Anayasa Mahkemesi (AYM) seçim barajını kaldırılacak mı?
Anayasa Mahkemesi (AYM) Türkiye gündemine bomba gibi düşen seçim barajı tartışmalarıyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada, "Gazeteci arkadaşımızın teknik bilgi kapsamında sorduğu bazı sorulara, Anayasa kuralları çerçevesinde verilen cevaplardan yorumlar yapılarak bir sonuç çıkarılması, tamamen gazetecimizin kendi görüşü ve değerlendirmesinden ibarettir. Görüşülmekte olan bir konu hakkında değerlendirme yapmak ne Başkan’ın ne de üyelerimizin bugüne kadar başvurduğu bir yol olmadığı gibi, böyle bir açıklamanın olumsuz sonuçlarını öngörebilecek yeterli bilgi ve tecrübe sahibi oldukları da izahtan varestedir." denildi.

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, seçim barajı tartışmalarıyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. 27-28 Kasım 2014 tarihleri arasında Avrupa Konseyi’nin ‘Anayasa Mahkemesi’nde Bireysel Başvurunun Etkinleştirilmesi’ konusunda Antalya'da bir konferans düzenlediği belirtilen açıklamada, “Konferans sonrasında bir gazeteci yemek sırasında ‘Anayasa Mahkemesine Demokratik Sol Parti, Saadet Partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin seçim barajı ile ilgili yaptığı bireysel başvuruların ne aşamada olduğu konusunda’ bir soru sormuştur.” denildi.

“Soruya karşılık Başkan Haşim Kılıç’ın verdiği cevapta, aynen ‘Raportörün raporunu tamamlayarak ilgili bölüm başkanlığına sunulduğu, bölümün konuyu görüşerek seçim barajı ile ilgili bireysel başvurularda önemli usuli sorunlar olduğu gerekçesi ile Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu'nda görüşülmesinin daha isabetli olacağı düşüncesi ile dosyaların Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu’na gönderildiği, Genel Kurul’un uygun olması halinde belki 2-3 hafta sonra görüşebileceği’ belirtilmiştir.” denilen açıklamada, bu bilgi dışında Başkan tarafından herhangi bir değerlendirme, yorum ve görüş belirtilmediği vurgulandı.

Yapılan başvuruların ‘kabul edilebilir’ olup olmadığı konusu dahi karara bağlanmadan işin esası hakkında yorum yapılmasının anlamsızlığının açık olduğu ifade edilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi: “Gazeteci arkadaşımızın teknik bilgi kapsamında sorduğu bazı sorulara, Anayasa kuralları çerçevesinde verilen cevaplardan yorumlar yapılarak bir sonuç çıkarılması, tamamen gazetecimizin kendi görüşü ve değerlendirmesinden ibarettir. Görüşülmekte olan bir konu hakkında değerlendirme yapmak ne Başkan’ın ne de üyelerimizin bugüne kadar başvurduğu bir yol olmadığı gibi, böyle bir açıklamanın olumsuz sonuçlarını öngörebilecek yeterli bilgi ve tecrübe sahibi oldukları da izahtan varestedir. Yanlış anlamalara neden olmamak için bu açıklamanın yapılması zorunluluğu doğmuştur.”

HUKUKÇULAR NE DİYOR?
Peki Türkiye'nin önde gelen anayasa hukukçuları bu konuda ne diyor? AYM'nin baraj için "hak ihlali" kararı alması halinde 2015'teki seçimin "barajsız" yapılacağı yönünde görüş bildiren de var, AYM’nin böyle bir yetkisi olmadığın söyleyenler de...

Taraf Gazetesi'ne konuşan hukukçuların görüşleri şöyle;

* ERDOĞAN TEZİÇ: 2015 seçiminde uygulanır. AYM hak ihlali olduğuna karar verirse, hukuka bağlı bir devlette parlamento bunu değiştirmeli. Anayasa'da 'seçim kanununda yapılan değişiklikler, bir yıl içinde yapılacak seçimde uygulanamaz' hükmü var ama. Burada hak ihlali olduğu için uygulanır.

* ERGUN ÖZBUDUN: AYM barajı kaldıramaz. AYM'nin ihlal tespit yetkisi var ama kanun iptal yetkisi yok. Seçim kanunu ortada olduğu sürece ihlal tespiti yapılsa bile bu, uygulamada sonuç doğurmaz. Seçim barajı kendiliğinden ortadan kalkmaz, seçim barajı ile ilgili meseleyi çözmesi gereken, Anayasa Mahkemesi değil, siyaset kurumu, yani Meclis'tir.

