IŞİD kimdir amacı nedir? (IŞİD'in kafa kesmesi ne anlama geliyor? - IŞİD haberleri)
Haftasonu konsolosluk çalışanları serbest bıraktıktan sonra tekrar gündeme gelen Irak İslam Ordusu yani bilindiği üzere IŞİD ne zaman kuruldu, IŞİD'in amacı nedir, IŞİD'in kafa kesme görüntüleri ne anlama geliyor, IŞİD'in arkasında kimler var, IŞİD'in arkasında Türkiye var mı, IŞİD'in arkasında ABD var mı, IŞİD haberleri....

Son zamanlarda artan savaşların yanında bu sefer mezhep savaşları da çıkmaya başladı. Mezhep savaşını körükleyecek en büyük terör örgütü de Işid’tir. Suriye’de yıllardır süren savaş git gide komşu ülkelere de yayılmaya başladı. Nitekim IŞİD terör örgütü Irak sınırlarını işgal ederek Musul’u ele geçirdi.

Işid terör örgütü lider kimdir?

Işid’in orta doğuda amacı nedir? kaç bin askeri vardır. işte bu soruların cevabı…. IŞİD lideri, gerçek ismi İbrahim Avvad İbrahim Ali El Bedri olan ancak daha çok Ebu Bekir El Bağdadi olarak tanınan eski Irak İslam Üniversitesi öğretim görevlisi dir. Ali El Bedri Samarrayi, Doktor İbrahim ve Ebu Dua isimleri ile de tanınmaktadır. 1971 yılında Irak’ın Samarra kentinde dünyaya geldi. IŞİD terör örgütünün oluşumu ABD’nın Irak’ı işgal etmesi ile oluştu. İbrahim Avvad İbrahim Ali El Bedri 2003 yılında ABD’nin ülkesine girmesi ile beraber Felluce’ye gitti ve orada Saddam Hüseyin’in safında yer alarak komutanlarla beraber küçük gerilla grupları oluşturarak savaşa katıldı. Savaşta ABD ordusuna esir düştükten sonra hapishaneye atıldı ve bu Ebu Bekir El Bağdadi için dönüm noktası oldu.

Çünkü Ebu Bekir El Bağdadi cezaevinde İslamci militanlarla irtibat kurarak şimdinin IŞİD örgütü için çalışmalara başladı. Cezaevinden çıktıktan sonra 2004 yılında Irak’ta kurulan Tevhid ve Cihat örgütü sonrasında El Kaide lideri Usame bin Ladin’in emriyle kurulan Mezapotamya’da El Kaide örgütüne katıldı. 2 yıl bu örgüte bağlı kaldıktan sonra 2006 yılında Irak İslam Devleti olarak adını değiştirerek yeni oluşumun içerisine girdi.

Ama ABD devleti tarafından Irak İslam Devleti liderleri tek tek öldürülüyordu. Ebu Ömer el Bağdadi ve Ebu Hamza el Muhacir’in öldürülmesi ile Ebu Bekir El Bağdadi liderlik koltuğuna oturdu. Tek lider kalan Ebu Bekir El Bağdadi, hapishanelerden bırakılan militanların çoğunu kendi saflarına katmayı amaçladı ve bunu başardı. Militanlarına gerilla eğitimi verdikten sonra Irak ve ABD ordularına karşı terör saldırılarında bulundu ve bu onun daha çok duyulmasına ayrıca yabancı militanlarında örgüte katılmasına neden oldu. IŞİD El Kaideye Bağlı terör örgütü mü? Hayır dersek yalan olur.

Çünkü IŞİD yukarıda da belirttiğimiz gibi El Kaide lideri Bin Ladin’in emri ile kuruldu. Suriye savaşı başlaması ile beraber IŞİD El Nusra örgütünün komutanlarını hain ilan ederek suikastlar düzenleyip öldürmeye başladı. Buna karşılık Nusra örgütü El Kaide liderine şikayette bulundu. El Kaide lideri Zevahiri, Bağdadi ve Nusra lideri Culani’yi kendi şeriat mahkemesine sorgulanmak için çağırdı. Ama IŞİD lideri Bağdadi buna karşılık olarak mahkemeye gitmeyeceğini sadece lider olarak Bin Ladin’i gördüğünü o yüzden Zevahiri’yi tanımadığını söyleyerek gitmedi.

