Fuat Avni kim olabilir?- Fuat Avni haberleri - Fuat Avni Mustafa Varank mı?
17-25 Aralık Yolsuzluk operasyonu ile gündeme Twitter'da Fuat Avni adlı bir kullanıcı çıktı. Bugün artık yapılacak olan operasyonları ve ve gizli ilişkileri Twitter hesabından yazdıkları ile takipçilerine duyuruyor. Fuat Avni'nin yazdıkları çok fazla sayıda insan tarafından dikkate alındığı için Fuat Avni'nin kimliği hakkında sorular akıllara geliyor. Peki Fuat Avni kim?, Fuat Avni Emre Uslu mu?, Fuat Avni Mustafa Varank mı?, Fuat Avni Bülent Arınç mı? işte bu gibi soruların yanıtlarını adım adım bulmaya çalışalım.

1-DANIŞMANLARDAN BİRİYİM

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının ardından Twitter'da yazdıklarıyla gündemi sarsan Fuat Avni gece geç saatlerde çok konuşulacak açıklamalarda bulundu.

'DANIŞMAN' OLDUĞUNU YAZDI

Kim olduğu konusunda büyük merak uyandıran Fuat Avni, dün gece yapılan gizli toplantıda kararların, "kendisinin de arasında bulunduğu danışman ekibine" geldiğini ve toplantının herkesten sır gibi saklandığını yazdı.

Ali Babacan hakkında çok konuşulacak iddialar ortaya atan Fuat Avni, "Saatlerdir deşifre konusunda gelgit yaşıyorum çünkü bunu çok az danışman biliyor. Kararları inceledim yakın zamanda Tiran'a ekip olarak sunacağız. Belki de deşifre olacağım ama ülke menfaatleri her şeyden önce geliyor" diye yazdı.

Fuat Avni'nin attığı tweetler şöyle:

1. Babacan ve bürokratları bu akşam geç vakitlere kadar süren çok kritik bir toplantı yaptılar. Toplantı, herkesten sır gibi saklandı.

2. Toplantı kararları ve toplantının gizli notları Tiran'a ulaştırılmak üzere benim de içlerinde olduğum danışman ekibine geldi. İnceledik.

3. Toplantı kararları, ekonomiyi kaosa sürükleyecek cinsten.Saatlerdir deşifre konusunda gelgit yaşıyorum çünkü bunu çok az danışman biliyor.

4. Kararları inceledim yakın zamanda Tiran'a ekip olarak sunacağız. Belki de deşifre olacağım ama ülke menfaatleri her şeyden önce geliyor.

5. Toplantı notlarına göre bankacılıkta kaos oluşturacak bir kararın günler önce alındığı ortaya çıktı. Okurken gözlerime inanamadım.

6. 'Bankasya'ya el koyalım' diye Bankasya'dan kötü durumda olan 10 bankaya, 'Yakın İzleme' kararı alınmış. Babacan, ekonomiye ihanet etmiş.

7. İzlemeye alınan ve hakkında alarm verilen bankalar arasında bir kamu bankası, uluslararası bir banka ve önemli bir holdingin bankası da var.

8. Sadece yatırım bankaları değil katılım bankaları da var listede. İsimlerini ekonomide oluşacak muhtemel kaostan ötürü yazmıyorum.

9. Toplantıdaki bilgi notuna göre uluslararası derecelendirme şirketlerinin Türkiye'yi değerlendirme de geç kalmaları bu 'Yakın İzleme'den.

10. Uluslararası derecelendirme şirketlerine bile verilen bu bilginin vatandaşlardan saklanması ve herkesin uyutulması tam anlamıyla skandal.

11. Babacan,Türkiye ekonomisini sırtlayan 50 bankanın 10'una 'Yakın İzleme' kararı aldırarak kendi oluşturduğu ekonomik düzeni yıkacak.

12. BDDK, mafyavari bir tarzda, bankalara uygulayacakları yol haritasını vermiş. Bankaların bu tedbirleri alarak kurtulması olanaksız.

13. Kurt kuzuyu yemeğe niyetlenmiş, bahane arıyor. Bankacılık düzenini alt üst edecek bu deşifreyi yapmasaydım vicdanım rahat etmezdi.

14. 'Yakın İzlemeyi' bankacılık kanunun 68 ila 71. maddelerine dayandırmışlar. Bu maddelere göre 10 banka maddi sıkıntı çekiyor zor durumda.

