Cumhurbaşkanı Erdoğan: Herkes yerini ve konumunu bilecek !
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleşen 16. Muhtarlar Buluşması'nda önemli açıklamalarda bulundu.

16.Muhtarlar Buluşması sebebi ile Aksaray, Artvin, Bursa, Elazığ, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Sakarya ve Ordu’dan gelen muhtarlarla 16. Muhtarlar Buluşması’nda bir araya gelen Cumhurbaşkanı program esnasında yaptığı konuşmada önemli noktalara değindi.

Erdoğan, muhtarlarla bir araya geldiğinde o şehirlerdeki insanlarla kucaklaşmış gibi hissettiğini belirterek muhtarlık müessesesinin tarihinden bahsetti ve daha sonra gündemle ilgili açıklamalarda bulundu.
"İnsanı yaşat ki devlet yaşasın"


Bakanlıklar, valilikler, belediyeler ve bunlara bağlı tüm kuruluşların, muhtarlıklarla birlikte mahalle ve köy halkının gönlünü kazanmasının oldukça önemli olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 
"Herhalde burada bir yanlışlık yok değil? Ne diyoruz ki ’İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ veya ’önce insan’ diyoruz. Hangi hizmet için yola çıkarsanız çıkın önce milletin fertlerinin gönül rızasını nasıl elde edebileceğinize bakmanız gerekiyor. Biz Yunus Emre gibi ’Dostun evi gönüllerdir, gönüller yapmaya geldim’ diyoruz. Bizim öteden beri seçilmişlerin önemine yaptığımız vurgunun sebebi işte bu. Siz önemlisiniz. Dolayısıyla atanmış sizden sonra gelir. Ama bunun kadro kıymetini bilmeyenler var mı? Var. İşte bürokratik oligarşi dediğimiz şey budur. Onlar güçlenmek istiyorlar. Bazı seçilmişler de farkında olmadan onları güçlendiriyorlar. Eğer sen böyle hareket edersen ondan sonra bürokrat gelir senin boynunda bozayı pişirir. Herkes yerini bilecek, konumunu bilecek. Burada aramızda atanmışlar da var ama onlar da bunu bilmesi lazım. Çünkü milli iradenin seçip iş başına getirdiği kişiye bürokrat da saygı duymalıdır. Tabii ki seçilmiş de ona saygı göstermelidir. Seçimle göreve gelen hiç kimsenin milletin tasribini gözardı etmek gibi bir lüksü yoktur olamaz. Çünkü bürokrat, seçilmişe oy veren değil midir? O da onun başına gelmesini sağlayan değil midir? Seçtin, o zaman saygı duyacaksın. Eğer böyle davranırsak o zaman biz ülkemizi güçlendiririz. Bu ister filanca köyün falan mahallenin muhtarı olsun isterse Cumhurbaşkanı olsun farketmez."

 "Geçmişte sadece bir avuç seçkine hizmet eden sistemi, bir avuç azınlığa akan kaynakları biz milletini tamamına mal ettik"

Herkesin zamanı gelince hesap vermek zorunda kalacağını belirten Erdoğan "Ülkemizde milletin tarihinden, kültüründen, tercihlerinden bir tür memnun olmayan, bu yüzden de seçtiklerini de beğenmeyen bir kesim var. Bunlar istiyorlar ki davul milletin boynunda asılı olsun, kaynağı millet sağlasın. Külfeti millet çeksin. Buna karşılık tokmak da bunların elinde olsun, ülkenin kaymağını bunlar yesin ama hiçbir yükümlülük da üstlenmesinler. Biz işte bu tekere çomak soktuk, bu düzeni değiştirdik. Bize olan tepkilerinin, hüsumetlerin gerisinde bu var. Geçmişte sadece bir avuç seçkine hizmet eden sistemi, bir avuç azınlığa akan kaynakları biz milletini tamamına mal ettik" diye konuştu.

"Hadi ötekileri anladık da bizimkilere ne oluyor? Bunlar nasıl bizimki?"

Yeni anayasa konusundaki tekliflere karşı oluşan direncin sebebinin de aynı olduğunu dile getiren Erdoğan, açıklamasında şu ifadelere de yer verdi.
"Eski Türkiye’nin kodlarıyla oluşturulmuş mevcut anayasa tümüyle yenilenirse ellerindeki son kozları da kaybedeceklerini düşünüyorlar. Milletimiz çok partili sisteme geçildiğinden beri mücadeleyle adım adım ilerleyerek bugünkü haklarına, özgürlüklerine kavuştu. Sürekli darbelerle, muhtıralarla kesintiye uğrayan bu zorlu süreç halen bitmiş değil. Tek parti döneminin vesayet anlayışının kalıntıları bugün dahi hiç ummadığımız yerlerden, hiç ummadığımız yöntemlerle karşımıza çıkabiliyor. Sizler de görüyorsunuz, takip ediyorsunuz, Hatay’da sınırlarımızı ihlal eden yabancı bir savaş uçağını düşürüyoruz. Birileri hemen çıkıyor tüm kinini, düşmanlığını, husumetini ülkemize, şahsımıza yöneltiyor. Ruslar bir yandan bizdeki bir takım kişiler diğer taraftan Türkiye’nin neresi bombalanmalı egzersizleri yapıyor. Hadi ötekileri anladık da bizimkilere ne oluyor? Bunlar nasıl bizimki? Bunun adı kendi ülkesine, kendi milletine körü körüne düşmanlık etmektir. Allah bunlara fırsat vermesin, Allah ülkemizi ve milletimizi bunların eline bırakmasın."
 
"Artık Türkiye, dünkü Türkiye değil."

"Ne diyor o güzel Maraş türküsünde, ’Gökte uçan huma kuşu, ne bilir dalın kıymetini. Kargayı kondurmam dala, ne bilir gülün kıymetini. Meclislerden söz atanlar, gerçeğe yalan katanlar, sonra beyliğe yetenler ne bilir ilin kıymetini.’ Bunlar ne dalın kıymetini bilir ne gülün kıymetini bilir. Ne ilin ne de memleketin kıymetini bilir. Bunlar sadece meydanı boş bulduklarında söz atmayı, yalanı, iftirayı, millete hakaret etmeyi bilir. Ama artık Türkiye, dünkü Türkiye değil. Milletimiz istiklaline ve istikbaline sahip çıkma kararını her fırsatta ortaya koydu. 1 Kasım seçimlerinin sonuçlarını bu iradenin bir tezahürü olarak değerlendiriyorum. İnşallah devlet ve millet olarak bu kararlılığımızı sürdürecek, 2023 hedeflerimize hep birlikte ulaşacağız" ifadelerini kullandı. 
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.