Tayyip Erdoğan'dan son dakika Kobani açıklaması
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Kobani ile önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan Kobani hakkında ne dedi, Erdoğan Kobani hakkında ne söyledi, Erdoğan'dan Kobani yorumu, Erdoğan Kobani'ye koridor açacak mı, Erdoğan'dan IŞİD yorumu, son dakika Kobani haberleri...

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin Kobani operasyonuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, JW Marriott Otel'de düzenlenen "II. Uluslararası Ombudsmanlık Sempozyumu"nda yaptığı konuşmada, ombudsmanlık kurumunun önemine değinerek başladı, ardından Kobani'ye ve ABD'nin Kobani'deki IŞİD operasyonunun Kürtlerle alakalı değil, IŞİD'le alakalı olduğunu söyledi.

ERDOĞAN, DÜN ABD OPERASYONUYLA İLGİLİ KONUŞMUŞTU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün Afganistan'dan İstanbul'a dönüşü sırasında uçakta gazetecilerin silah yardımı iddialarını dile getirmesi üzerine açıklamada bulunmuştu.
Erdoğan konuyla ilgili olarak şunları demişti:

"Son günlerde bir şeyler dolaşmaya başladı. Nedir o? PYD'ye silah desteği vermek ve PYD'ye verilecek silah desteğiyle IŞİD'e karşı burada bir cephe oluşturmak. Tamam da PYD şu anda bizim için PKK ile eştir, o da bir terör örgütüdür.

Bir terör örgütüne kalkıp da bize dost olan NATO'da beraber olduğumuz Amerika'nın böyle bir desteği, açıktan açığa söyleyerek bizden 'evet' ifadesini, yaklaşımını beklemesi çok çok yanlış olur, böyle bir şeyi bizden beklemesi mümkün değil, böyle bir şeye de biz 'evet' diyemeyiz"

Amerikan güçleri, Kobani’de IŞİD ile savaşan Kürt güçlere aptığı havadan silah ve tıbbi malzeme yardımıyla ilgili olarak. ABD Başkanı Obama'nın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı önceden bilgilendirdiğini ifade etmişti.

İşte o konuşmanın satır başları:

2002 sonundan itibaren Türkiye'de demokratikleşme adına tarihi adımlar atıldı. Kamu denetçiliği kurumunun kurulması atılan bu adımlar içinde önemli bir yer tutuyor.

Ombudsmanlık 11. yüzyılda bu topraklardan çıkmış ve Avrupa'ya yayılmış bir uygulamadır.

BAŞÖRTÜSÜ ÜZERİDNEKİ BASKI VE YASAKLAR...

Devlet öncelikli bir yapı asla yoktur insan öncelikli bir yapı söz konusu. O dönemde başkent İstanbul, Yemen'e kadar hükmediyor. Devletle birey arasındaki mesafe açıldıkça devlet zayıfladı. Devlet halkını vatandaşını bir tehdit olarak görüyorsa kendisini vatandaşına karşı korunaklı hale getiriyorsa o devlet zalim bir devlete dönüşür.

Osmanlı devletimni dünyanın en güçlü devleti haline getiren özellik halkına karşı şefkatli davranmasıdır. Selçuklu da Osmanlı da halk ile irtibatı kopardığı dönemde gerilemeye başlamış tarih sahnesinden silinmişlerdir. Devlet ve idare halk üzerinde baskıcı zalim bir yapı değil aksine kucaklayan şefkatli bir yapı olmuştur. Bu sayede adil uzun ömürlü olmuştur.

Son 12 yılda yaptığımız reformlara dikkat edelim. Özellikle başörtüsü üzerindeki baskı ve yasakları kaldırdığımızda bundan ülkenin zarar göreceği ifade ediliyordu. 12 yıl içinde tüm iddiaların tam tersi gerçekleşti. Kaldırdığımız her yasak hem bireyi hem devleti güçlendirdi.

Hiçbir devletin yasaklarla kısıtlamalarla özellikle de korkularla varabileceği bir yer yoktur. İşte onun için Türkiye daha güçlü daha adil daha huzurlu bir ülke olmak adına yasaklardan kurutlmayı hak ve özgürlüğkleri daha da genişletmeyi sarsılmaz bir hedef olarak korumaya devma edecektir.

