23. Haklar Faslı Çalişma Grubu Toplantısı…(1)
Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu, “Bugün 17 tane fasıl siyasi sebeplerle AB Konseyi ve bazı üye ülkeler tarafından tek taraflı engellerle bloke edilmiştir. Biz istiyoruz ki AB’den beklentimiz Türkiye’deki bu gelişmeler karşısında diğer aday ülkelere olduğu gibi Türkiye’ye de yaklaşımın objektif, adil ve sonuç odaklı ve bu müzakere sürecinin de somut bir takvime bağlanmasını arzu ediyoruz” dedi.
AB ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ve AB Komisyonu’nun Genişleme ve Komşuluk Sorumlusu Üyesi Stefan Füle’nin katılımıyla “23. Haklar Faslı” Çalışma Grubu toplantısı gerçekleşti. AB Bakanlığı’nda gerçekleşen toplantıda konuşan Bakan Çavuşoğlu, 23. fasıl yargı ve temel halklar faslının 3’üncü çalışma grubu toplantısı için biraraya gelindiğini belirterek, “Avrupa Komisyonu 2011-2012 Genişleme Strateji Belgesi’nde önerilen pozitif gündem süreci kapmasında yürütülen 23. Fasıl çalışma toplantılarının ilki 17 Mayıs 2012 yılında Ankara’da, ikincisi ise 23 Kasım 2012 yılında Brüksel’de gerçekleşmiştir” diye konuştu.
“TÜRKİYE SON 3 YILDA ÇIKARMIŞ OLDUĞU 5 YARGI REFORMU VE DEMOKRATİK PAKETLERİYLE YARGI VE TEMEL HAKLAR ALANINDA BÜYÜK BİR MESAFE KAYDETMİŞTİR”
Toplantıda iki önceliği ön plana çıkaracaklarını kaydeden Çavuşoğlu, şöyle konuştu:
“Söz konusu önceliklerden ilki 23. Yargı ve temel haklar faslına ilişkin resmi açılış kriterlerinin tarafımıza iletilmesi hususu. İkincisi ise Türkiye tarafından yerine getirilen gayri resmi açılış kriterlerinin AB Komisyonu tarafından da teyididir. Bizim için reform sürecimizin Avrupa Komisyonu açısından da genişleme stratejinin dönüm noktaları, 23. Yargı ve temel haklar ile 24. Adalet , özgürlük ve güvenlik fasılları oluşturmaktadır. 23. Fasla ilişkin tarama toplantıları 2006 yılında tamamlanmıştı. Ancak üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen tarama sonucu raporu ve 23. Fasla ilişkin resmi açılış kriterleri tarafımıza iletilmemiştir. Şunu da belirtmek isterim. Resmi açılış kriterlerinin tarafımıza iletilmemesi ve Güney Kıbrıs Rum kesiminin siyasi sebeplerle bu faslın açılmasını bloke etmesine rağmen biz Türkiye Cumhuriyeti olarak ve AK Parti Hükümeti olarak reform sürecinden hiç taviz vermeden yolumuza devam ettik ve bu alanlarda da önemli ilerlemeler kaydettik. Bu bağlamda çalışma grubu toplantısında ikinci önceliğimiz gayri resmi açılış kriterleri açısından kaydettiğimiz bu ilerlemeler olacaktır. 1 Mart 2014 itibariyle Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi İhlallerinin önlenmesine ilişkin eylem planının resmi gazetede yayımlanmasıyla 23. Fasla ilişkin 6 gayri resmi açılış kriterinin tamamı hayata geçirilmiş bulunmaktadır. Türkiye son 3 yılda çıkarmış olduğu 5 yargı reformu ve demokratik paketleriyle yargı ve temel haklar alanında büyük bir mesafe kaydetmiştir. Ayrıca yine insan hakları konusunda kurumsallaşma çalışmalarımız, Türkiye İnsan Hakları Kurumu, Kamu Denetçiliği Kurumu ve Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru mekanizmasının hayata geçirilmesiyle birlikte bu çalışmalarımız meyvelerini vermeye başlamıştır.”
