Kobani düşerse Diyarbakır da düşer? - Kobani düştü mü? - Kobani haberleri
Son dönem gündemin en meşgul konularından biri olan Kobani ile ilgili yeni bir iddia daha ortaya çıktı. Kobani Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim, "Kobani düşerse Diyarbakır da düşer" dedi. Kobani düştü mü, Kobani yi ışid ele geçirdi mi, Kobani  düşerse Diyarbakır da mı düşer, Kobani Diyarbakır arasındaki bağlantı ne? Son dakika Kobani haberleri...

IŞİD saldırıları devam ederken, kanton yönetimi uluslararası topluma acil yardım koridoru açılması çağrısı yapıyor. İMC TV Haber Müdürü Hamza Aktan'ın sorularını yanıtlayan Kobani Kantonu Eş Başkanı Enver Müslim, Kobanililerin büyük bir katliamla karşı karşıya olduğunu vurguladı, Türkiye'ye de çağrıda bulundu.

"İnsani yardım geldi, onun için de teşekkür ederiz ancak bu yeterli değil, askeri yardımın da gelmesi gerekiyor" diyen Müslim "Kobani halkı Kürdistani bir halk olduğundan, Kobani çocukları Kürdistan'ın çocukları olduğundan Kürdistan yetkilileri ve Peşmerge'nin Kobani için sorumluluk hissetmesi, Kobani'nin düşmemesi için yardım etmesi gerekiyor. Çünkü Kobani düşerse yarın Hewler (Erbil) de düşer, Amed (Diyarbakır) de düşer" dedi.

İŞTE MÜSLİM'İN AÇIKLAMALARI;

"DİRENİŞİN BAŞARIYA ULAŞMASI İÇİN DESTEK ŞART"

ÖNCELİKLE KOBANİ'DE BUGÜN (10 EKİM 2014) İTİBARİYLE SON DURUMUN NE OLDUĞUNU ANLATABİLİR MİSİNİZ?

Özellikle son 4 gündür çatışmalar iyice yoğunlaşmış durumda. IŞİD kentin içine girmek istediği için saldırılarını da iyice artırdı. Rakka, Mınbic, Cerablus ve Tel Abyad'dan yeni takviyeler getirerek konumunu güçlendirmeye çalışıyor ve özellikle kentin doğusundan saldırılarda bulunuyor. Ancak YPG tarafından da çok büyük direnişle karşılaşıyor. IŞİD 26 gündür kentin içine giremediği için eğer buraya ulaşmayı başarırsa büyük bir katliam yapacak. Bu nedenle biz de şehirdeki binlerce sivil insan için de acil bir yardım koridorunun açılması çağrısı yaptık. Kobani'ye, YPG'ye, bu direnişin başarıya ulaşması için destek verilmeli.

"KOBANİ'DE HALA BİNLERCE SİVİL VAR"

TÜRKİYE'DE HÜKÜMET YETKİLİLERİ "KOBANİ'DE SİVİL KALMADI, SADECE YPG VE IŞİD VAR" DİYE BİR İDDİADA BULUNUYORLAR. BU NE KADAR DOĞRU VE ŞU ANDA KENTTE YAKLAŞIK OLARAK KAÇ SİVİL VAR?

Kentte binlerce sivil var. Şu anda savaş halindeyiz ve kentteki siviller de evlerinde, kendilerini korumaya aldıkları yerlerde. İnsanlar çocuklarını, eşlerini, ailelerini dışarıda tutmaktan çekiniyor. Bu nedenle net olarak "şu sayıda insan var" diyemiyoruz. Ancak sadece sınır bölgesinde binlerce insan var. Kobani'de sadece YPG yok, siviller var, hükümet yetkilileri var, STK'lar var. Bu nedenle de uluslararası toplumun daha duyarlı olması gerekiyor.

BM'YE GÖRE KOBANİ'DE 13 BİN SİVİL VAR

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER SURİYE ÖZEL TEMSİLCİSİ, "KENTTE HALA 10 İLA 13 BİN ARASINDA SİVİL VAR" DİYOR. BU, SİZİN RAKAMLARINIZLA UYUŞUYOR MU?

Biz de sınıra yakın bölgelerde binlerce insanın olduğunu söylüyoruz. Ancak kentin içindeki insanlar için net bir rakam veremiyoruz, onun da binlerce kişi olduğunu tahmin ediyoruz. Bu nedenle hem kent içindeki hem de sınır civarındaki insanların korunması için acil bir uluslararası müdahale gerekiyor. IŞİD büyük bir darbe yediği ve amacına da ulaşamadığı için bunu başardığında intikam olarak büyük bir katliam planlıyor.