IŞİD bu yüzden El Kaide den kopmak zorunda kaldı. 2013 Şubat’ında, El Kaide, Suriye’deki IŞİD’i tanımadığını ilan etti ve örgütün Suriye’yi terk etmesini istedi. El Kaide Suriye’deki temsilcisinin Nusra Cephesi olduğunu açıkladı. Nusra Cephesi ve IŞİD arasında birçok cephede çatışmalar yaşandı. En sonuncusu ise IŞİD’in Nusra Cephesi’nin kontrolündeki Deyr Ez-Zor kentinde kontrolü sağlamasıyla son buldu. IŞİD örgütünün militan sayısı kaç ? nasıl savaşıyorlar?

IŞİD, sadece suikast ve gerilla savaşı yürütmüyor, alan hakimiyeti için de savaşıyor. IŞİD ele geçirmek istediği yere ve yakınlarına kılık değiştiren militanlarını gönderiyor ve militanlar buradaki güvenli evlerde bekliyor. Daha sonr, bu yerleşimin liderlerinden ve aşiret liderlerinden kendilerine biat etmelerini istiyor. Kabul ederlerse yanlarına güvendiği adamlarını bırakarak eski yöneticiyi vali olarak atıyor. Kabul etmeyen lidere yönelik hızla başlatılan saldırılar ise yapılan ön hazırlıklar sayesinde çoğunlukla işe yarıyor.

Enerji kaynaklarını, özellikle de petrol kuyularını ele geçirmeye öncelik veriyor. Bu sayede hem mali güç elde ediyor hem de karşı tarafa lojistik zarar veriyor. Bağdadi, Saddam dönemi Bass yöneticileri, Irak ve Suriye ordusundan kopan eski askerler, Avrupa, Çeçenistan, Bosna, Doğu Türkistan, Libya ve Afganistan dahil bir çok ülkeden gelen gönüllü militanlar ve yerel aşiretlerden aldığı destekle git gide büyüyor. IŞİD Musul’u le geçirmek için 10 bin askerle şehre girdiğini düşünürsek sayılarının kaç olduğunu artık siz tahmin edin.

Şuanda dünyanın en zengin ve en güçlü terör örgütü arasına girmiş durumdadır. IŞİD ter örgütünün amacı ne? neden savaşıyor? IŞİD‘in asıl amacı bugünkü Irak, Suriye, Lübnan, Ürdün, Filistin ve İsrail’in toprakları üzerinde, şeriatla yönetilen bir ülke kurmak. Kendi hegemonyasını kabul etmeyen tüm grupları, kişileri ve aşiretleri düşman kabul ediyor. Sünni militanlar İslam’ın diğer mezheplerini de kafir olarak tanımlıyor. IŞİD, tutsak aldığı askerleri ya da hain olduğuna karar verdiği sivilleri sembolik yargılamaların ardından acımasızca öldürmesiyle biliniyor.

Suriye ve Irak’ta IŞİD’in kontrolünde olan bölgeler nelerdir? IŞİD, Suriye’de Mumbuc, petrol zengini Rakka ve Irak sınırına yakın Deyr Ez-Zor kentlerini elinde tutuyor. Irak’ta ise Anbar eyaletindeki Felluce ve Ramadi’de etkili. Son olarak Musul kentini de ele geçirdi.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü tarafından halife ilan edilen Ebubekir el-Bağdadi'nin ilk kez görüntüsü yayınlandı.IŞİD'e yakın bir internet sitesinde yayınlanan video görüntüsünde Bağdadi, Musul kentinde cuma hutbesi verilirken görüntülendi.Bugüne kadar yüzünü gizleyen Bağdadi, siyah sarık ve cübbesiyle verdiği cuma hutbesinde, Allah'ın şeriatıyla hükmetmenin önemine işaret etti.Bağdadi, halife ilan edilmesiyle ilgili de "Bana ağır bir sorumluluk ve yüce bir görev verildi" ifadesini kullandı."Dinin temelinin, insanları hidayete erdiren Kur'an-ı Kerim ve zafere götüren kılıç" olduğunu söyleyen Bağdadi, "Allah bize düşmanlarıyla savaşmamızı ve dini ikame etmek için onun yolunda cihat etmemizi emretti" dedi.

