KCK kimdir, amacı ne? - KCK'nın liderleri kim?
Sonz zamanlarda KCK Yürütme Konseyi Başkanı Cemil Bayık'ın Meclis'ten geçen Tezkere ile birlikte Barış Süreci'nin sona erdiğini dile getiren açıklmasının ardında gözler tekrardan KCK'ya çevrildi. KCK kimdir, KCK ne zaman kuruldu, KCK'nın amacı nedir, KCK neye hizmet eder, KCK'nın tam olarak amacı ne, KCK liderleri kim, KCK nerede kuruldu, KCK'nın ideolojisi, KCK haberleri...

Koma Civakên Kurdistan (Kürdistan Topluluklar Birliği)
Koma Civakên Kürdistan (KCK) ( Kürdistan Topluluklar Birliği ) Abdullah ÖCALAN tarafından kurulan Koma Komalên Kürdistan (KKK) ( Kürdistan Halklar Konfederasyonu) adlı ideolojik bir kürt örgütün devamı niteliğindeki demokratik bir konfederalizmdir .


KCK örgütün yapısı genel anlamda incelendiğinde, aşağıdaki yapı görülür:

-KCK'da Liderlik

Onursal Lider :Abdullah Öcalan

Yasama Konseyi Başkanı :Remzi Kartal

Yürütme Kurulu Başkanı :Murat Karayılan

Yürütme Kurulu Başkan Yard. :Cemil BayıkKCK'nın 5 ana alt bölümleri vardır:

Ideolojik bölüm, toplumsal bölüm, siyasi bölüm, askeri bölüm ve kadın bölümü gibi.

KCK'ya tabi olan diğer kuvvetler ise şunlardır:

-TÜRKİYE'de aktif olan PKK (Partiya Karkeren Kurdistan-Kürdistan İşçi Partisi)
-İRAN'da aktif olan PJAK (Partiya Jiyana Kurdistanê Azad-Kürdistan Özgür Yaşam Partisi)
-SURİYE'de aktif olan PYD (Partiya Yekitiya Demokratik-Demokratik Birlik Partisi)
-IRAK'da aktif olan PÇDK (Partiya Çaresera Demokratik Kürdistan-Kürdistan Demokratik Çözüm Partisi)
-Bu gibi siyasi partilerin yanı sıra çeşitli sivil toplum örgütleri
-PKK'nın silahlı kanadı HPG (Hezen Parastina Gel - Halk Savunma Kuvvetleri)

KCK'nın yasama kurumu: Kongra-Gel (KONGRA GELÊ KURDİSTAN-KÜRDİSTAN HALK KONGRESİ)

Kongra-Gel grubun yasama olarak hizmet vermektedir. Kürdistan Halk Kongresi (Kongra-Gel) adlı bu Meclis, Remzi Kartal tarafından yönetiliyor. ABDULLAH ÖCALAN'nın ise meclisin onursal lideri olduğunu bilinmektedir. Ancak onun hapiste olmasından dolayı Kongra-Gel Başkanlığını Van BRUKİ Aşireti'nin önemli isimlerinden Remzi KARTAL yapıyor . Bu meclis 31 kişilik Yürütme Konseyinden oluşuyor, bu Yürütme Kurulunun Başkanı ise Murat Karayılan. Cemil Bayık'ın da Yürütme Konseyi Başkan Yardımcısı olduğu söyleniyor.KCK'nın Tarihi Nereye Dayanıyor?

KKK yani koma Komalên Kürdistan , Öcalan'ın "demokratik konfederalizm" konseptine uygun olarak, Mayıs 2005'te 236 delege ile Kandil'de Kongra-Gel'in 3. Kongresi'nde kurulmuştur. KCK fikri ise ilk olarak Mayıs 2007'de Kandil'de düzenlenen Kongra-Gel'in 5. Kongresi'nde ortaya atıldı. Önerilen bir yasa ile 2005 yılından beri varlığını sürdüren KKK'nın yerini aldı.

Mayıs 2007'de, Kandil içinde KONGRA-GEL'in 5. Kongresi'nde yurt dışında, Türkiye, İran, Suriye, Irak ve Kürtler temsil eden 213 üye katıldığı bir oturumla KKK adı KCK olarak değiştirildi. KCK da KKK gibi Türkiye, İran, Irak ve Suriye odaklı çalışarak, tüm Kürtleri kapsayan bir şemsiye örgütü olarak öngörülmüştür.

KCK'nın İdeolojisi

KCK felsefesinin önsözü Abdullah Öcalan'ın lideri tarafından yazılmıştır. Öcalan demokratik konfederalizm ihtiyacını tarif ettikten sonra şöyle devam ediyor:

Kürdistan Demokratik konfederalizm bir Devlet sistemi değil, devleti olmayan bir halkın demokratik sistemidir . Bu ekonomi dahil olmak üzere her alanda kendi kendine yeterlilik gücüne ulaşmak için çeşitli çalışmaları benimser.

Demokratik konfederalizm kendi demokrasini ve kendi sosyal sistemini düzenlemek için kurulan bir Kürt halk hareketidir .

Demokratik konfederalizm dört parçaya bölünmüş olan ve tüm dünyada yayılmış Kürt halkının demokratik birliğinin ifadesidir.

Amaç, "dil birliğidir sermaye ve özgür irade ".

Sözde üyelerinin göz altına alınması ve KCK davası

Nisan 2009 Ekim 2010 tarihleri ​​arasında yaklaşık 1.800 kişi KCK / TM üyesi oldukları iddiasıyla gözaltına alındı. Bunların çoğu aktif politikacılar vardı ayrıca sendikacılar ve insan hakları savunucuları da tutuklular arasında yer almıştır. DTP (DEMOKRATİK TOPLUM PARTİSİ) kapatıldı.

2011 yılı Ekim ayı başında, Nisan 2009'dan sonra KCK davasından gözaltına alınanların sayısı 3.895, şüphelilerin sayısı 7.748 olmak üzere toplam olarak açıklandı. Çoğu şüpheli, Türk Ceza Kanunu'nun 314. maddesi altında yasadışı örgüt üyeliği ile suçlanıyor. İzmir, Adana, Erzurum, Van ve Diyarbakır gibi çeşitli şehirlerde özel ağır ceza mahkemeleri derin çalışmalar yapıyor.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.