Kuraklığın Getirdiği Tarımsal Sorunlar Yerinde İnceleniyor
Nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’a gelen Konya Ovası Projesi (KOP) İyi Tarım Uygulamaları ekibi, bölgede çeşitli incelemelerde bulunarak sorunları masaya yatırdı.
Son yılların en kurak dönemini yaşayan İç Anadolu Bölgesi'nde tarım ve hayvancılık alanında ciddi sıkıntılar yaşanırken, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ekipleri de bölgelerde incelemelerde bulunuyor. Bu kapsamda nüfusunun yüzde 80’inin tarım ve hayvancılıktan geçimini sağladığı Aksaray’a gelen KOP İyi Tarım Uygulamaları ekibi, bölgede çeşitli incelemelerde bulunarak sorunları masaya yatırdı. Aksaray bölgesinde çeşitli incelemeler yaptıktan sonra konunun makamı olan Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak’ı ziyaret ederek sorunları tartışan KOP ekibi, KOP olarak sorunların giderilmesi için gerekli çalışmaların yapılacağını söyledi.
TARIMSAL SORUNLARI YERİNDE İNCELİYORUZ
Konuyla ilgili bilgi veren KOP İyi Tarım Uygulamaları Ekip Başkanı Prof. Dr. Süleyman Soylu, amaçlarının bölgede tarımın verimliliğini, kalitesini artırmak olduğunu belirterek, “Bölgenin tarımsal sorunlarını, tarımda karşılaşılan problemler konusunda bilgiler alıp bu bilgileri Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı’na iletiyoruz. Biz bu bölgelerde yapabileceğimiz konularda karşılıklı istişarelerde bulunuyoruz. Amacımız tarımın verimliliğini artırmak, bölgede verimliliği artırmak, kaliteyi artırmak ve en üst düzeye ulaşmasını sağlamak. Bugünde özellikle çok kritik bir dönemde buradayız. Bilindiği üzere bölgede yağışlar bu yıl çok kötü. Özellikle hububat ekim alanlarında çok büyük sıkıntılar söz konusu. Yine baharlık ürünlerde özellikle çıkışlarda, toprak hazırlığında önemli sıkıntılarla karşı karşıyayız” dedi.
SU TRANSFERİ İÇİN FİZİBİLİTELER YAPILIYOR
Bölgede sulanan tarım arazisi oranının yüzde 30 olduğunu ve bu oranın en az yüzde 50’ye çıkarılması gerektiğine dikkat çeken Soylu, bu kapsamda kesinlikle başka su kaynakları bulunarak desteklenmesi gerektiğini kaydetti. Bölgeye dış havzalardan su getirilmesi kapmasında fizibilite çalışmalarının devam ettiğini aktaran Soylu, “Özellikle havza dışından su transferleri konusunda yoğun çalışmalar yapıyoruz. Şu an için fizibilite çalışmaları yapılıyor. Bunlar henüz fizibilite aşamasında ama önümüzdeki yıllarda hangilerinin gerçekleşip hangilerinin gerçekleşemeyeceği netlik kazanacak. Ama birinci önceliğimiz bu bölge. Bu bir gerçek ki havza dışı su transferi olmadan bölgenin tamamen su sorununu çözmek mümkün değil. Çünkü yerli kaynakları kullandığımız takdirde bile KOP bölgesinde yüzde 30 seviyesini geçemiyoruz sulanan alanı dikkate aldığımız zaman. Dolayısı ile eğer biz sulanan alanları yüzde 50’ye çıkartmak istiyorsak kesinlikle başka su kaynaklarını bulmak zorundayız” şeklinde konuştu.
KURAKLIK BAZI TARLALARI YÜZDE YÜZ VURDU
İç Anadolu Bölgesi ve özellikle Aksaray olarak son yılların en kurak yılını yaşadıklarını belirten Aksaray Ziraat Odası Başkanı Emin Koçak ise, Aksaray’da bazı bölgelerde yüzde yüz zarar olduğunu belirterek, “Bilindiği üzere son yılların en kurak yılını yaşıyoruz. Allah’tan umut kesilmez tabi, inşallah bundan sonra yağışlarımız bol olur ve üreticilerimiz de bir nebze de olsa rahatlar. Aksaray’da kıraç bölgelerde yüzde yüz sıkıntılı olan tarlalarımız var. Koyun bile girse doymayacak şekilde. Hububatlar ciddi anlamda sıkıntılı. Bazı kıraç bölgelerde yüzde 40-50 gibi sıkıntılar var. Tabu sulu arazilerimizde de kar yağışımız ve bahar yağmurlarımız olmaması nedeniyle ekinlerimiz ne kadar sulasak bile hastalıklı gibi çıkıyor. Sulu arazimizde de yüzde 30-35 gibi bir sıkıntımız var. Üreticilerimiz ciddi şekilde sıkıntılı” dedi.
"BİZ KOP’TA ÜVEY EVLAT MUAMELESİ GÖRÜYORUZ"
KOP çalışmaları kapsamında Aksaray’ın yeterince destek almadığını ve üvey evlat muamelesi gördüğünü belirten Başkan Koçak, “Biz Aksaray olarak KOP Projesinde üvey evlat muamelesi görüyoruz. Orada ciddi yatırımlar olduğunu biliyoruz ama Aksaray’ımız ciddi anlamda bu yatırımlardan yararlanamıyor. İlimizde bir tane Mamasın Barajımız var. Oda 1963 yılında kurulmuş bir baraj. Burada da şu anda yağışların az olması nedeniyle 50 milyon metreküp suyumuz var. Biz İç Anadolu’ya, yani bu Aksaray, Konya, Karaman, Niğde gibi illerimize Tuz Gölü’nü de kurtarmak amacıyla dış havzalardan iç havzalara su getirilmesi kesinlikle istiyoruz. Bu bölgenin, Tuz Gölü’nün kurtulması için istiyoruz” şeklinde konuştu.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.