Birey için özgürlük ne kadar haksa güvenlik de o kadar haktır. Özgürlüğün olmadığı yerde güvenlik olmaz. Bu iklisinin hassas bir dengede muhafaza edilmesi gerektiğnini hepimiz biliyoruz. Hiç bir zaman en mükemmel seviyede en ideal noktada olduğumuz iddia etmedik.

Ancak özellikle batılı dostlarımızın şuu bilmesini isterim. Türkiye bu kararlılıklarını yoğun saldırılara rağmen gerçekleştiren bir ülkedir. Korkulara, önyargılara karşı mücadele verdik. Terör örgütüne ve onun uzantısı olan siyasi partiye karşı mücadele verdik.

TWITTER'DAN TEHDİT MESAJLARI...

Bazı siyasi partiler Kobani'ye karşı taraftarlarını sokağa çağırdı. Ama ne oldu. bir kaç gün içinde 42 insan gösterilerde hayatını kaybetti. Binlerce iş uyeri yakıldı, yağmalandı. Kamuya ait araçlar kullanılamaz hale geldi. Bingöl'de iki polismiz şehit edildi.

Şimdi biz buna demokratik hak mı diyeceğiz. Dünyanın neresinde bu var? Bizi kıyasıya eleştiren o batılı ülkelere soruyorum insan hayatına kasteden bu şiddete demokratik hak diyebilirler mi? Az önce internet sosyal medya konuşuldu. Kısa süre BM genel kurulundaydım.

Bu toplantıda özellikle IŞİD denilen terör örgütünün attığı adımlar değerlendirilirken interneti ve twitter'ı kullanduığı gübndeme geldi. Bazı tedbirlerin alnması gerektiği konuşuldu.Bunu iyi ele almak lazım. Doktorun elindeki neşter hayat kurtarır katilin elindeki öldürür. Bunu ayırmamız lazım biz neşterden yana mıyız yoksa katilin elindeki bıçaktan yana mıyız? Twitter'dan tehdit mesajları yayınların başka ülkelerde nasıl sınır dışı edildiğini hepimiz biliyoruz.

BAZI SİYASİLER 'TÜRKİYE'DE BASIN ÖZGÜRLÜĞÜ YOK' DİYORLAR...

Bir süredir bazı siyasiler Türkiye'de basın özgürlüğü yok diyerek Türkiye'yi acımasızca eleştirenler var. İsrail'in katlettiği 16 gazeteci ise gündede gelmiyor. Özgürlük üzerinden her türlü aşağılık saldırıya maaruz kaldık. Okyanus ötesinden ölen çocuğun mezhebine vurgu yaparak gözyaşları döküldü. Bu gösterilerde ateşli silahla öldürülen Burak kimsenin dikkatini çekmedi. Kurban bayramında yoksullara yardım dağıtan gençler vahşice katledildiler.

Kobani için bu kadar dertliysen de Kobani dışındaki şehirler için neden en ufak bir derdin yok. Kaldı ki şu an Kobani'nin derdi yok. 200 bin Kürt bizim ülkemizde.

YAPICI ELEŞTİRİYE AÇIĞIZ AMA...

300 bin insan Suriye'de öldü. Burada bir tavır var mı yok. Konvansiyonel silahlarla ölenleri gözardı ediyorsunuz kimyasal silahla öleni gündeminize alıyorsunuz. Bunun vicdanla alakası olamaz. Benim için neticesi ölüm olan her şey suçtur. Bunların hiç bir özgürlükle ilgisi yok. Yüzüne maske takıp sivilleri katleden anlayış dünyanın hiç bir yeridne özgürlük, demokratik halk kavramının arkasına saklanamaz. Ülke olarak her türlü yapıcı eleştiriye açığız ancak çifte standartla haksız şekilde Türkiye'nin iç ve dış polistikasını yönlendirmeye hiç bir karanlık operasyona eyvallah demeyiz.

Protesto yapanın özgürlüğü kadar evladı vahşice katledilen anneinin hakkı savunulmazsa adaletsizlik doğar. Biz kimin ne dediğinden çok tarihimizin en önemlisi de vicdanlarımızın ne dediğine bakacağız.

ABD'NİN OPERASYONU KÜRTLERLE ALAKALI DEĞİL

ABD'nin operasyonu Kürtlerle alakalı değil, IŞİD'in saldırısıyla alakalı. Türkiye'nin 90'lı yıllara dönmesine müsaade etmeyiz. "


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.