Ebu Bekir El Bağdadi kimdir? IŞİD tarafından halife ilan edilen Ebu Bekir El Bağdadi kimdir? Ebu Bekir El Bağdadi biyografsi aşağıda yer almaktadır. IŞİD Ebu Bekir El Bağdadi'yi halife ilan etti. IŞİD hilafet devleti kurduklarını duyurdu ve Ebu Bekir El Bağdadi halife ilan edildi.Musul'u işgal ettikten sonra Bağdat'a doğru hareket eden ancak son dönemde peşmerge ve Irak ordusunun karşı direnişiyle durdurulan IŞİD, hilafet ilan ettiğini duyurdu. Bir video mesajla hilafeti ilan ettiğini açıklayan örgüt 'Irak Şam İslam Devleti' emiri olarak Şeyh Ebubekir el Bağdadi'nin de halifeliğini duyurdu. IŞİD, Irak ve Suriye sınırındaki sınırı dozerle yıkarak Sykes-Picot anlaşmasıyla çizilen sınırın artık geçerliliğinin olmadığını iddia etti. Orta Doğu'da tüm dengeleri değiştiren IŞİD, hilafet ilanının ardından şehir turları başlattı.IŞİD LİDERİ EBU BEKİR EL BAĞDADİ KİMDİR?

Ebu Bekir Bağdadi IŞİD'in kurucusu ve lideridir. Ebu Bekir Bağdadi Irak Savaşı sırasında Irak'ta El Kaide'ye bağlı örgütün temellerini attı. Ebu Bekir Bağdadi Suriye'de çıkan iç savaşla birlikte bu ülkeye gitti. Nisan 2013'te Nusra Cephesi ve kendi örgütünü IŞİD adı altında birleştirdi.

Ebu Bekir Bağdadi Nusra Cephesi liderleri birleşmeye karşı çıktı ve el-Kaide lideri Eymen el Zevahiri'ye durumu iletti. 2013 yılında El-Cezire'ye sızdırılan bir mektup ve ses kaydıyla El-Kaide lideri Eymen el Zevahiri bu grubun Suriye kanadını tasfiye ettiğini açıkladı. Fakat IŞİD emiri Ebu Bekir Bağdadi bu tasfiye kararını reddetiğini ve grubun Suriye'deki operasyonlarına devam edeceğini açıkladı. Raporlara göre Nusra Cephesi'ne bağlı yabancı militanların %80'ini kontrolü altına aldı.

4 Ekim 2011'de ABD Dışişleri Bakanlığı el-Bağdadi'yi küresel terörist ilan etti ve yakalanması ya da öldürülmesi için 10 milyon dolar ödül koydu. Bunun yanında el-Kaide lideri el Zevahiri'nin başına ise 25 milyon dolar ödül kondu.2013 Şubat’ında, El Kaide, Suriye’deki IŞİD’i tanımadığını ilan etti ve örgütün Suriye’yi terk etmesini istedi. El Kaide Suriye’deki temsilcisinin Nusra Cephesi olduğunu açıkladı. Nusra Cephesi ve IŞİD arasında birçok cephede çatışmalar yaşandı. En sonuncusu ise IŞİD’in Nusra Cephesi’nin kontrolündeki Deyrizor kentinde kontrolü sağlamasıyla son buldu.Ebu Bekir Bağdadi için Bağdat'ta bir üniversitede İslami Bilimler alanında doktorasını tamamladığı öne sürülür. Ebu Bekir Bağdadi hakkında net bilgiler bulunmasa da 1971 yılında Irak'ın Samarra ilinde doğduğuna inanılır. Raporlara göre ABD'nin Irak'ı işgal ettiği 2003 yılında o civarda bir camide imamdı. Saddam Hüseyin döneminde militan görüşlere sahip olduğuna dair söylentiler de vardır. Ayrıca Güney Irak'ta ABD güçleri tarafından 4 yıl esir olarak tutulduğu dönemde radikal İslam'ı benimsediği de söylenir.

