş yerleri için yeni bir farkındalık alanı yarattı. Çalışanların İş Sağlığı Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları yönetmeliğince belirlenen kurallara göre her çalışan en az 12 saat konuyla ilgili eğitim görüyor. Yasal düzenlemeler sonrası her çalışanın 12 saat eğitim almasını şart gören Çalışanların İş Sağlığı Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları Yönetmeliği’ne göre Disa Otomotiv de kendi eğitim planını yürürlüğe koydu.
Disa’nin 12 saatlik İşçi Sağlığı ve Güvenliği (İSG) eğitim sürecinde, 4 saat İş Güvenliği Uzmanı tarafından verilen Temel İş Güvenliği Eğitimi, 4 saat de İşyeri Hekimi tarafından verilen “Meslek Hastalıkları, Temel İlkyardım, Gürültü ve Ergonomi” Eğitimleri yer alıyor. Diğer 4 saat ise “Kişisel Koruyucu Donanım Kullanımı, Acil Durumlar, Kimyasal Maddelerle Çalışma, Yangın Eğitimi, Bakım Onarım İşleri, Yük Kaldırma, El Aletleri Kullanımı, EKED Eğitimi, Makine Emniyeti” gibi eğitimler de oluşuyor.
İSG eğitimlerinde otomotiv yedek parça ve yenileme sektörünün örnek markalarından biri olan Disa Otomotiv’in gerçekleştirdiği işçi ve iş yeri eğitimleri hakkında bilgi veren Disa Otomotiv Fabrika Müdürü Koray Kuru, “Eğitim planlamasını yaparken, 12 saat kuralını aşmaktan kaçınmayarak, çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği için farklı konularda da eğitimler alınması ile ilgili çalışmalar yaptık. Yasal eğitimler başta olmak üzere tüm eğitimlerimizi kendi gözlemlerimizin yanı sıra çalışanların ihtiyaç ve isteklerini de göz gerçekleştiriyoruz” dedi.
Eğitim sürecinde, çalışanların motivasyonuna yönelik bir dizin oluşturduklarını ifade eden Kuru, sürecin samimi bir ortamda, eğlenceli ve dikkat çekici, etkili medyalar yaratarak verilmesinin, çalışanların eğitimlerden zevk almasını mümkün hale getirdiğini ve bu sayede bilinçlenmelerine daha büyük fayda sağlanabildiğine değindi.
ÖDÜLLÜ ÖNLEM ÖNERİ SİSTEMİ
Kuru, Disa’da, eğitimler sonrası iş ortamında bulunan bazı tehlikelerin farkında varmaya ve bu tehlikeleri yöneticileri iletmeye başlayan çalışanların, tehlikelerin birincil muhatabı olarak çok önemli tespitlerde bulunabildikleri bilgisini verdi. Kuru, Disa Otomotiv olarak bu bilinçlendirme çalışmalarına katılımı arttırmak amacıyla farklı bir takım ödüllendirici yöntemler kullandıklarını belirterek, “Biz fabrikamızda bir öneri sistemi kurduk. Çalışanlarımız verdikleri önerilere göre puan alıp ödüllendiriliyor ve o öneriler doğrultusunda işletmede gereken değişiklikleri yapılıyor. Yapılan her değişikliğin üzerine, o değişikliği ya da önlemi öneren çalışanın resmi konuluyor. İş sağlığı ve güvenliği hususunda çalışanların fikirleri kesinlikle göz ardı edilmemeli. Çünkü onlar tehlikelere hepimizden daha yakın bir şekilde çalışıyorlar” dedi.
“İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerine çalışanların hayatlarına dokunabildiğimiz, onlarla olan iletişimimizin en üst seviyeye çıktığı fabrika içi sosyal etkinlikler olarak da bakıyoruz” diyen Koray Kuru, “Eğitimler pratikte yaşanan, çalışanlarımızın iş yaparken deneyimledikleri ihtiyaçları fark etmemizi ve bunlara daha farklı açıdan bakıp ona göre müdahale etmemizi de sağlıyor” diyerek, İSG eğitimlerinin farklı faydalarına değindi.
ÖNLEMEK, BEDEL ÖDEMEKTEN DAHA KOLAYDIR
İş kazaları ve önlemlerle ilgili bilgi veren Koray Kuru, “Diğer ülkelerde önce emniyet önemliyken, ülkemizde öncelikli önem üretim ve kazanca veriliyor. Ama işletmeler tarafından idrak edilmesi gereken bir şey varsa o da ‘Önlemek, bedel ödemekten çok daha ucuz ve insancıldır” dedi.
Koray Kuru konuşmasında, Türkiye’nin ve dünyanın İşçi Sağlığı ve Güvenliği konusunda değişen bakış açısına da yer vererek, “Eskiden riskleri göze alarak ve her türlü tehlikeye göğüs gererek çalışmak firmalar için olumlu bir imajdı. Ancak şimdi, yeniden yükselen insani değerler ve devletin İş Sağlığı ve Güvenliği kapsamında getirdiği zorunluluklarla cezaların sıklaşması, işletmeler üzerinde çok etkili oldu. İş kazalarının ve meslek hastalıklarının azalması sağlandı. İş sağlığı ve güvenliği çalışmalarını yapmayan, sürekli iş kazası geçiren firmalar pazar payını ve prestijini kaybetmeye başladılar” dedi.
“KABUL EDİLEBİLİR RİSK YOKTUR”
Koray Kuru, “Elbette ki çalışmalar, her türlü tehlike ve risk düşünülüp yapılmaktadır. Fakat biz Disa’da hiçbir riski kabul edilebilir seviyede görmüyoruz. İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili çalışmalarımızı kararlılıkla sürdürüyor ve yine ekip olarak bu çalışmaları daha iyiye götürmek için elimizden geleni yapmaya devam ediyoruz. Çünkü şunu unutmamak lazım, kabul edilebilir risk diye bir şey yoktur” dedi.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.