AKP Belediye Başkan Adayları 12 Ocak Haberi / 81İL Sralı Tam Liste haberi
 Ak parti genel başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2014 AK Parti 81 İl Belediye Başkan Adaylarını açıkladı,Adaylar kimler oldu? AK Parti İstanbul, İzmir,Ankara,Adana ve Bursa,ilçe adayları belli oldu Başbakan Erdoğan 81 ilin belediye başkan adayını daha açıkladı.İşte AKP belediye başkan aday adayları 2014 kimler ayrıntı ve detaylar.

                                               

İşte AKP Belediye Başkan aday adayları 2014 kimler ayrıntı ve detaylar.

Ak parti genel başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yeni adaylar açıklanma ya devam ediyor.İl ve İlçelerde Belediye Başkan Adayları İsimleri netlik kazanmaya devam ediyor. İşte AKP belediye başkan aday adayları 2014 kimler ayrıntı ve detaylar.

En son açıklanan adaylar il ve isimleri.

Mardin: Mehmet Vecdi Kahraman

Tekirdağ: Mustafa Yel

Sakarya: Zeki Toçoğlu

Balıkesir: Ahmet Edip Uğur

Kocaeli: İbrahim Karaosmanoğlu

Bursa: Recep Altepe

Bayburt: Mete Memiş

Sinop: Hamza İnce

Yalova: Yakup Bilgin Koçal

Kırıkkale: Mehmet Saygılı

Nevşehir: Hasan Ünver

Siirt: Ali İlbaş

Niğde: Faruk Akdoğan

Kırklareli: Selahattin Minsolmaz

Edirne: Ahmet Günşen

Muş: Feyat Asya

Yozgat: Kazım Arslan

Çanakkale: Mehmet Daniş

Çorum: Muzaffer Külcü

Elazığ: Mücahit Yanılmaz

Ve Başbakan'ın açıklamalarından ayrıntılar.

Birazdan isimlerini açıklayacağımız ve kendilerini tanıtacağımız tüm yol arkadaşlarımla inşallah şehirlerimizde yeni bir dönemi başlatmış olacağız. Şimdiden belediye başkan adaylarımıza başarılar diliyorum. İki kez grup toplantımızda, bir kez il başkanları toplantımızda, biri Muğla'da toplamda 47 ilin adaylarını açıklamış oluyoruz. Bugün açıklayacağımız adaylarla birlikte 68 adayın tanıtımını gerçekleştirmiş olacağız. Geriye 13 ilimiz kalıyor. Bu 13 ilimizi de en kısa zamanda belli bir takvim içinde kamuoyuna duyuracağız.

"KİMSE YARIŞAMAZ"

Seçimlere belediyecilik alanlarındaki yıllara sari tecrübemizle giriyoruz bu seçimlere bizi bizden ziyade anlatacak ederlerimizle plan ve projelerimizle giriyoruz. AK Parti lafla seçime girmiyor. Projeleriyle seçime giriyor. Ak Parti demokrasinin yerelde başladığına inanmış yerel yola çıkarak geneli hatta yeryüzünü insanlığı kucaklayan anlayış sergileyerek yola devam etmiştir. Bizim 1994'ten itibaren eşsiz İstanbul tecrübemiz var. AK PArti çatısı altında oluşan tecbüreden istifade ediyor birikimleri paylaşarak el ele omuz omuza en kaliteli hizmeti sunuyoruz. Ak Parti'nin belediyecilik anlayışıyla kimse ama kimse yarışamaz.

Sorunlara çözüm üretme hızlı neticeler alma projeler geliştirme hiçbir siyasi parti AK Parti ile aynı kulvarda yarışamaz. Kardeşlerim belediyecilik diğerlerinin nazrında rant kapısı olabilir bizim nazarımızda sadece millete hizmet kapısıdr.

"CEBİNİ DOLDURAN İKTİDAR OLSAYDI..."

