Sınavda başarılı olmanın yolları - Sınavda yapılması gerekenler nelerdir?
Sınavda başarılı olmak için neler yapmalı neler yapmamalıyız. Sınava girerken yapılması gerekenler nelerdir. Merhaba arkadaşlar neredeyse tüm hayatımız sınavlarla geçiyor, sizler için en çok merak ettiğiniz; sınavda başarılı olmanın sırları nelerdir, sınavlarda başarılı olmanın yolları rehberlik, sınavlarda başarılı olmanın yolları nelerdir, cevap sınavlarda başarılı olmanın yolları nelerdir ve sınavda başarılı olma teknikleri gibi sorularınıza haberimizde cevap bulabilirsiniz.
Sınavlarda Şunlara Dikkat Edin!
 
Sevgili Öğrenciler,

SBS'de ve ÖSS'de uygulanan testler, “çoktan seçmeli” sorularla hazırlanmaktadır. Bu tür testlerin amacı, bilmeniz gereken bilgileri fazla ayrıntıya inmeden ölçmeye çalışmaktır. Çoktan seçmeli sorularla hazırlanan sınavlarda biraz şans faktörü de varmış gibi görülür.  Oysa bu durum kesinlikle aldatıcıdır.

Sınav sonuçlarını asla şansa bırakmayın. Ancak başarı için bilgilerimizi artırmak ne kadar önemliyse bu sınavların tekniğini kavramak da o ölçüde etkili olabilir. 

Test tekniğini iyi kavrayan bir öğrenci, bilgilerinin yetersiz kaldığı durumlarda, bilgilerine zekâlarını da katarak, beklenen puandan daha fazlasını alabilir.  

Bilgilerinizin ve yeteneğinizin elverdiği en yüksek düzeyde puan alabilmeniz için sına** sırasında test çözerken dikkat etmeniz gereken bazı teknikleri şimdiden deneyerek sına** hazırlığını daha bilinçli yapmanızı öneriyoruz:  

**  “Anlamak, bir soruyu yapmanın yarısıdır.” derler. Test sorularının çözümünde dikkat edeceğiniz en önemli nokta, yöneltilen soruyu (soru kökünü) iyi okumak ve neyin sorulduğunu iyi anlamaktır.  

**  Çoğu zaman soru kökü, doğru yanıtın hangisi olabileceği konusunda ip uçları da verebilir. Bir soruyu iyice anlamadan kesinlikle o soruyu çözmeye başlamayın. 

**  Soru kökü “değildir”, “yanlıştır”, “olamaz”,”yoktur” gibi olumsuz anlatımlar taşıyabilir. Zihniniz olumlu soru türlerine koşullandığı için sorudaki olumsuz anlatımı gözden kaçırabilirsiniz. Bu nedenle soru kökünün son cümlesinde ne istendiğine, altı çizili sözcüklere ve olumsuz anlatımlara çok dikkat edin.  

**  Doğru yanıtı bulduğunuzu sanarak, diğer seçenekleri okumaktan vazgeçmeyin. Çünkü çeldiricilerin güçlü olduğu sorularda ilk bulduğunuz ve doğru gibi görülen yanıt, sizi yanıltabilir. Bazen bu yüzden yapabileceğiniz bir soruyu yanlış işaretleyebilirsiniz. Bu nedenle asla yanıtlarınızı aceleye getirerek vermeyin. 

**  Soruları sırayla çözün ve her soruyu mutlaka okuyun. Bir soruyu hızlı hızlı birkaç defa okuma yerine bir defa ama anlayarak okuyun. Elbette yine anlamadığınız zaman tekrar dikkatle okumanız gerekecektir. Ancak bir soruya takılıp kalarak başka sorulara ayırmanız gereken zamanı orada harcamayın. 

**  Anlamadığınız ya da size zor geldiğini görerek yapamayacağınızı düşündüğünüz sorular olursa bunları ikinci tura bırakın. Bütün soruları bitirdikten sonra bunları ikinci turda  yapabilirsiniz. Eğer birkaç soruya gereğinden çok zaman harcamazsanız yapamadığınız sorulara dönmek için mutlaka ikinci tura zamanınız kalacaktır. 