KORİDORUN AÇILMASI BİNLERCE İNSANI KURTARACAK

PEKİ BAHSETTİĞİNİZ YARDIM KORİDORU NASIL OLMALI?


Bizim sivilleri tahliye etmemiz en büyük önceliklerimizden. Ama bunun yanında YPG için acil silah yardımı gerekiyor. Çünkü IŞİD ağır silahlarla saldırıyor. Uçaklar vurduğunda etkisiz kalıyor, bir şey yapamıyor. YPG'de ise hafif silahlar var. Uluslararası toplumun bu nedenle YPG'ye silah yardımı yapması gerekiyor.

BU KORİDORUN MÜRŞİTPINAR'DAN, TÜRKİYE SINIRINDAN MI AÇILMASI GEREKECEK PEKİ?

Evet buradan açılması gerekiyor ve uluslararası güçlerin IŞİD'in bu noktaya yaklaşmamasına da önem göstermesi gerekiyor. Bu koridorun açılması somut sonuçlar doğuracak, binlerce insanın da hayatını kurtaracak.

"IŞİD'İN DAHA FAZLA İLERLEMEMESİ İÇİN YARDIM İSTİYORUZ"

IŞİD'İN KOBANİ'NİN YÜZDE 40″INA HAKİMİYET KURDUĞUNA DAİR HABERLER ÇIKTI. BU NE KADAR DOĞRU VE IŞİD KENTİN NE KADARINA HAKİM?


İki-üç gün önce de "Kobani düştü" diye haberler vardı. Medya IŞİD'in bu propaganda savaşına alet oluyor. Biz "kentte IŞİD yok" demiyoruz ama bu yüzde 40 değil. Bu ancak yüzde 20 civarında olabilir ama gerisinde YPG'nin hakimiyeti var. Fakat IŞİD'in daha da ilerlemeye yönelik saldırıları çok fazla. Zaten daha da ilerlememeleri için müdahale ve yardım istiyoruz.

SON GÜNLERDE YAŞANAN ÇATIŞMALARDAKİ ÖLÜMLERE DAİR NE BİLGİLER VEREBİLİRSİNİZ?

IŞİD'in çok sayıda ölüsü var. Her gün bazen onlarca, bazen yüze yakın kayıpları oluyor. Çünkü bir taraftan koalisyon uçakları, bir taraftan YPG vuruyor. Biz zaten savunmadayız, onlar saldırıyor. Onlar saldırdığı için de kayıpları çok oluyor. Kobani'nin doğusu ve güneyinde yüzlerce ölüleri var ancak buna rağmen maalesef Kobani'yi ele geçirmek için civar kentlerdeki insanlara "Kobani'yi düşürdük, gelin bize katılın, ganimetlerini alın" diye çağrılar yapıyorlar. Bu nedenle de bunlara hergün destek geliyor, yeni insanlar katılıyor.

KOALİSYONUN SALDIRILARI ÇOK ETKİLİ, DEVAM ETMELİ

ABD UÇAKLARININ BOMBARDIMANI ŞİMDİYE KADAR NASIL BİR ETKİ YARATTI, YARATIYOR?

Uçakların saldırıları çok etkili. Ne kadar devam ederse bizim karadan, onların havadan vurmasıyla sonuç almamız da kolay olur. Uçaklar kent içinde ve dışında vuruyor. Biz de devam etmesini istiyoruz, buradaki insanlarımız da koalisyonun desteğinden memnun. Ancak yetmez, devam etmesi gerekir.

IŞİD TÜRKİYE'NİN DE BAŞINA BELA OLACAK

ŞİMDİYE KADAR TÜRKİYE SINIRINDAN SİZE ULAŞMIŞ HERHANGİ BİR ASKERİ YARDIM VAR MI?


IŞİD'le savaşımız başladığında Türk hükümetinden bize destek vermelerini istedik. Ancak maalesef şimdiye kadar böyle bir şey olmadı. Türkiye, IŞİD'in kendisi için tehdit olduğunu söyledi, bu nedenle Kobani'ye, YPG'ye destek vermesi gerekir. Çünkü IŞİD sadece Kürt halkının düşmanı değil, yarın Türkiye'nin de başına bela olacak, dünyanın başına bela olacak. O zaman da Türkiye'de IŞİD'e destek veren kişilerden hesap sorulacak ama o hesabın da bir anlamı kalmayacak. Bu nedenle Türk hükümeti ve halkının ismi IŞİD olan bu tehlikeye karşı Kobani'ye destek vermesi gerekiyor.