15. Babacan ve BDDK üst düzey yöneticileri resmen ateşle oynamış, oynuyor. Artık olası bütün krizlerin baş aktörleri olacaklar.2-MİT FUAT AVNİ'NİN EMRE USLU OLDUĞUNU AÇIKLADI

MİT, 17 ve 25 Aralık sürecinde sosyal medyada açtığı hesaplarla savcılık ve poliste bulunan birçok dosyaya ilişkin gizli bilgileri açıklayan ‘Fuat Avni’ isimli kullanıcının gazeteci Emre Uslu olduğuna dair bir yazıyı mahkemeye gönderdi.

Sabah gazetesinden Nazif Karaman’ın haberine göre, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) savcılığa Fuat Avni mahlası ile gerek sosyal medyada gerekse de bazı internet sitelerinde boy gösteren kişinin Taraf gazetesi yazarı Emre Uslu olduğunu bildirdi. MİT, bu bilgiyi Fuat Avni’nin köşe yazısı yazdığı bir sitede, kuruma yönelik çeşitli iftiralar ortaya attığı gerekçesiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptığı şikâyetin dilekçesinde verdi.

Emre Uslu’nun bu isimle yazı yazıp MİT’i yıpratmaya çalıştığı kaydedilen yazıda, Uslu hakkında işlem yapılması istendi. Bu başvuru üzerine Uslu hakkında Fuat Avni imzası ile kaleme alınan ve MİT’i konu edinen bazı yazıları sebebiyle soruşturma açıldı. Soruşturma dosyası Ankara Cumhuriyet Savcısı Serdar Coşkun tarafından söz konusu internet sitesinin yayın yeri İstanbul olduğu gerekçesiyle İstanbul Savcılığı’na gönderildi.

İFADESİNE BAŞVURULACAK

Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunduğu bilinen Emre Uslu Türkiye’ye dönerse ifadesine başvurulacak. Bilindiği gibi Emre Uslu 30 Mart seçimlerinden hemen önce Brüksel’e gitmiş, bir süre burada kalacağını açıklamıştı. Uslu askerlik sorunları sebebiyle de daha önce ABD’den bir süre Türkiye’ye gelememişti.
Zekeriya Öz'den şok tweetZekeriya Öz’den şok tweet

“BEYİNSİZLER TABİ Kİ DEĞİLİM”

Taraf gazetesi yazarı Emre Uslu bugün basına yansıyan iddialarla ilgili twitter hesabından açıklamalarda bulundu.

Uslu, “Madem Fuat Avni’yim (beyinsizler için not: Tabi ki değilim) bugünkü yazımı daha dikkatli okuyun o zaman” diyerek “Cumhurbaşkanlığı özerklik referandumu olacak” başlıklı yazısını paylaştı.

“Fuat Avni benmişim”

Uslu twitter hesabından ; “Havuz Takvimi MİT’in sonunda Fuat Avni’yi bulduğunu yazmış. Havuzcularda yalan bol. Bu yüzden habere temkinle yaklaşıyorum. Eğer haber doğruysa Fuat Avni benmişim, yani Emre Uslu.

Haberi okuyunca hem güldüm hem üzüldüm.

Güldüm, çünkü iddia gerçekten gülünç. Bu iddia Yeni Şafak’ın Geziciler İstanbul’un suyunu tüketecek diye yazdığı, musluk lobisi haberinden bile daha komik. Bu iddiayı Havuz’un gazetecileri yazıyordu onları ciddiye almıyordum. Onları beyinsiz piyon liginde gördüğümden hiç ciddiye bile almadım. Ama bu salakça iddiayı vergilerimizle beslediğimiz, ülkeyi korusun diye kurulmuş bir istihbarat teşkilatı dile getiriyorsa bu gülünç iddiaya sadece gülünür…

Fuat Avni’nin ben olduğum iddiasına üzüldüm çünkü bunu dile getiren kurum MİT ülkenin hem güvenlik siyasetini belirleyen, hem dış politikasında etkin olan, hem de son dönemdeki cadı avının arkasındaki kurum olarak görülüyor. Bu teşkilatın başındaki kişi bu ülkenin Başbakanı’nın sır küpü. Böylesine önemli bir teşkilatın böylesine, delilsiz ispatsız, saçma sapan, nerden baksan tutarsız nerden baksan aptalca bir iddiayı gerçekten ileri sürdüyse bu ülkenin güvenliğinden ciddi derecede endişe edebilirsiniz…

Fuat Avni’nin kim olduğunu bile bulamayan, bir istihbarat teşkilatı, muhtemelen Fuat Avni’yi tespit edemediği için, Erdoğan ve kamuoyuna bir şeyler söyleme gereği hissettiği için, ismimi ortaya atmış olmalı. ‘Fuat Avni’yi bulamadık Emre Uslu versek olur mu abi’ durumu..

