Cemaat Kırmızı Kitap'a girecek mi? (AKP-Gülen Cemaati Kavgası)
Ak Parti'nin Milli Güvenlik Kurulu toplantısı'nda Fethullah Gülen Cemaati'nin Kırmızı Kitap, yani Türkiye'nin ulusal sınırlarını ve güvenliğini tehdit eden bir yapılanmaya sokulabilir. Bu şu anlama geliyor, Cemaat terör örgütü damgası yiyecek. Gülen Cemaati Kırmızı Kitaba girecek mi, Cemaat Kırmızı Kitap'a girecek, Cemaat terör örgütü mü ilan edilecek, Cemaat terör örgütü ilan edilecek...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Gülen Cemati ve Kırmızı Kitap'la ilgili açıklamaları Zaman yazarı Mümtazer Türköne'yi ikna edemedi.

Bugün 'Kırmızı Kitap' Masalı başlıklı bir yazı kaleme alan Türköne, önce Erdoğan'a "Konuşan Cumhurbaşkanı olunca, anlatılan mevzu masal olmaktan çıkmıyor" diye yüklendi, ardından da "Kırmızı Kitap masalı türünden bu fantastik gayretlere inanmak ve ciddiye almak zorunda mıyız?" diye sordu.

Türköne'nin yazısından satırbaşları şöyle:

"...
Önümüzdeki hafta MGK toplantısında Hizmet Hareketi, "millî güvenliği tehdit eden unsurlar" arasına alınacak, yani "iç düşman" ilan edilecekmiş.

Erdoğan şöyle sıralıyor:

Önce MGK'da müzakere edilecek, tavsiye kararı basına açıklanacak sonra da Bakanlar Kurulu bu tehdit tanımlamasını Millî Güvenlik Siyaset Belgesine dahil edecekmiş. "Ben ne dersem o" zorbalığı bir kenara, Erdoğan asıl niyetini "basma açıklama" kısmında ifşa ediyor.
Cumhurbaşkanının tek başına yürüttüğü kişisel bir algı operasyonu ile karşı karşıvayız.

Nereden belli?

Şuradan: Devlet sırrı basına açıklanmaz. Millî Güvenlik Siyaset Belgesi gizli bir belge. MGK'daki alınacak kararlar da "gizlilik" niteliği taşıyor. Gölge boksu tarzında bir gösteri ile karşı karşıya olduğumuz şimdi anlaşıldı mı?

...

Hizmet Hareketi MGSB'de "iç tehdit" olarak yer alırsa, bu durum Erdoğan'ın sorduğu şekilde "neyi getirir?" Verdiği cevap derdinin ne olduğunu da gösteriyor: "...yargının da uluslararası camianın da bu tür olaylara bakmışı değiştirir... Dostluk, kardeşlik bağlarıyla birbirine bağlı olduğunu söyleyen ülkeler bu tür şeylerde o ülkenin gerek Bakanlar Kurulu gerekse Milli Güvenlik Kumlu gibi önemli bir kurumunun almış olduğu karan veya tavsiyeyi gözardı etmezler."

Neymiş Erdoğan'ın derdi?

Yargı ve dost ülkeler öyle mi?

Birincisi: Yargı bu belgeyi hiçbir zaman göremeyecek. 2006 yılında Danıştay bir konuda karar vermek için "Dönemin Başbakanı"na müracaat edip belgeyi görmek istemiş ve Başbakan da, "gizli" olduğu gerekçesi ile göstermemişti. İkincisi Erdoğan'ın zihninden geçeni ele veriyor.
"Dost ülkeler" neyi göz ardı etmeyecekler?

Türk okullarını değil mi?

Gizli belgenizi onlara gösterecek ve bu okulları kapatmalarını isteyeceksiniz.

Peki ne olacak?

Ülkenizin uluslararası alanda en büyük gücüne karşı savaş açarken acaba sizi kim ciddiye alacak?

TİLKİLERİN KUYRUKLARI HEP KISA DEVRE YAPIYOR

Tilkiler yukarıda işte böyle geziyor ve kuyrukları hep kısa devre yapıyor. Anlayacağımız. "akı kara göstererek" Erdoğan gücünün akıl dışı sınırlarını hepimize kanıtlamış olacak. Başarabilecek mi?
Geride hiç kimsenin ciddiye almayacağı bir MGK ve masal kadar inandırıcılığı olmayan bir Kırmızı Kitap'a razı iseniz, neden olmasın?Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.