“ TUTUKLULUK ORANININ 2014 YILI İTİBARİYLE YÜZDE 14.3’E DÜŞMÜŞ”
Çalışmaların somut yansımalarına ilişkin iki istatistikî veriyle ilgili Bakan Çavuşoğlu, “Birincisi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi istatistikleridir. 2013 yılı istatistiklerine göre Türkiye AİHM nezdinde başvuru sayısı bakımından 10 bin 931 başvuru sayısı ile uzun süredir yer aldığı 2’inci ülke sırasından 5’inci ülke sırasına yükselmiştir. Bu önemli bir gelişmedir ama bununla yetinmemiz mümkün değil. Bu anlamda AİHM’ye başvuru sayısı bakımından çok daha iyi bir noktaya gelmemiz için çalışmalarımıza devam etmemiz lazım. İkincisi ise yargı reformları neticesinde yine Adalet Bakanlığımızı yakından ilgilendiren 2006’da yüzde 48.9 olan tutukluluk oranının 2014 yılı itibariyle yüzde 14.3’e düşmüş olmasıdır. Siyasi engellemelerin ortadan kalkması durumunda bugün Türkiye 23. Faslı, 23. Yargı ve Temel Haklar Faslını müzakerelere açabilecek duruma gelmiştir” değerlendirmelerinde bulundu.
Türkiye’nin ciddi dönüşümden geçtiğini ve AB’ye uyum sürecinin kazandırdığı ivme ile daha demokratik, çağdaş, istikrarlı bir ülke haline geldiğini bildiren Çavuşoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Türkiye’deki kaydedilen bu gelişmelerin müzakere sürecine yansıdığını tam olarak yansıdığını söylememiz mümkün değil. Bugüne kadar 14 tane faslı açabildik. Sadece 1 fasıl Bilim ve Teknoloji Faslı geçici olarak kapanmıştır. Bugün 17 tane fasıl siyasi sebeplerle AB Konseyi ve bazı üye ülkeler tarafından tek taraflı engellerle bloke edilmiştir. Biz istiyoruz ki AB’den beklentimiz Türkiye’deki bu gelişmeler karşısında diğer aday ülkelere olduğu gibi Türkiye’ye de yaklaşımın objektif, adil ve sonuç odaklı ve bu müzakere sürecinin de somut bir takvime bağlanmasını arzu ediyoruz. Biz Türkiye olarak bu süreçte bugüne kadar nasıl üzerimize düşeni yaptıysak bundan sonraki süreçte de gerek AB Bakanlığımız ve tüm Bakanlıklarımız ve kurumlarımızla birlikte açılış ve kapanış kriterlerini yerine getirmek için üzerimize düşeni yapmaya devam edeceğiz.”
“2014’ÜN TÜRKİYE’DE AB YILI OLMASI İÇİN HEP BİRLİKTE STK’LARLA YAPACAĞIMIZ ÇALIŞMALARLA BAŞARACAĞIMIZA İNANIYORUZ”
Füle’nin Genişlemeden Sorumlu Komiser olduğundan bu yana müzakere sürecine ivme kazandırmak için ve sürecin adil ve dengeli geçmesi için çaba sarf ettiğini söyleyen Çavuşoğlu, kendisine teşekkür etti. Bakan Çavuşoğlu, “AB’ye tam üyelik yolunda attığımız adımların karşılığını almamız hem bizim için önemlidir. Hem de AB için önemlidir. Çünkü biz bu süreci kazan kazan formülüyle devam etmesini arzu ediyoruz. Sayın Başbakanımızın sene başında ilan ettiği gibi yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarla 2014’ün Türkiye’de AB yılı olması için hep birlikte STK’larla yapacağımız çalışmalarla başaracağımıza inanıyoruz. AB’den de beklentimiz bu çalışmaların karşılığı olarak bazı fasılların bu yıl içinde açılması ve özellikle 23 ve 24’üncü fasılların açılmasını arzu ediyoruz” diye konuştu.
Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.