Eşdeğer parça uygulaması hakkında bilmeniz gerekenler

Tarih: 2015-07-31 10:07:32

Trafik sigortası uygulamasında eşdeğer parça konusunda detaylı bilgiyi bu haberimizde bulabilirsiniz.
1 Haziran 2015 tarihinde yürürlüğe giren yeni trafik sigortası uygulamasında eşdeğer parça konusuna ilişkin birtakım düzenlemeler yapıldı. Eşdeğer Parça Belgeleme Esaslarına İlişkin Genelge ile eşdeğer parçalar belgelendirilecek ve sigorta şirketleri belgelendirilmeyen araç parçalarını kullanamayacak.

TSE, ürünü uluslararası standartlar kapsamında testlerden geçirerek 2 yıllığına belgelendirecek.

Türk Akreditasyon Kurumu veya Uluslararası akreditasyon çatısı altındaki ISOIEC 17065 standardına uygun olarak akredite olmuş kuruluşlar tarafından belgelenen yurt dışından ithal edilen parçalar ise genelge kapsamında kullanılabilecek. Sigorta şirketleri belgelendirilmiş parçalar üzerindeki etiketleri elektronik ortamda teyit edebilecek bir alt yapı kuracak.

Bir motorlu araçta yaklaşık 5 bin parça bulunuyor. Ancak gerek uluslar arası gerek ülkemizde yürürlüğe giren genelgeye göre eşdeğer belgelendirme, kazalardan en çok zarar gören metal, plastik ve aydınlatma parçalarında geçerli olacak.

Hazine’den yapılan açıklamaya göre motorlu aracın bütün parçalarının belgelendirilmesi gerekmiyor. Çalışmalar sırasında hasara en çok maruz kalan 20 parça tespit edildi ve bunlar arasında işlem hacmi yüksek, en çok hasara uğrayan ve kullanıcıların en çok şikayet ettiği parçalarla ilgili sorunlara öncelik tanındı. İlk olarak bu parçalardan kaynaklı sorunların giderilmesi amaçlanıyor.

Genelge kapsamında yurt içinde üretilen parçaların belgelendirme işlemleri genelgenin geçici maddesine dayanarak TSE tarafından icra edilecek. Hazine müsteşarlığından yapılan açıklamaya göre: Yurt dışında ithal edilen parçaların genelge kapsamında kullanılabilmesi için,  IAF çatısı altında ilgili standartlarda karşılıklı tanıma anlaşması imzalanmış olan akreditasyon kuruluşlarından ISOIEC 17065 standardına uygun olarak akredite edilmiş olan belgeleme kurumları tarafından belgelendirilmeleri gerekiyor.

İthal edilen parçalardan genelge kapsamında yurt dışında belgelendirilmemiş olanların genel kapsamında belgelendirilmiş sayılmaları, TSE tarafından onaylanmalarıyla mümkün.

Sigorta şirketi ile menfaat sahibi arasında eşdeğer parçanın vasfı konusunda bir anlaşmazlık olduğunda, ihtilaf Sigorta Tahkim Komisyonu ya da yetkili mahkemeler nezdinde çözüme kavuşturulacak.

Genelge ile motorlu araç sigortalarına ilişkin mevzuatta eşdeğer parça kullanılmasına izin verilen durumlarda, sigorta eşdeğerlik belge bilgisi ile takibe esas sayı bilgisini içerecek etiketler dahil edilecek.
 
En fazla hasar gören parçalar belgelendirilecek

Yeni düzenlemeye göre en fazla hasara maruz kalan ve değişme talebi yüksek olan parçalara ağırlık verildi. Bu parçaların hem üretiminin hem de satışının mevzuata uygun bir tesiste gerçekleşmesi gerekli. Genelge kapsamında en çok hasar gören 20 parça belirlenip sigorta sektörüyle paylaşılarak içlerinde en çok zarara uğrayan ve menfaat sahiplerinin şikayetlerine neden olan parçalarla ilgili sorunların giderilmesi amaçlandı.
Türkiye Sigorta Birliği tarafından yapılan açıklamaya göre, 20152 sayılı Genelge ile birlikte motorlu araç sigortalarında kullanılacak eşdeğer parçanın Genelge’de belirlenen esaslara göre belgelendirilmiş olması şart.

Orijinal yedek parçalar dışında kalan parçalar, fonksiyonellik, malzeme özellikleri ve tasarım ölçütleri bakımından teste tabi tutularak standartlara uygunluğu belirlenecek, aracın montajında kullanılan yedek parçalarla eşdeğer olup olmadıkları kontrol edilerek belgelendirilecek. Belgelendirme 2 yıl süreyle Türk Standartları enstitüsü tarafından yürütülecek.

Sektöre güven artacak

Sistemin sağlıklı işleyebilmesi için gerekli yasal çalışmalar ve alt yapılar tamamlanmış durumda. Sigorta kapsamında olan hasarlarda sertifikalı eşdeğer parça kullanımı ile maliyet kontrolü sağlanırken hizmet kalitesinde de artış görülecek. Bu da sigorta sektörüne olan güveni daha da arttıracak.

Yapılması zorunlu olan trafik sigortasının yanı sıra kasko sigortası da yaptırmayı veya yenilemeyi düşünüyorsanız, Koalay.com’un kasko değer listesi sayfasına girerek aracınızın kasko değerini öğrenebilir, cevap vereceğiniz 5 soru ile 3 dakikada en uygun trafik sigortası ve kasko sigortası teklifini alabilirsiniz.

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.