Sorunlara çözüm üretme hızlı neticeler alma projeler geliştirme hiçbir siyasi parti Ak Parti ile aynı kulvarda yarışamaz. Kardeşlerim belediyecilik diğerlerinin nazrında rant kapısı olabilir bizim nazarımızda sadece millete hizmet kapısıdır. Biz yöneticiliği yönetimi cepleri doldurmak olarak telaki etseydik bugüne kadar devaldığımız okullsr ve derslik sayısını arttırabilir miydik? Kitabı bile bulamayan yavrularımızı eğitim öğretim yılında sıralarına ücretsiz koyabilir miydik? Göreve gerliğimizde 45 liracık burs alan kardeşlerimize 480 lira burs kredi verebilir miydik? Soruyorum sizlere biz bu noktada devleti yerel yöçnetimleri rant kapısı olarak görmüş olaydık eğitim öğretimde Fatih projesine geçebilir miydik? İlkokullarda yavrularımızın kız ve erke onlara dahi kredi burs gibi parasal destek yardım verebilir miydik?Bunlar hazineyi ne kadar güçlendirdiğimizin sonucudur. Hazine tam takır olsaydı kalkıp ülkenin 81 vilayetine hastaneleri inşa edebilir miydik? Tüm hastaneleri halkının emrine biz nasıl verdik?Bunların yanında şuanda yeri geldiği zaman hastasını yurt dışına gönderen Türkiye var. Doğuma yaklaşan kardeşimize kalkıp şehirde onu misafir etmek suretiy doğumunu gerçekleştirip köyüne gönderen sağlık anlayışı var. Emniyet, adalet sarayları. Soruyorum tüm Türkiye'ye. Biz 17 bin kilometre duble yol ilave ettik. Eğer cebini dolduran iktidar olsaydı bunları yapabilir miydi? Enerjide dağ taş demeden elimizin kolumuzun ulaştığı yer kaldı mı? Marmaray gibi dev bir proje teminatı olan Türkiye'de yapılıyor. Marmaray'ın güneyinde çift tüplü 2015'te açacağımız yeni tüp geçit yapılıyor. Anlatacaklarımız buraya sığmaz. Bu Ak Parti belediyeciliği.

"KOKUŞMUŞ AKP ZİHNİYETİ YOK"

Temelimi ben attım bitirmek Kadir Bey'e nasip oldu. Buralar mezbahaneydi. Şimdi gidin burada daire al bakalım. Hani biz dağları deliyoruz ya Boğaz'ın suyunu Haliç'e aktardık. Biz kokan bir AKP zihniyetinden pırıl pırıul Haliç'i meydana getirdik. Bziden önce burada AKP zihniyeti vardı. Kokuşmuş zihniyet vardır. Artık böyle zihniyet yok. Artık burada herkes balık avlıyor yeri geliyor yüzüyorlar. Baharda yazın bu salonda buarada yer bulmak kolay olmuyor. Buraya durup dururken gelmedik. Bunlar yeterli değil. Daha da güzlelleri olacak.

"30 MART MİLAT OLMALIDIR"

Türkiye'de AK Partili belediyelerin olduğu her yerde çıta yukarlara çıkmıştır. Bugüne kadar ne yaptıysak insan için yaptık. Bizim daha en baştan itibaren söylediğimiz 'insanı yaşat ki devlet yaşasın'. Şehirlerimizi kalıcı huzurla buluşturacağız. Çevreyi, hayvanları, yeşili daha güçlü muhafaza edecek insanı şehri ve tabiatı iç içe yaşayan olarak yücelteceğiz. Bakınız biz sadece bugüne karşı sorumlu değiliz bugünün Türkiyesine karşı sorumölu değiliz bizler yarını imar etmenin sorumluluğunu omuzlarımızda taşıyoruz. Öyle adımlar atmalıyız ki yarınlar aydınlansın. Bugünden öyle kapılar aramalıyız ki yarınlar o eleğin içinden geçerek süzülerek bugünden çok daha iyi olsun. Bizim nesil yıkımlara şahit olduk. Yani 30 Mart bir milat olmalıdır Türkiye için Türk milleti için. Hem vücut hem de gönül gözüyle baktığımızda içimize açan yaşamam şevvkimizi arttıran çevre inşa etmek hedefimiz olmalıdır.