**  Vereceğiniz yanıttan emin olmadığınız soruları da hemen işaretlemeyin; ikinci tura bırakın. O soruda daha fazla zaman kaybetmemek için daha sonraki soruya geçin.  

**  İkinci tura bıraktığınız soruların çözümünde doğru yanıta ulaşmak için kesinlikle yanıt olmayacağına inandığınız seçenekleri eleyerek doğruyu bulmaya çalışın.  

**  Seçenekleri ikiye indirdiğinizde doğruya daha yakın sayılırsınız. Ancak dört seçenekten yalnız bir seçeneği eleyebiliyorsanız o soruyu boş bırakmanız sizin yararınıza olacaktır. 

**  Hiçbir zaman sorulara rast gele yanıt vermeyin. Hiç kimse kalan soruların yanıtlarını rast gele atarak başarılı olamaz.  

**  Çoktan seçmeli sınavlarda 3 yanlış 1 doğruyu götüreceği için kesinlikle yapamadığınız soruları boş bırakın. Hiç değilse yaptığınız doğrulara zarar vermemiş olursunuz. Unutmayın, amacınız daha çok doğru yapmaktır; ama aynı zamanda daha az yanlış yapmak da çok önemlidir. 

**  Sorulara ön yargılı yaklaşmayın. “Ben bu soruyu yapamam.”  Ya da “Bu soru çok zor; üzerinde durmaya değmez.” gibi cesaretinizi kırıcı davranışlardan kaçının. Diğer yandan “Canım bu da sorulur mu? Ben bunu hemen yaparım.” diyerek soruları hafife de almayın. Her iki tavır da yanlıştır. 

**  Her dersin soru özelliklerinden yararlanmasını bilin. Matematik ve Fen Bilgisi sorularında bazen seçenekleri sağlayarak da doğruyu bulabilirsiniz. Zamanınız kalırsa atarak yanıtlamak yerine seçeneklerle sağlama yapmayı deneyebilirsiniz.  

**  Geometrideki şekiller, aslında soruyu daha kolay anlamanız için size bir ipucu vermektedir. Önemli olan şekillerden yararlanmasını bilmektir.  

**   (Örneğin bir üçgen verilmişse bunun açıları ve diğer özellikleriyle ilgili bir şeyler yapmaya çalışın. Çizeceğiniz bir yardımcı doğru, size birçok fırsatlar ve yeni düşünme yolları verebilir.) 

**  Başaracağınıza inanın. Eğer buna inanmazsanız başarılı olamazsınız. Çalışıyorsanız, kendinize güveniyorsanız, öğrenme gücünüzü biliyorsanız neden başarılı olmayacaksınız. Herkes harcadığı emeğin karşılığında mutlaka bir şeyler elde edecektir. 

**  Sınavlar, bir kişilik testi değildir; sadece öğrendiğiniz ya da öğrenemediğiniz bilgileri ölçmeye yarar. Bu nedenle  sına** sonuçlarını abartmayın. Sonuçlar ne olursa olsun onu doğal karşılamayı öğrenin.  

**  Başarılı olduğunuzda sakın şımarmayın;  iyi geçmeyen bir sına** sonunda ise kesinlikle umudunuzu yitirmeyin. Ama her başarısızlıktan kesinlikle bir ders çıkarmayı da alışkanlık haline getirin. Çünkü gerçek sınavdan önce gireceğiniz sınavların hepsi adı üstünde denemedir.  

**  Her sınavdan sonra kesinlikle bir değerlendirme yapın! Yanlış yanıtladığınız soruları önemseyin. Sınavlarda asıl amacın sizin eksikliklerinizi bulmak olduğunu her sınavın bu eksikleri görme fırsatı verdiğini düşünün.  

**  Yanlış soruları niçin yanlış yaptığınızı araştırın. Bir daha benzer bir soruyla tekrar karşılaştığınızda yine yanlış yapmamak için konuyu tekrar edin, öğretmenlerinize sorun ve mutlaka öğrenin.  

**  Yanlışlarınıza üzülmeyin; ama aynı yanlışı bir daha yapmamak için yanlış yaptığınız soruyu mutlaka öğreninceye kadar denetleyin.  Her  testin, her sınavın sonunda bilemediğiniz sorularla daha çok ilgilenin. Böylece giderek daha az yanlış yaptığınızı göreceksiniz. 

