Cumhurbaşkanı Gül'den işadamlarına çağrı: İşinize bakın
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül konuşmasında işadamlarına yönelik "Önümüze başka seçimler var diye karamsarlığa kapılmamak lazım. Daha önce ortaya çıkarılan suni krizler, yeni kurallar ve düzenlemeler getirdi. O yüzden herkesin işine gücüne bakması lazım. Siz moralinizi bozmayın, işinize gücünüze odaklanın" diye konuştu.

Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yüksek İstişare Konseyin'de konuşan Cumhurbaşkanı Gül "Şu bir gerçek ki, Türkiye’nin ana motoru özel sektördür. Her ne kadar büyük sıkıntılar ve demokrasi müdahaleler yaşandıysa da trend bugün özel sektörü öne çıkartacak şekilde olmuştur. İşadamları eli taşın altında olan insanlardır. Bu bakımdan sıkıntı ve başarıları en iyi siz bilirsiniz. Türkiye’nin yüksek faizli dönemleri siz geçmişte yaşamışsınızdır. Onun için birtakım hususlarda hassas davranıyorsunuz. Türkiye birçok krizden dersini alarak yoluna devam ediyor." dedi.

‘HUKUK HERŞEYİN BAŞIDIR’

Bugün Türkiye’de çeşitli düşünce ve endişelerin var olduğunu kaydeden Cumhurbaşkanı Gül, "Bunların hepsinin geçici olduğunu bilmeniz gerekir. Türkiye böyle bir trendi yakaladıktan sonra yolu hep yukarılara doğru olacaktır. Hepimizin hedefi daha üst gelirli bir ülke haline gelmek. Önümüzdeki büyük mesele bu. Yüksek gelirli ülke olmak için yüksek demokratik standart, hukukun uygulanmasındaki şeffaflık, hukukun verdiği güvence... Hukuk her şeyin başıdır." şeklinde konuştu.

Yabancı sermayenin eskiden hukukumuza güvenmediği için gelmediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, "Tabii devlet sistemi içinde kanunlar bağlayıcıdır. Devlet içinde ayrı devlet oluşumları kesinlikle söz konusu olamaz. Türkiye’de hukukun herkese eşit uygulanması yüksek gelirli ülke olmanın önündeki en önemli sınavdır." dedi.

Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne (AB) sadece üye olmak için girmek istemediğini, demokratik hukuk ve ekonomik standardına ulaşmak amacıyla müzakerelerin yürütüldüğünü kaydeden Abdullah Gül, iş dünyasında moral ve motivasyonun çok önemli olduğunun altını çizdi. "Türk ekonomisinin lokomotifi özel sektördür" sözlerine yer veren Gül, "Seçim ortamların ne kadar gergin olduğunu hep birlikte yaşadık’’ diyerek sertlik ve gerginliğin Türk siyasi gelenekte yer aldığını savundu. Gül, "Bunlar sizin moralinizi bozmaması gerekir. Şimdi biz, önümüze bakmamız lazım. Cumhurbaşkanlığı seçim var diye telaşa kapılmamız lazım. Siz moralinizi bozmayın, işinize gücünüze odaklanın. Mahalli seçimlerde çeşitli itirazlar söz konusu oldu ama itiraz mekanizması çalıştı. Genel olarak baktığımızda halkın ne kadar sahiplendiğini görüyoruz. Önümüzde kurallar belli. Herkesin işine ve gücüne bakması gerekir." dedi.

"İNANIYORUM Kİ, BU SÖYLEDİKLERİMİN HERKES FARKINDADIR"

İş aleminin başarısının hükümetin olduğu kadar devletin de başarısı olarak görüldüğünü ifade eden Cumhurbaşkanı Gül, "Özel sektör ne kadar gelişirse sizler ne kadar başarılı olursanız Türkiye’nin ekonomik göstergelerinde olumluluk gelişir. Sizler moralinizi bozmayın. İnanıyorum ki bu söylediklerimin herkes farkındadır. Önemli olan tartışmaların kırıcı olmaması. Herkes fikrini söyleyecektir. Düşüncesini ortaya koyacaktır. Hepimiz yeri geldiğinde düşüncelerimizi ifade edeceğiz. Muhakkak ki bunlar dinleniyor ve kulak veriliyordur." şeklinde konuştu.

TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Muharrem Yılmaz'ın konuşmasından satır başları ise şöyle:

- Türkiye gelişmiş bir ekonomi olmak istiyorsa gelişmiş bir demokrasiye sahip olmalı.