"YAŞLILARIMIZ OTOBÜSLERE ÜCRETSİZ BİNECEK"

Bakınız yaşlılarımız için belediye otobüslerine artık yaşlılarımız ücretsiz binecekelr kimlik kartı falan almalarına gerek yok nüfus kağıdını gösterince seyehat edebilmeli. Neden. Saydıdan. Engelli kardeşlerimiz sokağa çıktıklarında asla hüzünlenmesinler. PArklarda bahçelerde yeşilliğin için güven içinde oynayan çocuğun hayat algısı ile çamurun içinde şiddetin içinde büyüyen çocuğun algısı bir değildir. Şehirlerimiz göze ve gönüllere hitap edecek kimliğe sahip olmalı bugünden geleceğin adımları atılmalıdır. Otomobiller için değil insanlar için şehir tasarlayacağız. Elbette trafik akacak sorunlar çözülecek elbette raylı sistemler icat edeceğiz.Raylşı sistemler Gazi Mustafa Kemal'den sonra bizim yaptıklarımızdır. Bizden öncekiler bunu yapmadılar. 10. Yıl Marşı'nı okumakla raylı sistem yapılmıyor. Onlar laf ürettiler. Ben İStanbul'da belediye başkanı oldum Macarlar'ın otobüsleri vardır. Oturduğunuz yerde mazot yağları ile kalkardınız biz değişime gittik Mercedesleri getirdik Kadir Bey'in döneminde daha da iş gelişti artık metrobüs ile farklı toplu taşım kültürü gelişti. Otomobillerin kolayca gelip geçeceği değil yayaların kolayca gelip geçeceği bir şehir tasarımını egemen kılacağız. Tasavvur birkaç yılda oluşmaz yitik değerlerimizi bir kaç yıl içinde inşa etmenin zorluğunu biliyoruz.

İSTANBUL

İstanbul nice şehirlere, medeniyetlere öncülük ettiği kadar AK Partin'in ilke ve ideallerini de şekillendirmiş bize istikamet çizmiş bir şehirdir. İstanbul öz diğer şehirler üvey evlat değildir. Şunu unutmayın, İstanbul alan bir şehir değil veren bir şehirdir. İstanbul’a gelen kendisini İstanbullu görür. İstanbul’a giren İstanbul’un aşığı tutkunu olur. İstanbul, sakinleriyle birlikte şekillenen, adeta fatihlerini fetheden bir şehirdir.

KATAR'DAN GELİRKEN İLHAM KAYNAĞI OLUŞUVERDİ

Şimdi sizlere bir şey söyleyeceğim. Garip de gelebilir. Benim için çok anlamlıydı. Dün akşam Katar’dan gelirken, orada bende böyle bir ilham kaynağı oluşuverdi. Müzik nereden gelirse gelsin, burada inanın İstanbullu olur. Irklar, inançlar, İstanbul’da tek bir kimliğe bürünür. Bilim sanat estetik İstanbul’da İstanbullu olur. İstanbul almaz, herkese cömertçe zenginliğini verir. İstanbul’un huzuru refahı Türkiye’nin de huzuru refahı ve büyümesidir. 80 vilayet içinde hiçbiri yoktur ki İstanbul’da eseri hemşehrisi olmasın.

"İSTANBUL'UN MEZAR TAŞLARI"

İstanbulun mezar taşlarını sökenler, mezar taşlarından camilerine erguvanlarından lalelerine çarşılarından şadırvanlarına poyrazından lodosuna, kedilerinden lüferine kadar her dem anlattığı tarihi anlamayanlar, İstanbul’u asla anlayamazlar. İstanbul’u asfalt yoldan ibaret görenler hiçbirşey görmemiştir. Nasıl ki sadece asfalt beton değilse İstanbul sadece boğaz, sadece zengin, sadece elit de değildir. İstanbul’a, bu şehrin tarihi ve medeniyet dışında istikamet çizmek isteyenler, İstanbul’un ruhuna vakıf olamayanlardır.