**  Soruları sadece bakarak yapmaya çalışmayın. Matematiksel işlemleri sadece zihinsel yolla yapmayın. Çözüm sırasında aklınızla düşünürken kaleminizi de birlikte kullanın. Bu bir yardımlaşmadır.  

**  Bir soruyu seyrederek anlamanız daha zor olabilir. Aklınızı, gözünüzü ve kaleminizi birlikte kullanın. Böylece soruyu hem daha kolay anlayacak hem de daha kolay çözeceksiniz. 

**  Fen Bilgisi sorularında şekillerden, grafiklerden yararlanmasını bilin. Resim, şekil ya da bir grafikle desteklenen sorular sizin için avantajdır. Çünkü bu tür sorular eğer görebilirseniz bir çok ipucuyla doludur; daha iyi anlamanız için görsel öğelerle somutlaştırılmıştır. Bunlardan yararlanmak işinizi kolaylaştıracaktır. 

**  Türkçe sorularındaki uzun paragraflar, özellikle okumayı az seven öğrencileri ürkütür. Oysa uzun paragraflar, doğruyu bulabilmeniz için size daha çok yol gösterecek bir soru kökü demektir.  Paragraftaki düşünceleri basite indirgeyerek kendi sözcüklerinizle anlamaya ve anlatmaya çalışın. Bu tür sorulardan asla korkmayın ve kendinizi bunların zor olduğuna koşullandırmayın. 

**  Sosyal Bilgiler soruları da kesinlikle ezber soruları değildir. Genellikle bilgilerinizi yorumlamanızın istendiği sorulardır. Öyleyse okuduğunuz konuları asla ezberlemeye çalışmayın. Ezberlediklerinizi hemen unutursunuz; ama öğrendikleriniz kalıcıdır. Önemli olan, öğrendiğiniz konuları yorumlamanız ve onlardan yeni sonuçlar çıkarabilmenizdir. 

**  Kendinizi kimseyle karşılaştırmayın. Çünkü herkesin özellikleri, öğrenme gücü, olanakları ve ortamı farklıdır. Herkes ayrı bir insandır, elbette farklılıklar olacaktır.   

**  Başarıyı da başarısızlığı da abartmayın. Bir sınavda başarılı olmak ya da bir dersten başarısız olmak hiçbir zaman hayattaki başarının ölçüsü olamaz. Önünüzde gireceğiniz daha pek çok sınavlar bulunduğunu unutmayın.  

**  Sınavlar bir yarışma değildir. Kimseyle yarışmayın. Ama kendinizi daha da geliştirerek her sınavda kendinizle yarışın. Sına** hazırlığını bir gerginlik ve stres haline getirmeyin; bunu olağan ve zevkle yaptığınız bir öğrenme süreci olarak görün. Kendinizi aştığınızda, attığınız her adım zaten sizi başarıya ulaştıracaktır. 

**  Dershaneden olabildiğince fazla yararlanmaya bakın. Hem derslerde hem ek çalışmalarda hem de uygun zamanlarda öğretmenlerinizin desteğini alın. 

**  Bütün bu yöntem ve teknikleri alışkanlık haline getirerek sına** başarınızı zamanla artırdığınızı göreceksiniz.  Çünkü bu da bir öğrenme ve beceri kazanmadır. Test çözerken kazanacağınız alışkanlıklar daha sonra işinize çok yarayacaktır

**  Buradaki açıklamaları her sınavdan önce mutlaka bir kaç kere okıuyun; anladıklarınızı sına** sırasında uygulamayı öğrenin. Çünkü sadece bir kere okuyup geçerseniz, okuduklarınız kalıcı olmaz;  davranış değişikliğ kazanmakta zorlanırsınız.

Bu yazı sizlere bir broşür olarak da dağıtıldı. Teknikleri iyi kavramak için her sınavdan önce bunlara ir kere daha göz atın. Göreceksiniz bu yöntemler hem size daha fazla puan getirecek hem de kendinize olan güveni artıracak.

Sınavlarda ve hayatta doğru seçenekleri işaretleyebilmeniz umuduyla hepinize başarılar diliyorum. 

Mustafa Koç 

Sınavlara uygulanabilecek bazı hücum metotları vardır. Bunları uygulamanız başarınızı artıracaktır. 