Ülkenin en önemli istihbarat teşkilatının beceriksizliğinden dolayı gerçek Fuat Avni’yi bulamadığı için, beceriksizliğini gizlemek için bir gazeteciyi suçlaması sadece üzücü değil içler acısı bir durum…

Bu durum bana, o meşhur MİT fıkrasını hatırlattı. Hani ajanlar goril bulmak için ormana gitmiş, tüm dünyanın istihbarat ajanları birer goril bulup getirdiği halde MİT’ten ses yok. Sonra ajanlar hep beraber MİT’i aramaya başlamış. Ormanda rastladıkları manzara şu: MİT ajanları gırtlağına sarıldığı bir file ‘gorilim de lan’ diye işkence yapıyor…

MİT Fuat Avni’yi bulamamış Emre Uslu’nun boğazına sarılıp Fuat Avni’yim de diye işkence yapacaksa boşuna uğraşmasın. Ben benim, Emre Uslu, tek ve hür. Sadece kendi adımla yazarım. Maskeleri indirmeye çalışırken maskelerin arkasına sığınma alçaklığını kabul edemem.

Bir tarafta Fuat Avni’nin kim olduğunu bulamadığı için bir gazeteciyi suçlamaya kalkan bir MİT diğer tarafta ülkenin karşılaştığı devasa sorunları çözmesi beklenen bir MİT teşkilatı.

Düşünün ki Fuat Avni’nin kim olduğunu bulamayan MİT Suriye’de bir savaş yürütüyor.

IŞİD’e kaptırdığımız konsolosumuz, polislerimiz ve diplomatlarımızı kurtarmaya çalışıyor…

PKK ile çözüm süreci yürütüp, Öcalan’la aşık atmaya kalkıyor…

Dünya istihbarat liginde ben de varım iddiasında ama ülkesindeki bir twitter hesabının sahibini bile bulamıyor…

Dahası paralel yapı iddiasıyla ülke hallaç pamuğu gibi atılmış, bu sarsıntıda, başat rol oynayıp operasyon bilgilerini verdiği düşünülen MİT Fuat Avni gibi bir hesabı tespit edemiyor…

Bu yakıcı sorunlarla başa çıkmasını beklediğimiz MİT’in kalkıp Fuat Avni Emre Uslu’dur diye mahkemeye başvurması tam anlamıyla gülünç, acınası, ve ülke güvenliği ilin alarm veren bir bir durum..

Eğer bizim devletimiz bu saçma sapan iddiayla mahkemeleri meşgul eden MİT’in bilgisiyle hareket ediyorsa, Suriye’de içine düştüğümüz batağa, Irak’ta elçilerimizin rehin alınmasına, Güneydoğu’nun PKK’nın kontrolüne girmesine, uçaklarımızın düşürülmesine, Mısır’da elçimizin sürülmesine, Gezi’den, yol kesmelere yaşadığımız kaoslara şükretmemiz lazım..

Allah muhafaza düşmanımız Türkiye’nin bir twitter hesabını bile tespit edemeyen, tespit edemediği için bir gazetecinin boğazına sarılıp ‘Fuat Avni benim’ dedirtmeye çalışan, gazeteciye iftira atatan bir istihbarat teşkilatının olduğunu, öğrenirse ülkemizi işgal ederler de haberimiz bile olmaz…” diye yazdı.

3-MUSTAFA VARANK VE FURKAN HAYKIR İDDİALARI

Mustafa Varank olduğu iddia edilen kişi, “Osmancığım, senin orada genç bir çocuğa saldırıyorlar şu an, aman çocuğu harcama sakın ha!’ diyerek uyarıyor.

Bunun üzerine verilen cevaptan saldırılan kişinin muhabir Furkan Haykır olduğu anlaşılıyor. 4 Aralık’ta Ekrem Dumanlı ile twitter üzerinden dershane tartışmasına giren Fatih Haykır’a Ertem Şener’in de karşılık verdiği görülüyor.

İşte Sözcü de yer alan bu haberde adı geçen Furkan Haykır, twitter'de inanılmaz iddilarda bulunan @fuatavni adlı kimliğin gerçek sahibinin, Gazeteci Kerem Gün olduğunu iddia etti. Fethullah Gülen hizmet hareketinden olduğunu gizlemeyen kerem Gün ise, bu iddiayı yalanladı. İddia sahibine teşekkür eden Kerem Gün "Sayesinde takipçilerim çok arttı" şeklinde mesaj yazdı hesabından.