AK Parti bugüne kadar açıkladığı adaylar arasında, 11'i büyükşehir 26 ilde mevcut belediye başkanı ile yerel seçim yarışına girerken, 21 ildeki AK Partili belediye başkanlarını da değiştirme yoluna gitti.

AK Parti'nin, il bazında tek kadın belediye başkan adayı Gaziantep büyükşehir belediye başkanlığı için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin oldu.

-Adayların yaş ortalaması 50

AK Parti il belediye başkan adaylarının yaş ortalaması 50 olarak belirlenirken, en genç aday 36 yaşındaki Tokat Belediye Başkan adayı Eyüp Eroğlu, en yaşlı aday da 68 yaşındaki İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Kadir Topbaş oldu. Adaylar arasında 30-40 yaş arası 5, 40-50 yaş arası 41, 50-60 yaş arası 25, 60-70 yaş arası da 10 isim bulunuyor.

Partinin 81 il belediye başkan adaylarının öğrenim durumları da yüksek olması dikkati çekiyor. Adaylar arasında 21 çeşitli mühendislik fakültesi, 17 hukuk, 11 iktisadi ve idari bilimler, 6 eğitim, 4 siyasal bilgiler, 3 mimarlık, 3 ilahiyat, 2 tıp fakültesi ve 1 de yüksek İslam enstitüsü mezunu yer alıy

Genel Başkan ve Başbakan Erdoğan'ın yeni evlenen çiftlere yaptığı 3 ve daha fazla çocuk tavsiyesine uyan 39 il belediye başkan adayı bulunuyor. Şırnak Belediye Başkan adayı Ahmet Hamdi Yıldırım, 8 çocukla adaylar arasında en fazla çocuğu olan isim olarak dikkati çekiyor.

AK Parti, 30 Mart yerel seçimlerinde Ankara, Bursa, Denizli, İstanbul, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Sakarya, Samsun, Trabzon, Afyonkarahisar, Ağrı, Ardahan, Amasya, Bilecik, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Kars, Kırşehir, Nevşehir, Niğde ve Yalova'da mevcut belediye başkanlarıyla yoluna devam etme kararı aldı.

Yeniden belediye başkan adayı gösterilen mevcut belediye başkanları şöyle:

"Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Trabzon Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, Ağrı Belediye Başkanı Hasan Arslan, Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Bitlis Belediye Başkanı Fehmi Alaydın, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Burdur Belediye Başkanı Sebahattin Akkaya, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, Çorum Belediye Başkanı Muzaffer Külcü, Kars Belediye Başkanı Nevzat Bozkuş, Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan ve Yalova Belediye Başkanı Bilgin Koçal."

-Gökçek ve Özhaseki 5. dönem için aday

AK Parti'nin yeniden aday gösterdiği belediye başkanları arasında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ile Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki yerel seçimlere 5. defa büyükşehir belediye başkan adayı olarak giriyor. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz 4. dönem, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı, Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver ve Yalova Belediye Başkanı Bilgin Koçal da 3. dönem belediye başkanlıkları için aday gösterildi.

AK Parti, bugüne kadar açıkladığı belediye başkan adayları arasında 21 ilde de mevcut AK Partili belediye başkanlarını değiştirme kararı aldı. Buna göre AK Parti, 30 Mart 2014 yerel seçimlerine Erzurum, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Mardin, Şanlıurfa, Adıyaman, Aksaray, Bayburt, Bingöl, Düzce, Elazığ, Erzincan, Karaman, Kırıkkale, Kilis, Kütahya, Muş, Rize, Tokat ve Yozgat'ta yeni adaylarla yarışacak

-3 bakan, 11 eski ve yeni milletvekili aday

İzmir'de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Antalya'da Genel Başkan Yardımcısı ve eski Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Gaziantep'de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Hatay'da Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Manisa'da MKYK üyesi ve milletvekili Hüseyin Tanrıverdi, Diyarbakır'da milletvekili Mehmet Galip Ensarioğlu ile yerel seçime girme kararı alan AK Parti, Adana'da 22. dönem milletvekili Abdullah Torun'u, Balıkesir'de 23. dönem milletvekili ve halen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ahmed Edip Uğur'u, Ordu'da 22. ve 23. dönem milletvekili Enver Yılmaz'ı, Adıyaman'da 22. dönem milletvekili Fehmi Hüsrev Kutlu'yu, Batman'da 23. dönem milletvekili Mehmet Emin Ekmen'i, Çanakkale'de 22. ve 23. dönem milletvekili Mehmet Daniş'i, Karabük'te 23. dönem milletvekili Mehmet Ceylan'ı, Kilis'te 22. dönem milletvekili Hasan Kara ve Yozgat'ta da Refah Partisi eski milletvekili Kasım Arslan'ı belediye başkan adayı olarak gösterdi.