1-Bir bölüme başlamadan önce, o bölümü hızla gözden geçirin.
Başlayacağınız bölümü cevaplamadan önce 10 saniyenizi 0 bölümün yer aldığı sayfaları hızla gözden geçirmeye ayırın. Böyle bir işlem testin yapısındaki ve soru sayısındaki değişikliğe karşı uyanık olmanızı ve kendinizi değişikliklere karşı yeniden düzenlemenizi sağlayacaktır. 
Hiçbir sınav tekniği bir sınavdaki tempo kadar önemli değildir. Sınavınızı değerlendiren bilgisayar son derece duyarsız bir araçtır. Sadece şu basit formülü algılamaya göre programlanmıştır.Yani;
Puan = Doğru Cevap Sayısı- Her 1 yanlış için 1/4 puan

2-Hız ve isabet arasında uygun bir denge kurun.
Çok hızlı çalışıp hata yapmak uygun değildir. Çünkü yanlış cevaplardan puan alamaz, tam tersine puan kaybedersiniz. Diğer taraftan, aşırı dikkatli olarak her soru üzerinde fazla zaman harcamak da yeterli puanı toplamanızı engelleyecektir.

3-Bir soruda belirli bir süre geçtiği halde çözüme ulaşamazsanız soruyu bırakın.
Sınavlarda soruların ağırlık derecesi farklı ancak bütün soruların puan değeri aynıdır. Zor sorulara ek Puan verilmez. Bu sebeple bir soru üzerinde makul bir zaman harcadığınız ve doğru olduğuna inandığınız bir çözüme ulaşamadığınız takdirde, bu soru üzerinde çalışmaya devam etmek yerinde değildir .Uygun olan bu soruyu bırakıp, bölümdeki diğer sorulara geçmektir.

4-Herhangi bir soruyu Üzerinde zaman harcamak gerektiği ve karışık gözüktüğü için otomatik olarak atlamayın.
Sınavda karşılaşacağınız soruların büyük çoğunluğu analize ihtiyaç gösterir Eğer üzerinde zaman harcanması gerektiğini düşündüğünüz her soruyu atlarsanız, kısa bir süre sonra çok az soruyu cevaplandırmış olarak, bölüm sonuna varırsınız.

5-Yanınızda bir saat bulundurun ve bunu test süresine göre ayarlayın.
Zamanı kullanmak geçen her dakikanın farkında olmak ve her dakikadan en üst düzeyde yararlanmak demektir.
 
6-Zihninizin dağılmasını önleyin. Eğer bölümler arasında kısa bir dinlenme aralığı vermenize imkan varsa zihninizi programlı bir şekilde dinlendirin ve bu süreyi aşmayın.
Zaman hem dostunuz, hem düşmanınızdır. Eğer zamanı bilinçli ve planlı bir şekilde kullanırsanız başarınızı yükselir ve bilinçsiz kullanırsanız kaybedersiniz.
Sınavda başarılı olmak için saate 5 veya 10 saniyede bir bakarak sadece zamanın farkında olmanız yetmez, esas olarak zamanı kendi amacınız ve planınız doğrultusunda kullanabilmeniz gerekir.

7-Geçen zamanla aşırı ilgilenmeyin.
Her bölüm içinde zamanı kontrol etmemizin mümkün olduğu elverişli noktalar vardır. Örneğin bir bölümdeki çalışma hızınızı her beş soruda bir kontrol edebilirsiniz. 

8-Sorulan soruya cevap olamayacak seçenekleri eleyin.
Unutmayın ki, doğru cevap birbirine benzeyen ve doğru olmayan bir grup seçenek arasında gizlenmiştir.

9-Tahmin etmeniz gerekirse, hızlı tahminde bulunun ve fikrinizi değiştirmeyin.
Bu anahtar iki temele dayanır. Eğer tahminde bulunmak gerekiyorsa, bunu yapmak gerekir. Sürekli düşünmekten yorgun düştüyseniz ve iki seçenek arasında doğru cevap olması yönünden bir fark göremiyorsanız o zaman tahminde bulunacaksınız.Yapılan araştırmalar ilk tahminlerin, ikinci tahminlerden daha isabetli olduğunu ortaya koymuştur. Bunun sebebi muhtemelen tahmin noktasına varılıncaya kadar yapılan analitik akıl yürütmedir. 
 
