Kültür Ve Turizm Bakanı Çelik, Twitter Üzerinden Önemli Açıklamalarda Bulundu

Tarih: 2014-06-28 17:03:07

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Partiler 'uzlaşma' ya da 'çatıda birleşme' adına siyasi fikirden koparsa siyasi şirkete dönüşürler” dedi.Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, resmi twitter hesabından açıklamalarda bulundu....
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, “Partiler 'uzlaşma' ya da 'çatıda birleşme' adına siyasi fikirden koparsa siyasi şirkete dönüşürler” dedi.
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, resmi twitter hesabından açıklamalarda bulundu. Çelik, partileri siyasetsizleşme temelinde uzlaştıkları zaman kurulan çatı, toplumun sütunlarından yoksun olacağını belirterek, şunları kaydetti:
“Bugünler siyaset, siyasi fikir, uzlaşma, siyasi parti gibi kavramları yeniden düşünmek için verimli imkanlar sunuyor. Siyaset, siyasi fikir olmadan yapılmaz. Siyaset felsefesi olmayan yapı siyasi parti olamaz. Siyasetin karşı karşıya olduğu tehlikeler sadece siyasetin dışından askeri darbe gibi türemez. Asıl tehlike siyasetin içinden türer. Siyasi parti, fikrini, iddiasını toplumsal kesimlerle bölüştürdüğü oranda başarılı olur. Böylece kitle partisine dönüşür. Siyasi fikir adına dar kalıplar içinde kalmak siyasi partiyi kitle partisi hedefinden uzaklaştırır ve bir tür siyasi cemaate çevirir. Bunun tersi de tehlikedir. Kitlelere ulaşmak adına siyasi fikirden boşanmak da siyasetsizleşmedir. Partiler "uzlaşma" ya da "çatıda birleşme" adına siyasi fikirden koparsa siyasi şirkete dönüşürler. Birbirine zıt siyasi fikirleri olan partilerin uzlaşma çatıda buluşma adına siyasi fikirleri askıya almaları siyasetsizleşmedir. Partiler siyasetsizleşme temelinde uzlaştıkları zaman kurulan çatı, toplumun sütunlarından yoksun olur. Ortaya çıkan şey de uzlaşma olmaz, sadece şirketleşme olur. Halkı karar verici özne değil, tüketici nesne olarak algılamak olur. Bugün yaşanan, birbirine zıt milliyetçi ideoloji ve sosyal demokrat? ideoloji ile çatı kurarak siyaseti reddetmektir; siyaseten iflastır.”

Yorum Gönder

DİKKAT!

x

Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.