AK Parti, Erzurum'da Refah Partisi eski Samandıra ve Kartal Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, Kahramanmaraş'ta Fatih Mehmet Erkoç, Mardin'de Mehmet Vejdi Kahraman, Şanlıurfa'da vali Celalettin Güvenç, Adıyaman'da 22. dönem milletvekili Fehmi Hüsrev Kutlu, Aksaray'da Haluk Şahin Yazgı, Bayburt'ta Mete Memiş, Bingöl'de Başbakanlık Kamu Diplomasi Koordinatörlüğünde görevli Yücel Barakazi, Düzce'de eski Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş, Elazığ'da Mücahit Yanılmaz, Erzincan'da AK Parti İl Başkanı Cemalettin Başsoy, Kırıkkale'de Mehmet Saygılı, Kütahya'da AK Parti İl Başkanı Kamil Saraçoğlu, Karaman'da İl Genel Meclisi Üyesi Ertuğrul Çalışkan, Muş'ta Memur-Sen İl Başkanı Feyat Asya, Rize'de Reşat Kasap, Tokat'ta Eyüp Eroğlu ve Yozgat'ta eski Refah Partisi milletvekili Kazım Arslan ile yerel seçimlere girecek.

- AK Partili olmaya 34 il

Yerel seçimlerde diğer partileri elinde olan belediyeleri de kazanmak için yoğun çalışma yürütecek olan AK Parti, bugüne kadar açıkladığı ve AK Partili olmayan 34 ilde bakan yardımcısından öğretim üyesine, kanaat önderinden ticaret odası başkanına kadar toplumun değişik kademelerindeki birçok yeni ismi aday gösterdi.

Aydın'da Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Savaş'ı, Eskişehir'de Ticaret Odası Başkanı Harun Karacan'ı, Mersin'de Ekonomi Bakan Yardımcısı Mustafa Sever'i, Muğla'da öğretim üyesi Mansur Harmandar'ı, Tekirdağ'da İl Özel İdaresi Genel Sekreter vekili Mustafa Yel ve Van'da uzun yıllar imam-hatiplik yapan Ensar Vakfı Şube Başkanı Osman Nuri Gülaçar'ı aday gösteren AK Parti, Artvin'de Spor Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Kocatepe, Bartın'da tıp doktoru Seyfettin Kalay, Edirne'de öğretim üyesi Ahmet Günşen, Giresun'da akademisyen Yılmaz Can, Gümüşhane'de Ercan Çimen, Hakkari'de İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Osman Kızılban, Isparta'da AK Parti İl Başkanı Nuri Uzaktaş, Iğdır'da Mustafa Buluş, Kastamonu'da Tahsin Babaş, Kırklareli'nde Selahattin Minsolmaz, Osmaniye'de Mehmet Gürbüz, Siirt'te Ali İlbaş, Sinop'ta eski belediye başkanı Hamza İnce, Şırnak'ta 1989-1994 yılları arasında kentin ilk belediye başkanlığı yapan Ahmet Hamdi Yıldırım, Sivas'ta bir önceki dönem belediye başkanlığı yapan Sami Aydın, Tunceli'de iş adamı Erkan Eroğlu, Uşak'ta Belediye Meclisi AK Parti Grup Başkanı Nurullah Cahan, ve Zonguldak'ta da Kozlu Belediye Başkanı Ali Bektaş ile bu illerin belediye başkanlıklarını AK Parti'ye kazandırmaya çalışacak.

 

 

Anahtar Kelimeler:
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.