* ZAFER ÜSKÜL: Meclis yasa çıkarmalı. AYM bir hak ihlali kararı verirse, bu ihlalin giderilmesi için yüzde 10 barajının düşürülmesi gerekir. Yasama organı barajı ya düşürür ya da kaldırır. Ancak muhtemelen hükümet bu seçimde uygulama yönünde yorum yapmayacaktır.

Tartışma doğal olarak siyasiler arasında da büyük yankı uyandırdı.


AK PARTİ'NİN YSK TEMSİLCİSİ MALKOÇ: 367 GİBİ GARABET DOĞAR

Cumhuriyet gazetesine konuşan YSK'daki AK Parti temsilcisi Şeref Malkoç, AYM'nin usulüne uygun bir başvuru olmadığı için yasa iptali kararı veremeyeceğini, vermesi halinde "kendi sınırlarının dışına çıkacağını" söyledi. Malkoç, AYM Başkanı'nın açıklamalarının da Anayasa'ya uygun olmadığını söyleyerek, "Türkiye'nin en önemli sorunu erklerin birbirinin alanına girmesi. AYM, yüzde 10 barajını kaldıracak bir yasa iptali yoluna giderse, geçmişteki 367 barajı gibi bir garabet doğar.”


HDP EŞ BAŞKANI DEMİRTAŞ: SİYASETİN ÖNÜ AÇILIR
Yine Cumhuriyet gazetesinden Çiğdem Toker'e konuşan HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş ise barajın kalkmasıyla "siyasetin önü açılır" diye düşünüyor. “Seçim barajı zaten hukuksuz bir uygulamaydı. Buna birinin dur demesi gerekiyordu" diyen Demirtaş, şöyle devam etti:

“Umut ediyorum ki bu yönde bir karar verir. Böyle bir sonuç, Türkiye’de demokratik siyasetin önünü açacak en önemli karar olur. Beklentimiz, temennimiz, bu yönde. Anayasa Mahkemesi nasıl tutuklu vekiller konusunda siyasetin önünü açan bir karar verdiyse, baraj konusunda vereceği karar da Türkiye siyasetine çok büyük katkı olur.”

CHP : KALDIRILSIN
CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, partisinin seçim barajına karşı olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: “Biz bugüne kadar yüzde 10 seçim barajının karşısında olmuş bir partiyiz. Kaldırılması yönünde kanun tekliflerimiz var. AKP ’ye yarayan bir sistem mevcut. Bu nedenle barajın düşürülmesi gerektiğini ısrarla söylüyoruz. AYM de bu yönde bir karar verirse bu çok önemli bir karar olur ve önümüzdeki seçimleri oldukça etkiler.”


MHP : AYM NEDEN ŞİMDİ BÖYLE BİR KARAR VERİYOR?
MHP Milletvekili Özcan Yeniçeri ise, seçim barajı meselesinin milli iradenin etkin olması bakımından "çok önemli" olduğunu söyledi. Yeniçeri, şöyle dedi: "Seçim barajı meselesi milli iradenin etkin olması bakımından çok önemli. AYM durdu, durdu şimdi niye böyle bir karar veriyor? Bunun da düşünülmesi lazım. Atı alan Üsküdar’ı geçtikten sonra karar veriyor. Yüzde 10 barajının kaldırılması durumunda Türkiye, tek parti iktidarını, çıkar iktidarını başından atmış olacak. Siyasette çok farklı bir tablo ortaya çıkacak."

HDP: BARAJ KALKARSA, 2015'TE UYGULANIR
HDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ise, AYM barajı kaldırırsa, 2015'te uygulanır diyerek görüş belirtti. Kaplan şöyle dedi: “Başvurulara ilişkin kararın Genel Kurul’da görüşülerek verilecek olması kesin ve an itibariyle uygulanabilir olması sonucunu doğuracak. Karar, 2015 seçimlerini son derece etkileyecek ve Türkiye’de siyaseten her şey yeniden şekillenecek. Hiçbir hukukçunun yüzde 10 barajından yana görüş bildireceğine inanmıyorum. Makul bir orana düşürüleceğini düşünüyorum."


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.