"DÜNYA IŞİD VE YPG'NİN FARKINI İYİ BİLİYOR"

TÜRK HÜKÜMETİ, "BİZİM İÇİN IŞİD'LE YPG'NİN FARKI YOK, İKİSİ DE TERÖRİST ÖRGÜTLER" DİYOR. BUNA YANITINIZ NE OLACAK?


Dünyadaki halklar, uluslararası toplum IŞİD ve YPG'nin ne olduğunu, farkını iyi biliyor. YPG, bir toplumun savunması için kurulmuş bir yapı. Kobani'de Kürt, Türkmen, Arap, Ermeni toplumlarını koruyor. YPG, Suriye'nin her tarafından kaçarak Kobani'ye sığınmış insanları savunuyor. IŞİD'i ise bütün dünya tanıyor, katliamdan başka bir şey bilmiyor. Bu nedenle "YPG ve IŞİD aynı" demek büyük bir haksızlık. Türk hükümetinde bu nedenle bu tür söylemi olanların bunu yeniden düşünmesi gerekiyor. Kimin IŞİD'e destek verdiği ortaya çıktığı gibi YPG'nin de halkını koruyan bir oluşum olduğu iyi anlaşıldı.

"KOBANİ'NİN DÜŞMESİNDEN TÜRKİYE DE SORUMLU OLUR"

ÖNCEKİ GÜN, BAŞTA DIŞİŞLERİ BAKANI JOHN KERRY OLMAK ÜZERE ABD'Lİ YETKİLİLER "HAVA SALDIRILARI KOBANİ'Yİ KURTARMAYA YETMEYECEK" DİYE AÇIKLAMALAR YAPTILAR. DEDİĞİNİZ GİBİ EĞER BİR YARDIM KORİDORU AÇILMAZ VE SİLAH YARDIMI GELMEZSE KOBANİ'NİN DÜŞMESİ TEHLİKESİ OLUR MU GERÇEKTEN?


Savaşta herşey olur, bunu inkar edemeyiz. Ancak burada gösterilen direniş, YPG ve YPJ'deki direniş ruhu gerçekten çok büyük. Öyle bir ruh ki hangi devletin, şehrin üzerine gitse düşürecek bir Güce karşı 26 gündür direniyor. IŞİD de bu direniş karşısında biliyor ki bu halkın iradesi kazanacak. Buna rağmen Kobani'nin düşmesi ihtimali var, yok değil. Bu nedenle tüm uluslararası güçlere çağrı yapıyoruz, tüm demokrat kesimlerin Kobani'ye destek vermesi gerekiyor. Kobani düşerse Şengal'de olduğu gibi büyük bir katliam olur ve bunun sorumlusu da uluslararası toplum, Türkiye devleti olur, destek vermedikleri için. Yine de YPG ve YPJ, IŞİD'in gücünün kırılması için direniyor. Ne kadar zorlansak da, şehidimiz olsa da sonuna kadar direneceğiz, IŞİD'i Kobani'den çıkaracağız. Gelecek uluslararası yardım için de memnuniyet duyarız.

"KOBANİ DÜŞERSE DİYARBAKIR DA ERBİL DE DÜŞER"

ŞİMDİYE KADAR MESUT BARZANİ VEYA PEŞMERGE'DEN BİR YARDIM SÖZÜ VEYA DESTEK GELDİ Mİ?


Şimdiye kadar gelen herhangi bir şey yok. İnsani yardım geldi, onun için de teşekkür ederiz ancak bu yeterli değil, askeri yardımın da gelmesi gerekiyor. Bize söz vermişler, sözlerinin ne zaman yerine geleceğini bekliyoruz. Kobani halkı Kürdistani bir halk olduğundan, Kobani çocukları Kürdistan'ın çocukları olduğundan Kürdistan yetkilileri ve Peşmerge'nin Kobani için sorumluluk hissetmesi, Kobani'nin düşmemesi için yardım etmesi gerekiyor. Çünkü Kobani düşerse yarın Hewler (Erbil) de düşer, Amed (Diyarbakır) de, Mahabad da.Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.