BURUN ESTETİĞİ OPERASYONU ÖNCESİ SORULAR

   Rinoplasti (Burun estetiği ) operasyonunda acı duyar mıyım? Burun estetiği operasyonu sırasında genel anestezi altında olacaksınız. Bu nedenle cerrahi müdahale süresinde acı hissetmezsiniz. Operasyon sonrası birkaç gün boyunca ağrı kesici verilir. Fakat birçok hastada ağrı şikayeti olmamakta, bu nedenle sadece ağrı kesici içmekle yetinirler. Çok nadir de olsa ilk gece çok daha etkili bir ağrı kesici kullanmak isteyen hastalar da çıkabilmektedir. Operasyon sonrasındaki ilk gecede burundan nefes almak çok zor olabilmektedir. Fakat bu durum birkaç gün içinde geçmektedir. Sarkık kolumella nedir? Kolumella; üst dudağın üzerindeki her iki burun deliğinin tam ortasındaki kısma verilen addır. Profilden bakıldığında kolumella sarkık görünüyorsa, sarık kolumella olarak tanımlanır. Rinoplasti sırasında sarkık kolumella düzeltilir, yüze genç ve dengeli bir hava katılır.

  Burun estetiği ameliyatında hangi komplikasyonlar meydana gelebilir? Bütün ameliyatlarda belirli oranlarda risk vardır. Doktorunuzun vazifesi bu riskleri idare etmek ve bu konuda sizi aydınlatmaktır. Burun estetiği operasyonlarında genellikle aşırı kanama vb. riskler çok nadir olarak görülür. Çok nadir olsa da aşırı kanama, operasyondan bir iki saat içinde oluşur. Bu durumda öncelikle ameliyatı yapan doktorunuza ulaşmalı., hatta doğrudan ona görünmelisiniz. Burun estetiği ameliyatımı farklı bir yüz ameliyatıyla birleştirebilir miyim? Genellikle burun ve yüz ameliyatları birleştirilerek yapılabilir. Örneklemek gerekirse göz kapağı kaldırma veya gözlerdeki kaz ayağı bölgesi operasyonu ile burun estetiği ameliyatını birleştirerek yaptırabilirsiniz. Buradaki tek dikkat edilmesi gereken konu her iki operasyon için ayrı ayrı muayene ve tetkikler yaptırmanız gerektiğidir. Burun estetiği olan diğer hastalarla konuşmak isteğim doktorum tarafından nasıl karşılanır? Kesinlikle burun estetiği geçirmiş hastalarla konuşmak, genelde bütün cerrahların desteklediği bir konudur. Ve oldukça makul ve mantıklı bir istektir. Sağlık sigortası Rinoplasti (burun estetiği) operasyonu ücretini karşılar mı? Sigortanın burun estetiği operasyonunun ücretini karşılaması bazı durumlarda gerçekleşebilir. Bu durumlar kesinlikle sağlık zorunluluğu olan durumlar için geçerlidir. Burun kemiğinde meydana gelen kırılma sonucu hastanın nefes alması ile ilgili ortaya çıkan problemler bu duruma örnektir. Burun kemiğinin kırılması sonucu nefe alma probleminin giderilmesi ile ilgili olan kısım sigorta tarafından ödenebilirken, bedelin ne kadarının sigorta tarafından karşılanacağını mutlaka sigortanıza sormalısınız. Ayrıca yapılacak operasyon tamamen estetik amaçlı ise sigorta bu operasyonun ücretini ödemeyecektir. Bu nedenle burun estetiği operasyonu öncesi operasyon ücreti konusunu, yapılacak olan ilk muayene sırasında konuşmanızda yarar vardır.

  Nefes alma problemim için yapılacak olan cerrahi müdahale sırasında, burnuma da estetik müdahale yaptırsam? Burnunuzdaki nefes alma problemi zorunlu sağlık müdahalesidir, fakat dış görünümüne yapılacak olan müdahale estetik ve kozmetik amaçlıdır. Bu nedenle dış görünüş için yapılacak olan müdahalenin parasını sigorta karşılamaz. Uyuşturucu bağımlılığı nedeni ile burun deliklerinin arasında boşluk meydana geldi. Bu boşluk doldurulabilir mi? Meydana gelen boşluk doldurulabilir. Bu cerrahi müdahaleye septal perforasyon adı verilir. Fakat % 100 başarı söz konusu değildir. Burnun ön tarafında ve küçük olan delikler kolayca doldurulabilirken, burun içindeki delikler büyüdükçe onarma işlemi de zorlaşmaktadır. Estetik müdahaleden önce konunun uzmanı bir cerrahın muayenesi de çok önemlidir. Yapılacak olan estetik müdahale sonrası iyileşmeye etki eden faktörler nelerdir? Burna yapılan estetik müdahale sonrası, ameliyat yaralarının iyileşmesine engel olan sebepler nadiren görülür. Örnek vermek gerekirse; burundaki kıkırdak dokuyu etkileyen BClomatsendromu bulunan hastaların burun estetiği olması, sağlıklı değildir ve olmamaları gerekir. Bunu haricinde burna yapılan estetik müdahaleyi etkileyecek herhangi bir olumsuz durum yoktur. İlk muayene sonrası Rinoplasti (burun estetiği)ye ne zaman kara verilmelidir? İlk muayene sonrası operasyonun zamanına karar verme konusu tamamen hastanın kendisine bağlıdır. Genellikle hastalar ilk muayene sonrası 1 – 4 ay arasında burun estetiğine karar vermektedir.

Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.