10-Üçlü bir zincir kurulabilir, ancak dörtlü zincirin bir yerinden kırılması gerekir.
Test sınavlarında, cevap kağıtlarıyla ilgili gerçeklere dayanan tek bir teori vardır. Sınava girmiş herkes bir sırada 5 tane A cevabının alt alta gelmesinden oluşan zincirlerden kaçınır. Her ne kadar dörtlü veya beşli bir zincir teorik olarak mümkünse de, böyle bir zincire şimdiye kadar hiç rastlamadığımızı rahatlıkla söyleyebiliriz.
Eğer cevap kağıdınızda dört veya daha fazla cevabın aynı seçenekte toplandığını görürseniz, o diziyle ilgili çalışmanızı gözden geçirin, çok büyük bir ihtimalle en az birinin yanlış olduğunu bulacaksınız.

11-Cevap kağıdında cevapları bütünüyle doldurarak, uygun boşlukları taşırmadan ve koyu olarak işaretleyin.
Cevap kağıdında makinenin yanlış okumasına sebep olacak her türlü işaretten kaçının. Her soru için sadece bir tek cevap işaretleyin.Cevap kağıdını atlayarak kodlamak sık rastlanan hatalardan biridir. Sıralamadaki bir atlama veya bir soruya iki cevap işaretlenmesi soru kitapçığı ile cevap kağıdındaki sayıların birbirini tutmamasına ve sınavda mutlak bir başarısızlığa sebep olur.

12-Cevaplarınızı, cevap kağıdına gruplar halinde kodlayın. 
Soru kitapçığından her sorunun ayrı ayrı okunup, doğru cevabının bulunduktan sonra, cevap kağıdına kodlanması hemen hemen bütün sınava girenlerin yaptığı ortak hatadır. Her soru için soru kitapçığından cevap kağıdına, cevap kağıdından soru kitapçığına gidip gelmek hem ciddi bir zaman kaybıdır, daha da önemlisi hem de dikkat yoğunlaşmasını kesen ve kopartan önemli bir engeldir Grup halinde kodlama yapmak için mutlaka beş soruyu cevaplandırmak gerekmez, sayfa sonları da uygun bir cevaplama aralığıdır.
Kodlama süreleri zihninizi dinlendirmek için kullanacağınız bir dinlenme aralığı olarak da kullanılabilir.

13-özel bir kodlama sistemi geliştirerek soru kitapçığı üzerinde işaretleyin.
Böyle bir sistem geliştirmenin birinci yararı doğru cevapları belirlemektir. Değiştirdiğiniz cevaplar, atladığınız sorular ve tekrar gözden geçirmek istediğiniz cevap ve sorular için de farklı kodlarınız olmalıdır. Böyle bir sistem geliştirmek; neyi yapıp, geride neyi, hangi durumda bıraktığınızı kolayca görmenizi sağlayacaktır. Ayrıca cevap kağıdı üzerinde herhangi bir hata yaptığınızı fark ederseniz, geriye dönüp bu hatayı kolayca telafi etmenize imkan verecektir.

14-Giriş sınavlarında bazı çok güç sorular vardır.
Bütün soruları doğru cevaplama beklentisi içinde olmayın.Gerek kolejlere, gerekse üniversitelere giriş sınavları öğrencilerin başarı düzeyini ölçmeyi değil, onlar arasında bir sıralama yapmayı amaçlamaktadır. Bu sebeple giriş sınavlarındaki bütün soruları cevaplamayı beklemek doğru değildir.

15-Muhtemelen sınavda büyük bir zaman baskısı ile karşılaşacaksınız. Buna hazırlıklı olun.
Okulda daha önce cevaplandırdığınız sınavlarda büyük bir ihtimalle soruların bütününü veya büyük bir bölümünü cevaplama imkanına sahip olmuş olabilirsiniz. Giriş sınavlarında ise zamana karşı yarışacaksınız. Zaman baskısı soruların güçlük derecesini yükseltecektir.

Hayatınızın başarılarla dolu olması dileğiyle...

Kaynak:

www.dersimiz.com
Ömer KARAYILAN
Tarih Öğretmeni
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.