Diyarbakır’da Temizlik, Ulaşım, Kaldırım İşgali Ve Kaçak Yapılaşmaya Yeni Tedbirler
Diyarbakır’da belediyeye ait otobüslerin ilçelere yolcu taşımasını protesto eden ilçe otogarı şoförlerinin kontak kapatma eylemine tepki gösteren Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Gültan Kışanak, eylemi haklı ve doğru bulmadıklarını ifade etti.
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve merkez ilçe belediyeleri, kentte yaşanan temizlik, ulaşım, kaldırım işgali ve kaçak yapılaşmaya yönelik bir dizi tedbirler aldı. Alınan yeni tedbirlerle ilgili Sümer Park’ta ilçe belediye eş bakanlarının katılımıyla basın toplantısı düzenleyen Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eş Başkanları Gültan Kışanak ve Fırat Anlı, temizlik, ulaşım, kaldırım işgali ve kaçak yapılaşmada yaşanan sorunları gidereceklerini ifade etti.
“BU KENTTE ASLA VE ASLA BİR TEMİZLİK SORUNU KALMAYACAK”
Basın toplantısında ilk sözü alan Kışanak, Diyarbakır’da temizlik sorununu kısa bir sürede çözeceklerini belirterek, bu konuda vatandaşların destek olması gerektiğini söyledi. Temizlik konusunda yerel yönetimlerin çalışma yürüttüğü birçok alanının olduğuna dikkat çeken Kışanak, belediyelerin aynasının temizlik olduğunu söyledi. Kışanak, “Kentimiz ne kadar temiz olursa, yerel yönetimlerin başarısını buradan görebiliriz. Temizlik bizim çalışma tempomuzu, kararlığımızı, yaklaşımlarımızı, planlamalarımızı, sonuç üretme kapasitemizi ortaya çıkaran en önemli alandır. Biz de işe buradan başlıyoruz. Bu kentte asla ve asla bir temizlik sorunu kalmayacak” dedi.
MİNİBÜSÇÜLERİN EYLEMİNE TEPKİ
Diyarbakır ilçe otogarında belediyenin başlattığı yeni uygulamayı protesto eden minibüsçülere tepki gösteren Kışanak, şoförlere sistemde bulundu. Kışanak, “Güvenli, konforlu, temiz, ulaşılabilir, ulaşım hizmetini toplu taşıma hizmeti olarak sunmak biz görev ve sorumluluğumuzdur. Ulaşımla ilgili bütün sorunları çözmek, bizim görevimizdir. Bu görevimizi yerine getirmek için gayret ve çaba içerisinde olacağız. Şuan belediyelerimizin mevcut toplu taşıma kapasitesinde bir artış yok. Sadece ilçe belediyeleri Büyükşehir Belediyesi’ne ait olan araçlarla birlikte çalışıyor. Biz yeni bir araç almadık. Toplu taşıma kapasitemizi araç olarak, artırma çalışmalarını sürdürüyoruz. Şuan ilçelerimizde hizmet üreten mevcut araçlarımız bize gönderildi. Biz de bu araçların bakım, onarım, teçhizat donanımı tamamlayarak, seferlere çıkardık. İlçelerimizle merkez arasında toplu taşıma hizmetini artık Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi olarak sürdürüyoruz. Bugün ilçe otogarında bir sorun yaşandı. Kentimizde toplu taşıma hizmetini özel olarak sürdüren minibüsçülerimiz, belediyemizin daha etkili, sefer sayıları daha da artırılmış ve daha ucuz bir ulaşım hizmetinden yaşadıkları rahatsızlığı eylem yaparak dile getirdi. Belediyelerimizin böyle bir uygulamaya başlamasıyla insanları doğal olarak belediye araçlarını tercih etmeye yönlendirdi. Minibüsçüler, belediyelerimizin bu uygulamasıyla, gelirlerinin düştüğünü dile getirdiler. Bu konuda talep ve yaklaşımlarını tartışmaya açığız. Dün minibüs kooperatif temsilcileriyle yaptığımız toplantıda kendilerine ifade ettik. Biz yerel yönetimler olarak, bu kentteki tüm insanlarımızın sorun ve sıkıntılarıyla ilgilenmek, çözüm üretmek isteriz. Hiçbir sosyal grubu dışlamıyoruz. Biz minibüsçülerimizle de ilgili konuşmaya, tartışmaya, diyalog kurmaya, sorun ve sıkıntılarını duymaya ve birlikte çözüm üretmeye açığız. Diyalog kanallarının açık olduğunu kendilerini de dün söyledik. Bu nedenle bugün otogarda yarattıkları fiili durumu doğru ve haklı bulmuyoruz. Bu konuda kendilerine sitemlerini buradan iletiyoruz” diye konuştu.
“KALDIRIM İŞGALİ VE KAÇAK YAPILAŞMAYA İZİN VERİLMEYECEK”
Daha sonra söz alan Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Fırat Anlı, kentte yaşanan kaldırım işgali ve kaçak yapılaşmayı önleyeceklerini ifade ederek, bu konuya hiçbir şekilde izin verilmeyeceğini söyledi. Anlı, “Kaldırım işgali ve kaldırımlardaki yanlış uygulamalar nedeniyle insanlarımıza maalesef hak ettikleri hizmeti sunamıyoruz. Özellikle kadınlarımızın bir çok noktada, kaldırımdan caddeye inmek zorunda kaldığı görülmektedir. Tüm bunlara son vereceğiz. Hepimizin ortak malı olan kaldırımları ticari amaçları için kullananlar var. Çok açık bir şekilde ifade ediyoruz, bunlara da son vereceğiz. Biz son vermeden, kaldırımları işgal edenlerin kendileri yaptıkları uygulamadan vazgeçeceklerine inanıyorum. Çünkü Diyarbakır’ın ruhu, Diyarbakır’ın gerçek sevdalıları böyle hareket eder. Şehrimizde kaçak yapılaşmada hiçbirimizin kabul etmeyeceği, içine sinmeyeceği görüntüler yaşandı. Biz popülizm yapmayacağız. Bir oy fazla almak için bu kentin değer ve ilkelerini asla tartışma konusu yapmayacağız. Hem insanlarımıza olan saygımızdan, hem bu şehre olan borcumuzdan dolayı bu konuda da çok ciddi tedbirler alacağız. Kaçak yapılaşma uygulamalarına hiçbir şekilde izin verilmeyecektir” şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.