İDDİANIN KAYNAĞI NE

Furkan Hayır iddiasını nasıl elde ettiğini açıklamadığı bir mail hesabı görüntüsüne dayandırıyor. İşte o iddia edilen belge. Aslında bu belgeyi kimse ciddiye almamıştı ancak, 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonu ardından çıkan Erdoğan, Cemaat savaşında net olarak AKP ve Erdoğan tarafında yer alan Habertürk yazarı Nihal Bengisu Karaca'nın attığı twitter mesajından sonra yayıldı. Karaca'nın Twitter hesabında attığı mesaj ve kaynağı Furkan Haykır'ın iddiaları şu şekilde.

YENİ AKİT'İN FUAT AVNİ İDDİALARI

Sahte hesaplarla Twitter'ı saran 'troller' ile ilgili Kanada’da yapılan bir araştırmayı haber yapan Zaman gazetesi adeta kendi kalesine gol attı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kelepçeleyemeyince internette 'troll' kovalamaya kadar düşen Pensilvanya sermayeli örgüt oysa “troll” işini en iyi bilen şebeke olarak biliniyor.

'ALDANMIŞ RUHLAR' DA PSİKOPAT

Dershane süreci ile başlayan ardından Paralel İhanet Çetesi destekçisi medya tarafından Fetullah Gülen sempatizanlarının fenomeni ilan edilen "Fuat Avni" isimli 'paralel troll' başta olmak üzere sosyal medyada isimsiz, kişiliksiz, sahte hesaplarla ülke çıkarlarına saldıran Gülen örgütü, Zaman’daki haberle başta Fuat Avni olmak üzere tüm “paralel trollleri”ne narsist ve psikopat demiş oldu.

İşte Zaman'da yayınlanan o haber:

Özellikle Twitter’da karşılaşılan internet troll’lerinin çeşitli başlıklar altında yaptıkları her yorum gözden geçirildi. Birçoğunda önemli derecede davranış bozukluğuna rastlandı.

Kanadalı bilim insanları, internet kullanıcıları üzerinde bir araştırma yaptı. İlginç verilerin elde edildiği araştırmanın sonucuna göre; internet troll’leri narsizm, psikopati ve sadizm gibi psikiyatrik hastalıklarda görülen davranış bozukluklarına sahip. Troll, bulunduğu sosyal medya ve diğer forum sitelerinde insanların düşünce, inanç ve kişisel özelikleriyle karşısındakini rahatsız edecek şekilde yorum yapan ve cevap yazan kişilere deniyor.

Özellikle Twitter ve Facebook gibi sosyal medya sitelerinde sıkça karşılaşılan internet troll’leri, herhangi bir konuda yapılan tartışmaları sabote etmek veya kasıtlı olarak farklı alanlara çekmeye çalışmakla biliniyor. Dijital olarak yayınlanan ve insan davranışları konusunda dünya genelinde saygın profesörlerin çalışmalarının yer aldığı ‘Kişilik ve Bireysel Farklılıklar’ dergisinin son sayısında yer alan makale, bin 200 gönüllü internet kullanıcısı üzerinde yapılan araştırmanın sonucundan söz ediyor.

Araştırmayı yapan Kanadalı üç bilim insanı, sıradan internet kullanıcıları ve internet troll’lerinin çeşitli başlıklar altında yaptıkları her yorumu gözden geçirdi. Dergide “Troll’ler sadece eğlence peşinde” başlığıyla yayınlanan araştırma sonucunda, troll’lüğü ‘en sevilen internet aktivitesi’ olarak görenlerin birçoğunda önemli derecede davranış bozukluğuna rastlandı.

Söz konusu davranış bozukluklarını ‘kişiliğin kara dörtlüsü’ (Dark Tetrad) olarak adlandıran akademisyenler, bunları, narsizm (kişinin kendine âşık olması), makyavelizm (amaca giden her yol mübahtır anlayışı), psikopati (empati, pişmanlık ve suçluluk duygularının olmadığı kişilik bozukluğu) ve sadizm (başkalarına acı çektirmekten zevk almak) olarak sıralandırdı. Makaleye göre internet troll’leri, karşısındakini mutsuz etmekten zevk alıyor. Sadist kişiliğe sahip bireyler olarak sadece eğlence arayışındalar ve internet onların oyun sahası. Uzmanlar, karşısındakinden karşılık almak amacıyla ağır ifadeler yazmaktan kaçınmayan troll’lere karşı yapılacak en iyi şeyin, onları dikkate almamak olduğunu ifade ediyor.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.