ABD'nin 2003 yılında Irak'ı işgaliyle birlikte Ebu Bekir Bağdadi'nin birkaç küçük militan grubu yönetmeye başladığı iddia edilir. Daha sonra Irak Mücahidin Şura Konseyi'ne söz sahibi olmuştur. 2010 yılında Ebu Ömer el-Bağdadi'nin ölümüyle Irak İslam Devleti'nin başına geçti. Örgütün Suriye'de de yayılması için çalışmalara başladı ve grubunu genişleterek Irak ve Şam İslam Devleti adını verdi. El-Bağdadi halen örgütün Irak ve Suriye'deki tüm aktivitelerini yönetmekle sorumludur. Ayrıca geniş çaplı bombalama ve suikast eylemlerinin de mimarıdır.

2 Mayıs 2011'de ABD komandolarının el-Kaide lideri Üsame bin Ladin'i öldürmesinin ardından, el-Bağdadi Üsame bin Ladin'den övgülerle bahsederek; ölümünün sorumlularına karşı şiddetle karşılık verileğine dair tehditler içeren bir bildiri yayınladı. 5 Mayıs 2011'de 24 polisin öldüğü ve 72 kişinin yaralandığı Hilla saldırısını el-Bağdadi üstlendi. Mart ve Nisan 2011 arasında Irak İslam Devleti el-Bağdadi'nin emriyle gerçekleştirilen 23 ayrı saldırının sorumluğunu üstlendi.15 Ağustos 2011'de Irak İslam Devleti'nin Musul'da 70 kişinin ölümüne sebep olan suikast girişimleri başladı. Örgüt internet sitesinden yaptığı açıklama ile Üsame bin Ladin'in intikamını almak için Irak'ta 100 ayrı saldırı gerçekleştirdiklerini açıkladı. 22 Aralık 2011'de Bağdat'ta koordineli bir şekilde seri intihar saldırıları başladı. Bu saldırılar sonrasında 63 kişi öldü, 180 kişi yaralandı. Bombalamalar ABD'nin Irak'tan çekilmesinin hemen ardından başladı.

2013 yılında el-Bağdadi Suriye'deki Nusra Cephesi'ni örgütüne katarak IŞİD'i genişlettiğini duyurdu. Nusra Cephesi liderleri bu birleşmeyi reddetti ve el-Kaide lideri Eymen el-Zevahiri de Irak İslam Devleti'nin Suriye'deki operasyonlarına son vermesi ve aktivitelerini Irak'ta sürdürmeleri yönünde bir bildiri yayınladı. el-Bağdadi Zevahiri'nin bu emrini yerine getirmedi ve Nusra Cephesi'ne bağlı çoğunluğu yabancı olan militanların %80'ini kontrolü altına aldı. Ocak 2014'te IŞİD Nusra Cephesine bağlı birlikleri Suriye'nin Rakka ilinden çıkardı. Şubat 2014'te el-Kaide IŞİD ile bütün bağlarını kestiğini duyurdu.26 Ekim 2005'te bir ABD savaş uçağı Suriye sınırına yakın bir yerde olduğunu tespit ettiği Ebu Bekir Bağdadi'ye bir saldırı gerçekleştirdi. O zamanlar "el-Kaide'nin Irak'taki üst düzey yöneticisi" şeklinde biliniyordu ve görevi Suriyeli ve Suudi militanları gizlice Irak'a sokmaktı. Saldırı girişimi başarısız oldu ve Bağdadi 2010 yılında Irak İslam Devleti'nin başına geçti.
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.