Prof. Canbolat:
IŞİD militanlarının Musul'u ele geçirdikten sonra Bağdat'a doğru ilerlemesi devam ederken, Uludağ Üniversitesi İnegöl İşletme Fakültesi (İİF) Dekanı Prof. Dr. İbrahim S. Canbolat, IŞİD örgütünü ve eylemlerini değerlendirdi.
IŞİD'in aslında bir yalanın ifadesi olduğunu söyleyen İİF Dekanı İbrahim S. Canbolat, “Benim 2003 yılında yayınlanan bir kitabım vardı. ‘Savaş ve Barış Arasında Dünya. Korku ve Ümit Arasında İnsan.’ 2003 yılı Amerika’nın Irak’a müdahalesinin olduğu yıldır. Onun hemen akabinde yayınlanan bir kitap. Orada ele aldığımız bazı konular var. Mesela şimdiki IŞİD denilen şey aslında bir yalanın ifadesidir. Yani orada iki kavram var. Bir İslam, bir de devlet. Irak Şam İslam Devleti deniliyor. İslam dediği de yalandır. Hiç İslam’la alakaları yok, yalan. Devlet; o da yok. Bu nedir? Bir terör örgütüdür. 2003 yılında aslında bunların temelleri atıldı, Irak’ın işgaliyle beraber. Hatta daha geriye gidersek, 1990’lı yıllarda bir kavram vardı. Orta Doğu barışı denildi ve her tarafta da konuşuldu. Herkes barış içinde olacak, İsrail ile de dost olunuyor. Ona göre kendinizi şekillendirin ama Orta Doğu barışı ifadesi bana göre yanlıştı, doğru değildi. O zaman ben doçenttim. Bir kitap yayınlandı. Benim de orada bir makalem var. Genellikle Orta Doğu barışını vurgulayan makaleler. Ben orada Orta Doğu barışının, söyleminin bir imaj olduğunu ifade ettim, yani, 'O bir barış değildir' dedim. Küresel siyaset aktörleri, Sovyetler Birliğinin dağılmasının ardından NATO’nun da Varşova Paktı gibi yıkılma ihtimaline karşı, başka bir düşman imajı verdiler. Neydi o? Radikal İslam. Din ve milliyetçilik. Yeni bir dünya düzeni. Din ve milliyetçilik negatif bir kavram olarak 1990’ların başında öne konuldu, yani , 'Din tehlikelidir' denildi. Şu anda gördüğümüz dini kimlik üzerinde IŞİD, onun bir anlamda şeklen ispatı gibidir. IŞİD’i destekleyenler yine onlar" dedi.
Irak’a müdahalenin demokrasiyi getirme bahanesiyle yapıldığına dikkat çeken Canbolat, "Demokrasi mi bu? Hayır. O zaman terör yoktu. 11 Eylül’den sonra NATO Afganistan’a müdahale kararı aldı. Afganistan’da yeni bir savaşla bu sorun çözülmez. Taliban’a karşı bir savaşla Taliban’ı yok edemezsin. Yeni bir model nedir? Bilim, sanat, din ve eğitim. Dini dışlarsanız yer altına girer, kara cahiller din adına ahkam keser ve bugün yaptıklarını yaparlar. IŞİD odur. Bilim, sanat ve din birbirini destekleyecek. Eğitim de hepsini kapsayacak. Bu yapılmadı. Afganistan’a sadece savaş yöntemiyle gidildi. Ondan sonra ne oldu? Efendim orada olmadı, şimdi Irak’ta yapalım. Yeni bir uluslararası ortam oluşacak, devletlerin dışında ve burada terör üretilecek. Bunların işaretleri vardı. Şu an Orta Doğu’da, Irak’ta, Suriye’de yaşananlar odur. Bir ara evre olarak Arap Baharı'ndan bahsedildi. Bir rüzgar verildi” diye konuştu.
"170 KİŞİYİ KURŞUNA DİZDİLER. MÜSLÜMAN BUNU YAPMAZ"
IŞİD'in İslamiyet'le alakası olmadığını söyleyen Canbolat, “Geçenlerde IŞİD’in bir Türk yetkilisini yayınlamışlar. Konuşmasını dinledim. Bazı İslami kavramları kullanıyor. Şeklen bakanlar, bunu çok dindar, Müslüman, İslam şeriatını getirecek kişi olarak görür. Öyle de inanan çoktur. Hatta onu kameraya çeken kişi de konuşmalar arasında elhamdülillah diyor ama eylemlerine bakıyoruz, 170 kişiyi kurşuna dizmiş. Sorgu sual yok. Müslüman bunu yapmaz. İslam’da bu yoktur. O yönüyle bakarsak, bazı kişiler istismar edilerek, birtakım imajların arkasına alınarak sürüklenmiş olabilir ama esas IŞİD’i yönlendiren genelde küresel siyaset odaklarıdır diye düşünüyorum. Küresel siyaset odakları somut olarak kimdir? Bazen Batılı şu devlettir, bu devlettir ama söylemi onun da başkadır. İnsanlık tarihinde hiçbir kötülük, kötülük adına yapılmamıştır. Bütün kötülükler, iyi söylemlerle yapılmıştır. Herkes iyi olduğunu ifade etmiştir. Bu böyledir. Hepsinin savunucuları mutlaka vardır” ifadelerini kullandı.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.