- Toplumu bir bütün olarak kucaklayan bir yönetim anlayışı inşa edilmeli.

- Demokraside sürekliliği kurumlar sağlar.

- Demokrasilerin temelinde hukuk vardır. Hukuk bir arada yaşama sözleşmesidir, bireyleri tek tek bağlar.

- Tam da bu yüzden hukuka sımsıkı sarılmalı ve onun örselenmesine izin vermemeliyiz.

- Yargı kurumunun toplumun mutlak güvenini alması gerekir.

- Hukuk devleti ile yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı iç içedir
- TÜSİAD'ı eleştirenler çok siyaset konuşuyorsunuz diyorlar.
- Büyümedeki sert düşüşte mikro ve makro ekonomik sorunlarla birlikte azalan talebin de etkisi var. Ama siyasi gelişmelere bağlı nedenler de var.
- 4-5 yıl öncesinde örnek gösterilen Türkiye bugün bazı başlıklarda geride kalmış gibi hissediliyor. Demokratikleşme iradesinde eksiklik var gibi hissediyoruz, dostlardan da duyuyoruz.
- Ekonomik yavaşlamanın bir nedeni de hukuk zemininde oluşan hasarlardır.
- Düşük büyümenin bir nedeni de ekonomideki reform iradesinin eksikliğidir.

- Seçim barajının düşürülmesi toplumsal uzlaşmaya katkı sağlar
- Seçimsiz geçecek 4 yıl önemli bir fırsattır.
- Çözüm sürecinin sonuca ulaştırılabilmesini umudunu taşıyoruz.
- Türkiye'yi seven ve güvenen, yatırım yapan üyeleri ile yapıcı eleştiri öneri ve çalışmalarının ülkenin yararına sunmaya devam edecektir.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Erkut Yücaoğlu, yaptığı açılış konuşmasından şunları söyledi:
- Suriye konusundaki politikaların bizi uluslararası camiadan uzaklaştırdığı yönündeki algıların arttığını hissediyoruz.
- Seçimlerdeki kutuplaştırıcı unsur ve basını baskı altına alma çalışmaları ileri demokrasi ile bağdaşmıyor.
- Türkiye'yi Twitter ve Youtube' a erişimi engelleyen bir ülke olarak gördü dünya. Bu da bizi hiç istenmeyen bir duruma soktu
- Her türlü derin devlet girişimleri engellenmelidir
- Dışişlerinin dinlenmesi bir istihbarat zafiyetidir ve ulusal güvenlik meselesidir
- Anayasa Mahkemesinin yaptığı son düzenlemeler ve özel mahkemelerin kaldırılması son derece olumlu karşılandı.
- Kur-faiz dengesi yıl sonunda ciddi bir biçimde bozuldu. merkez bankası'nın faiz artışları kurlara fren etkisi yaptı.
- Otomotiv ve inşaat gibi sektörlerde durgunluk var. Hükümet büyüme hedeflerinin değiştirilmediği söylüyor. Acaba büyüme tamamen ihracatın artışı ile mi sağlanacak?

- Türkiye'nin orta gelir tuzağına yakalandığı bir görüntüden kurtulması gerekiyor
- Batı toplumunun bir parçası olmak istiyorsak ittifaklar ve politikalar temelinde bunun gereğini yerine getirmeliyiz
- Çözüm sürecine çok önem veriyoruz. Fakat bu sürecin olgun adımlarla ilerlemesi gerekiyor.
- Bağımsız tarafsız yargı algısını tekrar inşa etmeliyiz.

TOPLANTI ÇIKIŞI KILIÇDAROĞLU’NDAN AÇIKLAMA
Toplantı çıkışında gazetecilere açıklama yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gündeme dair sorulara şu cevapları verdi:
Önemli değerlendirmeler yapıldı. Hukuk devletine yargının bağımsızlığına Türkiye’nin dış politikada yalnız bırakıldığına dair vurgu yapıldı. Bu değerlendirmelere katılıyorum.
Eğer bir paralel devlet varsa, onunla hukuk içinde kalarak mücadele edilmesi gerektiği özellikle vurgulandı.
Elbette kimse cebinde görmemeli cumhurbaşkanlığını. Sonuçta halkın kararı olacak ve halkın kararına ona saygı duyacağız.
Yeni bir Kenan Evren’e ihtiyacımız yok.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.